Chrońmy produkty regionalne
dodano: 04.03.2014Lubelskie specjałami stoi. O tym, że tutejsza kuchnia tradycyjna obfituje w wyborne smaki wie każdy, kto choć raz skosztował naszych pyszności z Listy Produktów Tradycyjnych. Przypomnijmy, że te lubelskie stanowią niemal 10% wszystkich wpisów! Rejestr promuje regionalne przysmaki z całej Polski, ale nie zapewnia ochrony prawnej. Dają ją dopiero unijne certyfikaty, takie jak Gwarantowana Tradycyjna Specjalność - znak jakości przyznany już miodom pitnym z lubelskiego "Apisu", czy Chronione Oznaczenie Geograficzne, na które czeka obecnie cebularz lubelski. Kto następny w kolejce?
Wśród zarejestrowanych na Liście Produktów Tradycyjnych wyrobów z naszego regionu znajduje się wiele związanych z często niewielkim obszarem ich produkcji, jak na przykład chleb niedrzwicki, jabłka kraśnickie czy całuski pszczelowolskie. To doskonała forma promocji "małych ojczyzn" i potrafimy to docenić popularyzując te smakołyki z poziomu samorządu województwa - mówi Sławomir Struski, dyrektor Departamentu
Rolnictwa i Środowiska z urzędu marszałkowskiego w Lublinie. - Zależy nam jednak także na wykreowaniu kilku specjałów, które staną się częścią większego produktu turystycznego i będą promować cały region lubelski. Skoro jesteśmy owocowym potentatem, to może warto postawić na "jabłko lubelskie" lub "malinę lubelską"? Słyniemy z doskonałej kuchni tradycyjnej, więc czemu nie wprowadzić do menu "lubelskich pierogów" czy "racuchów lubelskich"? Wszystko zależy od wyobraźni i chęci współpracy ze strony samych wytwórców. Zachęcam do podjęcia tej inicjatywy, której szlaki przetarło Stowarzyszenie "Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego".
Cebulowo-makowy wypiek rodem z Lubelszczyzny trafił najpierw (w 2007 r.) na Listę Produktów Tradycyjnych, żeby za chwilę móc pretendować do europejskiej elity certyfikowanych przysmaków. Ubiega się o to właśnie Partnerstwo Producentów Cebularza
Lubelskiego, które - za pośrednictwem ministra rolnictwa - złożyło wniosek do Komisji Europejskiej. Lada chwila spodziewamy się jego publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Jeśli w ciągu kolejnych trzech miesięcy nie wpłynie żaden sprzeciw, Komisja wpisze cebularza lubelskiego do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Z kolei znakiem jakości Gwarantowana Tradycyjna Specjalność od 2008 r. mogą się szczycić miody pitne: półtorak, dwójniak, trójniak i czwórniak. I choć GTS nie odnosi się do żadnego konkretnego regionu, to jednak Lubelskie ma w tym swoją znaczącą rolę - Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie jako pierwszy polski producent otrzymała w grudniu 2009 r. świadectwo jakości upoważniające do umieszczania znaku na etykiecie trójniaka.
Aktualności
więcej-
31. Jarmark Hetmański- Festiwal Produktu Lokalnego
- Zderzenie osobówki z motocyklem
- Rafał Trzaskowski - spotkanie w Zamościu
- Zaproszenie na otwarcie wystawy „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”
- Monety kolekcjonerskie na granicy w Hrebennem
- 2 maja ZUS tylko online
- Majówka z POLREGIO: niższe ceny biletów i dodatkowe połączenia
- Projekcja multimedialna „Historia twierdzy i miasta Zamość” ponownie dostępna
Komentowane Aktualności
- Zderzenie osobówki z motocyklem (1)
- Mammobus przyjeżdża do Zamościa (1)
- Krajowy System e-Faktur – plan wdrożenia (1)
- XIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Zamość (1)
- Chciał sprzedać garnitur za 250 złotych, stracił 2,5 tysiąca (1)
- Czy olej z czarnuszki może pomóc w walce z alergią? (1)
- Zderzenie samochodu z pociągiem (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XV Sesja Rady Miasta Zamość (39)
- XIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Zamość (301)
- Pożar w kamienicy (1)
- Dziękuję i życzę (1581)
- 1500 zł i 10 punktów za kolizje z ciągnikiem (1)
- Msza rezurekcyjna (3)
- 2000 zł mandatu i 12 punktów za potrącenie (2)
- Dziękuję i życzę (1581)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
UWAGA: Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
dodano: 25.04.2025• Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów lub Krajową Administrację Skarbową. • Próbują oni wyłudzić poufne informacje, takie jak: dane osobowe, numery kont bankowych, adresy i hasła poczty elektronicznej. • Pamiętaj: jeśli otrzymałeś podejrzaną wiadomość SMS lub e-mail, albo masz wątpliwości co do autentyczności serwisu internetowego, skontaktuj się z infolinią KAS: 22 330 03 30.
Zobacz materiałJazzowe święto w KDK!
dodano: 25.04.2025
Krasnostawski Dom Kultury wraz z Państwową Szkołą Muzyczną w Krasnymstawie oraz Lubelską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej serdecznie zapraszają na wyjątkowy koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu, który odbędzie się 30 kwietnia 2025 roku o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej KDK.
Zobacz materiałOGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” na terenie Miasta Zamość
dodano: 31.03.2025
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” na terenie Miasta Zamość Prezydent Miasta Zamość ogłasza, że z dniem 10 marca 2025 r. rozpoczyna nabór wniosków o udzielenie dofinansowania przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” na terenie miasta Zamość realizowany zgodnie z umową o dofinansowanie nr 10/2024/MC/OA z dnia 27.06.2024 r. zawartą pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie a Miastem Zamość.
Zobacz materiałMajówka ze Sztukmistrzami w Zamościu
dodano: 14.04.2025
Zapraszamy na Majówkę ze Sztukmistrzami w Zamościu 2 i 3 maja w godz. 15:00 - 21:00 na Rynku Wodnym
Zobacz materiał
Wasze komentarze (1)