zamosc.tv

Centralka w remoncie

dodano: 10.04.2024

Rozpoczyna się remont tzw. Centralki, jednej z najpiękniejszych kamienic na zamojskim Starym Mieście. Obiekt został już przekazany wykonawcy, a pierwsze prace rozpoczną się 16.04.2024 r.

Pieniądze na remont Centralki przyznano Miastu Zamość z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków- to kwota 3.301.522,00 zł. Dofinansowanie, jakie pozyskało Miasto stanowi aż 98 % wartości robót budowlanych.

- Długo wyczekiwany przez mieszkańców kamienicy remont potrwa maksymalnie do końca czerwca przyszłego roku. Uciążliwości związane z pracami budowlanymi z pewnością będą, ale nikt- ani lokatorzy, ani przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalności w lokalach na parterze, nie muszą opuszczać zajmowanych przez siebie pomieszczeń- mówi Prezydent Andrzej Wnuk.

 

W ramach zadania pn. „Modernizacja Domu Centralnego w Zamościu” zaplanowano szereg prac budowlano-konserwatorskich, m.in. renowację czterech klatek schodowych, przebudowę instalacji wodno- kanalizacyjnej w kamienicy, a także modernizację dachu (obejmującą wymianę poszycia dachowego z naprawą więźby dachowej i modernizację systemu odwodnienia dachu). Wykonawcą prac jest zamojska firma BROBUD Sp. z o.o. Remont musi się zakończyć do czerwca przyszłego roku.

"Kamienica zwana Centralką została wzniesiona w latach 1910-1911 dla Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego, według projektu Władysława Luchta. Trzypiętrowa, secesyjna budowla mieściła w sobie m.in. biura, mieszkania, sklepy, restaurację, salę kinowo-teatralną oraz hotel zwany „Centralką”. Tu po raz pierwszy w Zamościu założono centralne ogrzewanie. W luksusowych mieszkaniach mieszkało wiele sławnych osób, m.in. pisarka Maria Dąbrowska, marszałek Józef Piłsudski oraz poeta, a w tamtym czasie również notariusz zamojskiego sądu, Bolesław Leśmian [...] Od 1917 r. działała tu „Księgarnia Polska” założona przez braci Pomarańskich, wydająca takie czasopisma jak „Kronika Powiatu Zamojskiego”, czy „Teka Zamojska”. Dziś w Centralce mieszczą się mieszkania, a na parterze księgarnia i restauracja" (źródło: www.zci.zamosc.pl) 

 

Miasto Zamość

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz