Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem
dodano: 22.06.2022* Wracając z urlopu, zamiast do pracy możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku.
* Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić.
* Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników! Sprawdź, jak się przed tym chronić.
* Kłopotliwe muszelki i azjatyckie medykamenty - w 2021 r. funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali blisko 14,4 tys. sztuk oraz ponad 16 kg okazów CITES.
* Sprawdź, co turyści mają w walizkach – najciekawsze eksponaty zatrzymane przez Krajową Administrację Skarbową.
Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.
Strefa Schengen – nie wszystkie towary można swobodnie przewozić
W Holandii kupisz legalnie marihuanę, ale za jej wywóz do większości europejskich krajów możesz trafić za kratki. Poszczególne państwa w strefie Schengen mają odrębne przepisy prawne. Pamiętaj o tym, podróżując po Europie. Różnego rodzaju regulacje dotyczą m.in. przewozu leków, zwłaszcza psychotropowych, na padaczkę, ADHD, a także silnych środków przeciwbólowych. Restrykcyjne przepisy obowiązują np. w Norwegii. Wiele substancji, których powszechnie używamy m.in. w Polsce, tam nie kupimy lub musimy mieć na nie receptę. Możemy zabrać ze sobą określoną ilość leków w oryginalnych opakowaniach, ale musimy mieć zaświadczenie lekarskie, żeby udowodnić, że są one przeznaczone na własny użytek. Odpowiednie dokumenty są niezbędne także, gdy przewozimy przedmioty zabytkowe. Więcej o podróżach w strefie Schengen na stronie– granica.gov.pl.
Samochodem możesz przewieźć 10 cygar, statkiem – 50, a kanapkę z serem musisz zjeść przed unijnym szlabanem
Podczas przekraczania granic zewnętrznych UE lub strefy Schengen zwróć uwagę przede wszystkim na wartość przewożonych prezentów i pamiątek oraz ilość tzw. wyrobów akcyzowych (papierosy, alkohol). Wartości te są różne w zależności od środka transportu. W przypadku podróży transportem lądowym, zgłoś wwożone towary o wartości powyżej 300 euro, a gdy dostajesz się na teren UE drogą lotniczą lub morską - powyżej 430 euro. Różne limity dotyczą także wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Na granicy zgłoś także większą ilość gotówki – limit to 10 tys. euro albo odpowiednik w innych walutach.
Pamiętaj, że na teren UE nie możemy przywozić żywności pochodzenia zwierzęcego: mięsa, wędlin, nabiału. Takie produkty mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt. Dlatego na granicy trzeba wyrzucić je do specjalnego pojemnika. Wyjątkiem może być żywność dla niemowląt i produkty spożywcze, których używasz ze względów zdrowotnych. Żywność pochodzenia niezwierzęcego możesz przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej, ale tylko na własne potrzeby. W przypadku produktów roślinnych do UE możesz wwieźć tylko 5 gatunków owoców: bananów, kokosów, durianów, ananasów i daktyli. Przed podróżą koniecznie sprawdź, jakie przepisy celne obowiązują w kraju, do którego się wybierasz – np. na stronie ambasady. Więcej informacji na stronie granica.gov.pl
Przemytnicy „zatrudniają” turystów
W niektórych krajach za przemyt narkotyków grozi nam wiele lat więzienia, a nawet kara śmierci. W dodatku przestępcy próbują wykorzystywać turystów jako swoich pośredników, często zupełnie nieświadomych. Jak się ochronić? Przede wszystkim nie przyjmuj od obcych osób żadnych rzeczy do przewiezienia. Może okazać się, że „leki dla cioci” są narkotykiem lub innym nielegalnym towarem. Pamiętaj też o tym, aby cały czas mieć na oku swój bagaż, żeby nikt nie mógł go podmienić ani niczego do niego nie „podrzucił”. Nie zostawiaj bagażu bez opieki, ponieważ może on zostać uznany za podejrzany. W momencie kiedy takim pakunkiem zainteresują się służby, możesz dostać kolejną pamiątkę z urlopu - mandat.
Kłopotliwe muszelki i azjatyckie medykamenty
Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej w 2021 r. zatrzymali blisko 14,4 tys. sztuk oraz ponad 16 kg okazów CITES – gatunków zagrożonych wyginięciem, które są chronione postanowieniami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). W tym zatrzymaliśmy: 16,1 kg żywych pijawek, 29 żywych koralowców, papugę z gatunku Mnicha oraz żółwia stepowego, a także 14,3 tys. okazów medykamentów medycyny azjatyckiej.
