Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
dodano: 25.06.2026Co łączy zabytkowe rowery, art déco, początki kina, Twierdzę Zamość i historię niedźwiedzicy Basi? Odpowiedź kryje się w roku 1926 – roku powołania Muzeum Zamojskiego.
Z okazji jubileuszu 100-lecia swojej działalności Muzeum Zamojskie przygotowało wyjątkową propozycję wakacyjną dla dzieci i młodzieży. „Podróż do lat 20.” to cykl ośmiu bezpłatnych warsztatów edukacyjno-artystycznych, które odbędą się od 30 czerwca do 18 sierpnia 2026 roku w Muzeum Zamojskim oraz jego przestzreniach.
Projekt skierowany jest do uczestników w wieku 10–18 lat i opiera się na idei twórczego odkrywania historii poprzez doświadczenie, zabawę i działania artystyczne. Każde spotkanie stanowi kolejną stację symbolicznej podróży do roku 1926 – czasu, w którym narodziło się Muzeum i inne instytucje kształtujące współczesną tożsamość miasta.
W programie znalazły się m.in. retro spotkanie z historią, warsztaty inspirowane stylem art déco, tworzenie naturalnych balsamów według dawnych receptur, rzeźbiarskie maski emocji, animacja poklatkowa, budowanie modelu Twierdzy Zamość, wykonanie przestrzennej książki tunelowej oraz gra terenowa poświęcona historii zamojskiego zoo i jego najsłynniejszej mieszkance – niedźwiedzicy Basi.Warsztaty realizowane będą w przestrzeniach Muzeum Zamojskiego przy ul. Ormiańskiej, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego oraz na ekspozycji muzealnej w budynku dawnej Akademii Zamojskiej. Zajęcia poprowadzą edukatorzy muzealni oraz zaproszeni goście reprezentujący środowiska kultury, sztuki i edukacji.
Projekt ma na celu nie tylko popularyzację historii Zamościa i dziedzictwa Muzeum Zamojskiego, ale również pokazanie młodym ludziom, że muzeum może być miejscem inspiracji, rozwijania pasji, budowania relacji i twórczego spędzania wolnego czasu. Część warsztatów została wzbogacona o spotkania z psychologiem, wspierające rozwój kompetencji emocjonalnych i społecznych uczestników.
Udział w projekcie jest bezpłatny, a liczba miejsc na każde spotkanie jest ograniczona. Można zapisać się zarówno na cały cykl, jak i na wybrane warsztaty.
Harmonogram warsztatów
30 czerwca – Start podróży do 1926 roku – Retro spotkanie z historią
7 lipca – Art déco – geometryczna magia lat 20.
14 lipca – Naturalna apteczka – tworzymy lecznicze balsamy
24 lipca – Maski emocji – rzeźbiarskie warsztaty z gliny
28 lipca – Magia kina – tworzymy film rodem z roku 1926
4 sierpnia – Tajemnice Twierdzy Zamość – budujemy fortecę
11 sierpnia – Dziennik z podróży 1926 – książka tunelowa
18 sierpnia – ZOO 1926 – historia niedźwiedzicy Basi
Informacje organizacyjne
Termin: 30 czerwca – 18 sierpnia 2026 r.
Godzina rozpoczęcia: 11.00
Uczestnicy: dzieci i młodzież w wieku 10–18 lat
Udział: bezpłatny
Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza online: https://forms.gle/Y1RjJqADrvb6mWD5A
Projekt finansowany jest przez Miasto Zamość w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2024– 2026.
Aktualności
więcej-
Pożegnanie wakacji z Zamojskim Domem Kultury
- Motoserce
- Na drogach Lubelszczyzny trwa wojewódzka akcja „Alkohol i Narkotyki”
- Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego
- 100 Lat Parku Miejskiego w Zamościu!
- "Antygona w Nowym Jorku" Teatr im. J. Osterwy w Lublinie
- „Mundur" nie tylko dla chłopaka, biżuteria nie tylko dla dziewczyny – warsztaty rodzinne
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026
Komentowane Aktualności
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (2)
- Pół miliona dla szpitala. Poradnie bardziej dostępne dla pacjentów (3)
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Komunikat - utrudnienia w parkowaniu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Zamościu (2)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (30)
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (10)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Cztery osoby w szpitalu po dachowaniu Renault (2)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (801)
- Pięć osób w szpitalu (10)
- XXVII sesja Rady Gminy Zamość (3)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu
dodano: 29.07.2026W sobotę, 1 sierpnia, Zamość uczci 82. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zobacz materiałWakacyjne pokazy musztry
dodano: 27.07.2026Razem z Zamojską Grupą Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego zapraszamy na Rynek Wielki o godz. 18:00: 23 i 30 lipca, 4, 11, 25 sierpnia.
Zobacz materiałProwadził po narkotykach - został już wydalony z Polski
dodano: 06.08.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzili do wydalenia z Polski 43-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna przez najbliższe 7 lat nie będzie mógł ponownie wjechać do Polski ani innych państw strefy Schengen.
Zobacz materiał100 Lat Parku Miejskiego w Zamościu!
dodano: 14.08.2026W tym roku mija 100 lat, odkąd Park Miejski w Zamościu został udostępniony mieszkańcom. Z tej okazji za tydzień, w niedzielę 23 sierpnia odbędzie się wielka urodzinowa impreza z mnóstwem atrakcji.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)