Plan Współpracy Cywilno-Wojskowej na rok 2025
dodano: 07.08.2024Zasady ogólne:
Współpraca jednostek wojskowych i związków organizacyjnych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi stanowi ważny element działalności Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Celem współpracy jest angażowanie społeczeństwa w działania na rzecz obronności państwa oraz edukacja obronna społeczeństwa – szczególnie młodzieży.
Porozumienia o współpracy:
Dokumentem potwierdzającym wolę rozwijania stałej współpracy pomiędzy jednostką wojskową, a organizacją pozarządową lub partnerem społecznym jest porozumienie o współpracy, które w szczególności:
- Określa cele, obszar i formy współdziałania, zobowiązania stron, warunki i czas współpracy oraz zasady rozwiązania porozumienia;
- Angażuje partnera społecznego do wykonania określonych zadań z zakresu obronności i bezpieczeństwa narodowego przy wsparciu jednostki lub instytucji wojskowej.
Plany współpracy - zasady planowania:
Podstawą udzielenia wsparcia merytorycznego i logistycznego dla inicjatyw partnerów społecznych jest umieszczenie ich przedsięwzięć w „Planie współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi”, który opracowywany jest na każdy rok, na podstawie wniosków parterów społecznych zgłoszonych do dowódców jednostek wojskowych, od których oczekiwane jest wsparcie.
Zakres wsparcia przedsięwzięć zawartych w planie współpracy obejmuje: pomoc organizacyjną, aktywne uczestnictwo przedstawicieli resortu w przedsięwzięciach partnera społecznego, udostępnianie sprzętu wojskowego i powszechnego użytku, w tym środków transportowych, pomieszczeń, poligonów, hal sportowych, strzelnic oraz innych nieruchomości lub ich części niezbędnych do realizacji inicjatyw uwzględnionych w planie współpracy, a także udział żołnierzy w tych inicjatywach.
Udostępnianie partnerom społecznym sprzętu wojskowego odbywa się odpłatnie lub nieodpłatnie, na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej w trybie wynikającym z właściwości komórek i jednostek organizacyjnych resortu.
Planowanie współpracy z partnerami społecznymi na kolejny rok:
- do 10 września – zgłoszenie przez partnerów społecznych wniosków do planu współpracy jednostki wojskowej, od której oczekują wsparcia merytorycznego lub logistycznego; w przypadku zgłoszenia do planu współpracy uroczystości, w której przewidziany jest udział wojskowej asysty honorowej, wnioskodawca załącza zgodę dowódcy garnizonu właściwego dla miejsca przeprowadzenia uroczystości;
- do 30 września – przesłanie planów współpracy jednostek wojskowych do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych;
- 31 października – uzgodnienie planu współpracy w komórkach wewnętrznych Dowództwa Generalnego RSZ i przesłanie do akceptacji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej;
- do 15 listopada – akceptacja planu współpracy Dowództwa Generalnego RSZ przez Sekretarza Stanu w MON i przesłanie go do realizacji przez DG RSZ oraz do wiadomości Szefa Sztabu Generalnego WP;
- niezwłocznie po otrzymaniu planu współpracy – ogłoszenie planu współpracy w serwisie internetowym Dowództwa Generalnego RSZ oraz przesłanie do podległych JW. w celu realizacji.
WCPR Zamość
Aktualności
więcej-
XVII Sesja Rady Miasta Zamość
- Nietrzeźwy cyklista zatrzymany podczas akcji "Jednośladem bezpiecznie przez wakacje"
- Pijany 52-latek jechał hulajnogą elektryczną
- „Dobry Start” z ZUS od lipca
- Lato w kinie - wakacyjna promocja!
- Pomóż Dawidowi
- ZOO NOCĄ 2025 r.
- Szef grupy przestępczej oszukującej na tzw. amerykańskiego żołnierza zatrzymany
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (102)
- Dziękuję i życzę (1623)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (122)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- 18-latek wjechał w drzewo (2)
- Podsumowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego (66)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Europejskie Dni Archeologii 2025 w Muzeum Zamojskim
dodano: 06.06.2025
Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator Europejskich Dni Archeologii w Polsce, poprzez organizację #EDA pragnie przyciągnąć do dziedzictwa archeologicznego osoby dotychczas niezainteresowane oraz pokazać różnorodność współczesnej archeologii — jej coraz szersze pole zainteresowań, nowoczesne metody badawcze i rosnącą świadomość korzyści, jakie przynoszą badania nad przeszłością.
Zobacz materiałPomóż Dawidowi
dodano: 26.06.2025
Czy jedno słowo może zniszczyć wszystko? Tak, jeśli brzmi BIAŁACZKA. Od stycznia toczę walkę z nowotworem, w której stawką jest moje życie.
Zobacz materiałZDK na sportowo – parkour
dodano: 23.06.2025
Zapraszamy do aktywności fizycznej, która kładzie nacisk na efektywne i płynne pokonywanie przeszkód. Instruktorzy będą uczyć podstaw sposobu poruszania się, wykorzystania własnego ciała do kreatywnego przemieszczania się po miejskich ścieżkach.
Zobacz materiałBez wolnego od odpowiedzialności – żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT na granicy
dodano: 20.06.2025
Długi weekend to dla wielu Polaków czas zasłużonego odpoczynku, podróży i spotkań z bliskimi. Ale nie dla wszystkich. Gdy jedni wypoczywają, inni pełnią służbę – dzień i noc, na posterunkach wzdłuż wschodniej granicy kraju. Wśród nich są żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy nieprzerwanie wspierają działania Straży Granicznej na Lubelszczyźnie.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)