W walizkach turystów można znaleźć skóry ze zwierząt, kość słoniową, koralowce, muszle, ale również różnego rodzaju medykamenty tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Często wśród przejętych pamiątek są wypchane zwierzęta, takie jak duże koty lub krokodyle. Czasami można znaleźć rzadkie okazy typu kolce jeżozwierza, zęby z aligatorów, czy też zęby hipopotamów. Kupowanie takich pamiątek z chronionych zwierząt i roślin, to nie tylko przykładanie ręki do ich cierpienia i wymierania całych gatunków. To również przestępstwo, za które grozi nam wysoka grzywna, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, oraz utrata okazu.
Chronionych gatunków roślin i zwierząt jest kilkadziesiąt tysięcy i nauczenie się ich jest praktycznie niemożliwe. Przed wyjazdem za granicę sprawdź, na jakie kłopotliwe pamiątki warto zwrócić szczególną uwagę. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie podatki.gov.pl oraz stronach ambasad poszczególnych krajów. Jednak najlepiej będzie, jeśli zrezygnujesz z zakupu przedmiotów wykonanych ze zwierząt.
Dlaczego nie można zabrać ze sobą znalezionych na plaży muszli czy koralowców?
Takie pamiątki są modne. Turyści, nawet jeśli ich nie kupują, często próbują oderwać kawałek rafy. Wyobraźmy sobie, co się dzieje, gdy tak robi tylko co dziesiąty turysta. Poza tym przyzwolenie na przewożenie takich przedmiotów automatycznie stwarza sprzyjające warunki do rozwoju nielegalnego handlu. W efekcie rafa w Morzu Śródziemnym już teraz jest zdewastowana, a chronione zwierzęta są poławiane, aby pozyskać z nich modne muszle.
Chcesz zobaczyć, co przemycają mniej lub bardziej świadomi turyści – sprawdź naszą galerię najciekawszych eksponatów zatrzymanych przez Krajową Administrację Skarbową.
Krajowa Administracja Skarbowa
Aktualności
więcej-
XVII Sesja Rady Miasta Zamość
- Nietrzeźwy cyklista zatrzymany podczas akcji "Jednośladem bezpiecznie przez wakacje"
- Pijany 52-latek jechał hulajnogą elektryczną
- „Dobry Start” z ZUS od lipca
- Lato w kinie - wakacyjna promocja!
- Pomóż Dawidowi
- ZOO NOCĄ 2025 r.
- Szef grupy przestępczej oszukującej na tzw. amerykańskiego żołnierza zatrzymany
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (102)
- Dziękuję i życzę (1623)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (122)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- 18-latek wjechał w drzewo (2)
- Podsumowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego (66)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Lubelscy Terytorialsi wzmacniają kompetencje z obrony przed bronią masowego rażenia
dodano: 02.06.2025
W dniach 26–30 maja w koszarach na Majdanku w Lublinie odbył się intensywny kurs doskonalący dla nieetatowych zespołów Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR) oraz grupy chemicznej 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze mieli okazję nie tylko rozwijać swoje umiejętności pod okiem instruktorów z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT, ale również poznać procedury działania innych służb – plutonu chemicznego z 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej oraz strażaków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.
Zobacz materiałFałszywy dowód i stemple
dodano: 04.06.2025
Funkcjonariusze SG z placówek w Korczowej i Medyce przerwali podróż obcokrajowcom, którzy podczas odprawy posłużyli się fałszywymi dokumentami.
Zobacz materiałNietrzeźwy 58-latek doprowadził do wywrócenia ciężarówki
dodano: 03.06.2025
Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 58-latek, który jadąc ciężarowym Volvo na drodze krajowej K 74 doprowadził do wywrócenia się pojazdu. W wyniku tego zdarzenia droga przez kilka godzin była zablokowana. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mężczyźnie do 3 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiałNietrzeźwy cyklista zatrzymany podczas akcji "Jednośladem bezpiecznie przez wakacje"
dodano: 27.06.2025
Hrubieszowscy policjanci włączyli się do ogólnopolskiej akcji pod nazwą "Jednośladem bezpiecznie przez wakacje", której głównym celem jest ochrona dzieci i młodzieży samodzielnie korzystających z infrastruktury drogowej – w szczególności z pojazdów i urządzeń napędzanych silnikiem elektrycznym, takich jak hulajnogi i rowery elektryczne. Zwracamy dziś szczególną uwagę na kierujących tego typu pojazdami i apelujemy o rozsądek i rozwagę.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)