Wojewódzka Konferencja „Nowe wyzwania w ochronie dzieci i młodzieży, od czynników ryzyka do praktyki wdrażania Standardów Ochrony Małoletnich”
dodano: 13.12.2025Pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości, Ministra Edukacji oraz Prezydenta Miasta Zamość w dniu 11 grudnia 2025 r. w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”
w Zamościu odbyła się Wojewódzka Konferencja „Nowe wyzwania w ochronie dzieci
i młodzieży, od czynników ryzyka do praktyki wdrażania Standardów Ochrony Małoletnich”. Organizatorem wydarzenia było Kuratorium Oświaty w Lublinie, Delegatura w Zamościu.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych z całego województwa lubelskiego, a także osoby zaangażowane w działania na rzecz bezpieczeństwa młodych ludzi. Celem konferencji było podkreślenie rosnącej potrzeby systemowych działań wspierających dzieci i młodzież, a w szczególności – wdrażania i doskonalenia Standardów Ochrony Małoletnich w placówkach edukacyjnych. W części wykładowej zaprezentowano kluczowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem, profilaktyką oraz dobrostanem młodych osób.
Wystąpienia prelegentów dotyczyły tematów tj.:
1. „Profilaktyka i resocjalizacja dzieci i młodzieży w systemie edukacji”
prof. dr hab. Marek Jerzy Konopczyński – profesor nauk społecznych, pedagog resocjalizacyjny, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Nieletnich
2. „Nie ma trudnych dzieci, są trudni dorośli”
Mirosława Kątna – psycholog, mediator, terapeuta, przewodnicząca Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Dama Orderu Uśmiechu
3. „Wpływ czynników rodzinnych i środowiskowych na poczucie bezpieczeństwa
oraz dobrostan dzieci i młodzieży”
Henryka Krystyna Krzywonos-Strycharska – działaczka społeczna, posłanka
na Sejm RP X kadencji, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka, Dama Orderu Uśmiechu
4. „Prawa dziecka i ich praktyczne zastosowanie w standardach polskich i wzorcach światowych”
prof. Piotr Zygarski – profesor nauk prawnych, samorządowiec, prezes Fundacji Honor Pomagania Dzieciom, Kawaler Orderu Uśmiechu
5. „Bądź uważnym dorosłym - czyli o czynnikach chroniących i czynnikach ryzyka związanych z przemocą"
Maria Sakowicz – pedagog, psychoprofilaktyk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Zamościu
Ważnym punktem konferencji było wręczenie przez Lubelskiego Kuratora Oświaty Medali 100–lecia Kuratorium Oświaty w Lublinie. Wyróżnienia otrzymali wybitni prelegenci:
prof. dr hab. Marek Jerzy Konopczyński, Mirosława Kątna, Henryka Krystyna Krzywonos-Strycharska oraz prof. Piotr Zygarski – osoby od lat zaangażowane w troskę o wychowanie młodego pokolenia oraz budowanie systemów wspierających bezpieczeństwo i dobrostan dzieci i młodzieży. Uhonorowanie ich dorobku stało się wyjątkowym akcentem konferencji, podkreślając rangę wydarzenia i wyrażając głęboki szacunek dla ich zasług.
Wydarzenie stało się ważnym forum wymiany wiedzy i dobrych praktyk, integrując środowiska odpowiedzialne za edukację i wychowanie. Podkreślono, że budowanie bezpiecznej szkoły
jest procesem ciągłym i wymaga współdziałania oraz zaangażowania wszystkich dorosłych. Zwrócono uwagę, że szkoły, przedszkola i inne instytucje oświatowe są naturalnym miejscem, w którym można skutecznie identyfikować czynniki ryzyka, reagować na sytuacje zagrożenia oraz wzmacniać czynniki chroniące, a troska o bezpieczeństwo małoletnich wymaga działań wielowymiarowych – edukacyjnych, wychowawczych, systemowych i organizacyjnych.
Aktualności
więcej-
Wypadek na quadzie
- Rozpoczął się 14. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
- Jedyna na świecie Orkiestra Księżniczek. Koncert Wiedeński
- Będzie Pani zadowolona! - komedia o romansach i remontach
- Daria ze Śląska i Marcel Tułacz gwiazdami finału 14. ZFF „Spotkania z historią”
- POCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
- III Zamojski Orszak Dziejów
- Seniorka oszukana metodą na policjanta i prokuratora
Komentowane Aktualności
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Wakacje dobiegają końca. Na uczniów z Zamościa będą czekać wyremontowane szkoły (1)
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (2)
- Pół miliona dla szpitala. Poradnie bardziej dostępne dla pacjentów (3)
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (33)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (53)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Cztery osoby w szpitalu po dachowaniu Renault (2)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (801)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie zatrzymany przez lubelskich „łowców głów”
dodano: 19.08.2026Poszukiwany przestępca seksualny z Lubelszczyzny został zatrzymany w Warszawie przez lubelskich „łowców głów”. Wcześniej informacja o poszukiwaniach 47-latka została zamieszczona na stronie internetowej Europe’s Most Wanted Fugitives List, zawierającej informacje o najbardziej poszukiwanych przestępcach Europy. Sąd wystawił za nim Europejski Nakaz Aresztowania oraz Czerwoną Notę Interpolu. Początkowo 47-latek ukrywał się we Włoszech, jednak zaawansowane czynności operacyjne zaprowadziły nas do stolicy, gdzie poszukiwany został zatrzymany przy pracach wykończeniowych. trafił już do zakładu karnego w celu odbycia zasądzonej kary 3 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności.
Zobacz materiałKiedy historia trafia na ekran. Zbliża się 14. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
dodano: 09.08.2026Od 20 do 22 sierpnia 2026 Zamość ponownie stanie się miejscem spotkania filmu, historii i opowieści o ludziach, których losy na trwałe zapisały się w pamięci. Przed nami 14. edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” – trzy dni projekcji filmowych, pokazów specjalnych, spotkań z twórcami i wydarzeń towarzyszących.
Zobacz materiałPolicjantka z Zamościa zwyciężczynią Maratonów Kresowych MTB
dodano: 29.07.2026Podkom. Monika Mazur z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu zajęła pierwsze miejsce w kategorii Open podczas wyścigu kolarskiego Maratony Kresowe MTB, który odbył się w Janowie koło Chełma. To kolejny sukces naszej koleżanki potwierdzający jej doskonałą formę i sportową pasję.
Zobacz materiałBędzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze
dodano: 31.07.2026Wykonawca został wybrany już jakiś czas temu, a dzisiaj (31 lipca) Rafał Zwolak wraz z Katarzyną Bucior, skarbnikiem Miasta Zamość podpisali w Lublinie umowę na 120 tys. zł dofinansowania, dzięki któremu przy ul. Sadowej powstanie bezpieczne, aktywne przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)