zamosc.tv

W wytwórni paliwa alternatywnego

dodano: 01.03.2016

Z czego powstaje paliwo alternatywne? Ze... śmieci, czy jak kto woli, z odpadów, a ściślej z tworzącej się podczas ich przetwarzania frakcji palnej. To jedna z form zagospodarowania odpadów komunalnych, na którą stawia aktualizowany obecnie „Plan gospodarki odpadami dla województwa lubelskiego 2017". O tym, jak to się robi w największej w regionie instalacji do produkcji paliwa alternatywnego, przekonali się pracownicy Departamentu Rolnictwa i Środowiska. Wizytacja wytwórni EkoPaliwa w Chełmie odbyła się 23 lutego br.

W wizycie uczestniczyli dyrektor Sławomir Struski oraz pracownicy Oddziału Centrum Zarządzania Gospodarką Odpadami DRiŚ, kierownik Dariusz Wojdat i Anna Waseńczuk.
- Chełmska instalacja jest naszym powodem do dumy - mówi Sławomir Struski. - Największa w regionie, świetnie zorganizowana zarówno pod kątem dostaw, jak i zbytu, może być przedstawiana za przykład do naśladowania. W dobie tak wielkiej koncentracji uwagi na problemie wszechobecnych odpadów, warto wskazywać dobre przykłady, których na naszym podwórku, jak widać, nie brakuje.
Przymnijmy, że na terenie województwa funkcjonuje 21 instalacji do produkcji paliwa alternatywnego z odpadów, o łącznych nominalnych mocach przerobowych ok. 646 tys. Mg na rok. Zdolność przerobowa największej, chełmskiej, instalacji wynosi 100 tys. Mg w ciągu roku. W 2014 r. zakład ten wytworzył 68 262,05 Mg paliwa alternatywnego.
Co się potem z nim dzieje? Wydzielone w zakładzie frakcje palne, przerobione następnie na paliwo alternatywne, wykorzystywane są w cementowni CEMEX Polska Sp. z o.o. w Chełmie, która jest jednym z największych producentów cementu w Polsce. Spółka EkoPaliwa jest ważnym filarem zabezpieczenia dostaw paliw dla tej cementowni. Warto dodać, że powstała ona nie bez przyczyny na mocy umowy podpisanej w 2011 r. pomiędzy CEMEX-em oraz firmą Econ Trade. Poprzez umowy zawarte pomiędzy sortowniami odpadów, zarówno w województwie lubelskim, jak i w sąsiadujących województwach, zakład gwarantuje stały i stabilny dopływ surowca do cementowni.

Oceń news:
Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Podpis / Pseudonim

Treść komentarza

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.