Stanowczy sprzeciw
dodano: 24.07.2018Stanowisko zebrania wiejskiego w związku z planami budowy spalarni odpadów.
Stanowisko zebrania wiejskiego w Szopinku zwołanego w związku z planami budowy spalarni odpadów. w ramach projektu „Rozbudowa ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego” Świetlica wiejska w Szopinku, 17.07.2018 r.
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planów urządzenia w Ciepłowni przy ulicy Hrubieszowskiej w Zamościu spalarni odpadów. Uważamy, że lokalizacja tej inwestycji w tym miejscu będzie miała negatywne konsekwencje dla życia okolicznych mieszkańców. Ciepłownia powstała w latach osiemdziesiątych XX wieku, wówczas tereny wokół stanowiły w większości użytki rolnicze. Spalanie paliw stałych w postaci węgla nie stanowiło wtedy poważniejszego zagrożenia. Od tego czasu okolice Ciepłowni uległy znaczącej zmianie. Powstały osiedla wielorodzinne przy ulicach Hrubieszowskiej i Wyszyńskiego w Zamościu, Szpital Wojewódzki im Papieża Jana Pawła II przy ulicy Legionów oraz osiedla domków jednorodzinnych w Szopinku, Kalinowicach, Wólce Panieńskiej, Jatutowie. Znacząco zwiększyła się liczba osób zamieszkujących w strefie oddziaływania Ciepłowni. Funkcjonujące w pobliżu Ciepłowni wytwórnie mas bitumicznych już teraz mają wpływ na komfort naszego życia i zdrowia. Jesteśmy pewni, że dodatkowe zagrożenie wynikające z wdychania niebezpiecznych substancji, powstających w procesie spalania odpadów będzie miało negatywny wpływ na nasze zdrowie, a dowóz i składowanie na miejscu tego ,,paliwa’’ będzie rodził zagrożenia epidemiologiczne. Znając uciążliwość sąsiedztwa wytwórni mas bitumicznych, czy choćby oczyszczalni ścieków nie wierzymy, że stosowanie wymaganych filtrów będzie niosło oczekiwane efekty. Nie przekonuje nas informacja, że istnieje konieczność budowy takiej instalacji wynikająca z gospodarki odpadami. Mamy informacje, że funkcjonujące obecnie w województwie lubelskim spalarnie w cementowni Chełm i Rejowiec bez problemu mogą spalać tak jak do tej pory odpady pochodzące z Zamościa i okolic. Cementownie jako zakłady przemysłowe są do tego znacznie lepiej przystosowane niż ciepłownia miejska.
Naszym zdaniem planowane w ciepłowni przy ulicy Hrubieszowskiej przedsięwzięcie ma dla Spółki Veolia Wschód charakter wyłącznie biznesowy.
Nie zgadzamy się na to, aby bogacenie się spółki odbywało się kosztem zdrowia naszego i naszych dzieci. Poświęciliśmy lata pracy i wysiłku finansowego, aby stworzyć dla swoich rodzin odpowiednie warunki do życia. Naszym największym dobrem jest zdrowie i bezpieczeństwo. Nie pozwolimy, aby nam to odebrano. Żądamy rezygnacji z realizacji planowanego przedsięwzięcia, a w przypadku kontynuacji prac nad projektem będziemy zmuszeni do zaostrzenia form naszego protestu.
Ważne informacje o planowanej budowie spalarni odpadów komunalnych w ciepłowni miejskiej przy ulicy Hrubieszowskiej 173 w Zamościu (Na podstawie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia - KIP) oraz informacji z bip urzędu miasta.
1. Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej na zadanie pod nazwą ,, Rozbudowa ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego” na wniosek Veoli Wschód zostało wszczęte przez administrację UM w dniu 16.04.2018r ( bip, UM)
Wnioskodawca w KIP wskazuje że w tego rodzaju przedsięwzięciach nie ma obligatoryjnego wymogu sporządzania raportu oddziaływania na środowisko. ( Organ administracji może na tym etapie wydać pozytywną decyzję)
2. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się plotki, że w ramach rozbudowy planuje się uruchomienie spalarni odpadów…
3. 14.06.2017 Wójt Gminy Zamość występuje do UM Zamość w trybie udostępnienia informacji publicznej o Kartę informacyjną Projektu w tej sprawie. Otrzymuję ja drogą mailową w dniu 29.06.2018r
4. Urząd miasta zdecydował postanowieniem z dnia 05.07.2018 o konieczności sporządzenia raportu środowiskowego o możliwym oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko
5. Wnioskodawca zleca i opłaca ten raport, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, iż raport końcowy będzie dla wnioskodawcy pozytywny. Trudno określić jak długo będzie ten raport pisany ( prawdopodobnie co najmniej kilka miesięcy
6. KIP zakłada w zależności od rodzaju technologii ( dwie do wyboru) spalanie od 17.005Mg/rok do 21 253 Mg/rok ; z tego samego opracowania wynika, że region Zamojski wytwarza około 11 438 Mg/rok ton odpadów, które można termicznie przekształcić , a do 2028 będzie wytwarzał 11 438Mg/rok – ( po co więc aż taki duży zapas w projekcie?)
- w obu technologiach dopuszcza spalanie między innymi gumy, tworzyw sztucznych, tekstyliów;
- możliwość składowania ,, buforowania” ,,paliwa” na okres 5 dni;
- możliwość funkcjonowania 24 godziny/dobę;
- potrzebę dostawienia kolejnego emitera spalin ( komina)
- transport odpadów z RIPOK samochodami do przewozu odpadów;
- KIP przewiduje najwyższe zdaniem projektantów standardy bezpieczeństwa dla środowiska;
- KIP wskazuje że inwestycja będzie prowadzona na działkach o nr 132/1, 132/2 i 110/5 na ogólnodostępnym systemie informacji przestrzennej miasta Zamościa, w tym miejscu jest jedna działka o nr 132 ( prawdopodobnie nie zdążono w elektronicznej wersji odznaczyć wprowadzonych w ewidencji gruntów zmian) ważne jest jednak to, że Veolia przygotowując się do inwestycji dokonała podziału w ten sposób. Prawdopodobnie po to, aby wykluczyć dotychczasowych sąsiadów jako strony postępowania administracyjnego.
Uwagi :
Wnioskodawca rozumiejąc, że proponowana inwestycja może wywołać reakcję społeczną zarówno poprzez nazwę inwestycji jak i postaranie się, aby nie było konieczności zawiadamiania o postępowaniu stron ( wycięcie działki wewnątrz), dążył do ukrycia właściwego celu, licząc iż uda się uzyskać niezbędne uzgodnienia bez jakichkolwiek konsultacji społecznych.
Z informacji zawartych w KIP wynika, że spalarnia ma być domknięciem systemu gospodarki odpadami dla Zamościa i okolic. Jednocześnie wskazuje, że funkcjonujące przy cementowniach Chełm i Rejowiec spalarnie w których już dzisiaj spalane są odpady z Zamościa i okolic mają możliwości ,, przerobowe’’ wykorzystane w połowie??????
Można się więc domyślać, że przedsięwzięcie ma charakter wyłącznie biznesowy i tak go trzeba traktować.
Dnia 17.07.2018 obyło się zebranie wiejskie w Szopinku, na którym przedstawiono założenia KIP. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Szopinka, Kalinowic, Wólki Panieńskiej, Jatutowa i kilku z Zamościa w ogólnej liczbie 177 ( lista obecności). Uczestnicy jednogłośnie wypowiedzieli przeciw tej lokalizacji dla inwestycji argumentując to obawą o zdrowie i uciążliwością. Podjęli wspólne stanowisko w sprawie oraz zobowiązali organizatorów do podjęcia działań zmierzających do niedopuszczenia do tej inwestycji.
Radny Rady Powiatu Zamojskiego
Konrad Dziuba
Aktualności
więcej- Nietrzeźwy kierujący wjechał do rzeki Wieprz
- Nowy rodzaj służby w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej
- Pojazdy były utracone w Belgii oraz Rumunii
- Rock the Square – Pierwszy taki festiwal w Lublinie!
- Terytorialna Służba Wojskowa - most do służby zawodowej
- Co przyniósł Rok 2024 w Muzeum?
- XI Sesja Rady Miasta Zamość
- Ferie zimowe w Młodzieżowym Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu
Komentowane Aktualności
- Galeria Dobroczynności dla WOŚP (3)
- Harmonogram roczny stałych akcji poboru krwi w województwie lubelskim (1)
- Po czołowym zderzeniu pojazdów, dwie osoby zostały zatrzymane! (2)
- Zamojska Noc Sylwestrowa 2024/2025 (9)
- Uwierzył w szybki zarobek przez „lajkowanie” filmów i zakup kryptowalut. Stracił ponad 11 000 zł (2)
- Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Zamościu w 2024r (1)
- Zakończenie kluczowych inwestycji w SPW im. Papieża Jana Pawła II (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Komitet Poparcia Rafała Trzaskowskiego #Zamość (19)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (863)
- Dziękuję i życzę (1448)
- Konferencja prezesa MZK (12)
- 1500 zł mandatu dla 18- latka (1)
- Pytania do marszałka Czarzastego (18)
- Czołowe zderzenie na krajowej 17 (5)
- Dziękuję i życzę (1448)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (863)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
- IX Sesja Rada Miasta Zamość (779)
Inne informacje
Pożar budynku mieszkalnego w Koniuchach
dodano: 21.01.202518 stycznia 2025r., przed południem strażacy zostali powiadomieni o pożarze budynku mieszkalnego w m. Koniuchy w gminie Miączyn. Całe szczęście dzieciom które przebywały w domu nic się nie stało.
Zobacz materiałNawet w czasie wolnym od służby strażacy spieszyli z pomocą
dodano: 10.01.2025W 2024 roku, w wyniku podjętych działań przez strażaków, którzy przebywali w czasie wolnym od służby, udało się: - uratować życie kobiety w dniu 18 grudnia 2024r., - przed przybyciem służb udzielić pomocy poszkodowanej kobiecie w pożarze w dniu 16 września 2024r.
Zobacz materiałŚwiąteczny czas w mundurze - kolejne święta na granicy
dodano: 27.12.2024We wtorek 24 grudnia br. dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk uczestniczył w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami 2 Lubelskiej Brygady OT pełniącymi służbę na polsko-białoruskiej granicy. To już trzecie święta, które żołnierze spędzą na służbie strzegąc granicy państwowej.
Zobacz materiałMonety, banknoty, odznaczenia
dodano: 03.01.2025• Przemyt ponad 700 przedmiotów kolekcjonerskich udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na przejściach granicznych w Dołhobyczowie i Terespolu. • Podróżni, mimo że mieli taki obowiązek, nie zgłosili towarów przy przekraczaniu granicy.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (34)