zamosc.tv

SG i KAS zlikwidowały nielegalną fabryczkę alkoholu

dodano: 24.11.2023

Nadbużański Oddział Straży Granicznej z Chełma i Kujawsko-pomorska Krajowa Administracja Skarbowa z Bydgoszczy zatrzymały ponad 2 tys. litrów alkoholu i 20 tys. papierosów na terenie jednej z prywatnych posesji w powiecie piotrkowskim. W ręce mundurowych wpadła instalacja do filtrowania alkoholu. Służby uchroniły Skarb Państwa przed utratą ponad 150 tys. zł.

Funkcjonariusze z Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału SG i Służby Celno-Skarbowej z Torunia, przed kilkoma dniami w trakcie wspólnych działań na terenie województwa łódzkiego, zauważyli dwa znane im pojazdy, w stosunku do których istniało podejrzenie, iż mogą przewozić nielegalne wyroby akcyzowe. Po zatrzymaniu i przeszukaniu pojazdów okazało się, że podejrzenia mundurowych były uzasadnione. W jednym z aut, w 80 kartonach znajdowało się  2000 plastikowych butelek bez widocznych znaków akcyzy, wypełnionych bezbarwną  cieczą o silnym zapachu alkoholu.
W wyniku przeszukania posesji, z której mógł pochodzić zatrzymany towar, funkcjonariusze znaleźli kolejne kartony z bezbarwną cieczą, instalację do filtrowania, pompy do przelewania, pojemniki typu mauser, plastikowe korki i butelki oraz kartony do pakowania butelek. Przeprowadzone przez mundurowych badanie alkoholomierzem losowo otwartych butelek potwierdziło, że znajduje się w nich alkohol o stężeniu ok. 86 %. Przeszukanie garażu należącego do jednego z zatrzymanych mężczyzn, pozwoliło dodatkowo na wykrycie 20 tys. szt. papierosów bez znaków akcyzy.

Nielegalny spirytus i papierosy nie trafią już na czarny rynek. Gdyby tak się stało, budżet państwa straciłby ponad 150 tys. złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego. Wszystkie nielegalne towary zostały zabezpieczone jako dowody w sprawie. Postępowanie prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu.
 
Dwóm mieszkańcom Łodzi, zatrzymanym do sprawy, postawiono już zarzuty paserstwa akcyzowego i nielegalnego odkażania alkoholu. Czyny te są zagrożone karą grzywny, karą pozbawienia wolności albo obu tymi karami łącznie.

 

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz