Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet
dodano: 25.11.202525 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet – tzw. Akcja Białej Wstążki, to największe na świecie działanie, mające na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jej symbolem jest biała wstążeczka, która oznacza zobowiązanie mężczyzny do tego, że nie będzie stosował przemocy, akceptował jej ani milczał na jej temat.
Akcja została stworzona przez mężczyzn i do mężczyzn jest przede wszystkim skierowana. Jest to 16-dniowa ogólnoświatowa kampania Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Trwa od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka) i prowadzona jest w około 60 krajach. Te dni wybrano, aby podkreślić związek pomiędzy przemocą, a naruszaniem praw człowieka. Statystycznie, w Polsce ponad 90 tys. osób pada co roku ofiarą przemocy domowej - prawie 90% dorosłych ofiar stanowią kobiety. W 100 lat po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych problem przemocy niestety wciąż pozostaje powszechny.
Celem Akcji Białej Wstążki jest rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań, które mają tej przemocy przeciwdziałać m.in.: poprzez podnoszenie świadomości społecznej na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, inicjowanie dyskusji na ten temat, wzmocnienie i integrowanie przedstawicieli instytucji przeciwdziałających przemocy, wspieranie działań pomocowych skierowanych do pokrzywdzonych.
Po raz pierwszy białe wstążeczki przypięli mężczyźni z Kanady, którzy w 1991 r. postanowili w ten sposób uczcić pamięć 14 studentek zamordowanych 6 grudnia 1989 r. w budynku Politechniki w Montrealu. Napastnik, 25-letni mężczyzna uważał, że kobiety nie powinny studiować na wydziałach nauk ścisłych, technicznych.
W 1999 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oficjalnie uchwaliła 25 listopada Międzynarodowym Dniem na Rzecz Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość mężczyzn nie ucieka się do przemocy w relacjach z kobietami, jednakże przemoc nadal dotyka kobiety na całym świecie, niezależnie od miejsca pochodzenia, wykształcenia, wyznania, statusu społecznego czy materialnego. To co wspólnie możemy zrobić, to wzmacniać solidarność ludzi na całym świecie, organizujących się by przeciwdziałać przemocy, brać udział w wydarzeniach poświęconych problematyce przemocy i reagować na nią, gdy jesteśmy jej świadkami.
W tym roku obchodzimy kolejną edycję tej kampanii. Jej koniec wypada 10 grudnia, który jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Celem kampanii jest podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka, a nie sprawą prywatną.
Jeżeli nie zgadzacie się na przemoc wobec kobiet, 25 listopada przypinajcie Panowie białą wstążeczkę ponieważ przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal jest najbardziej rozpowszechnionym problemem i naglącą kwestią w zakresie praw człowieka we współczesnym świecie. Każda przemoc jest zła i na żadną nie może być naszej zgody! Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej powiadom o tym Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Na terenie Powiatu Zamojskiego funkcjonuje Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Szczebrzeszynie, a także Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Zamościu, w których można uzyskać specjalistyczne wsparcie.
Aktualności
więcej-
Biblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- Motorowerem potrącił pieszą na przejściu dla pieszych
- Maraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
- Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
- Zaproszenie do udziału w XXVII Zamojskich Dniach Folkloru
- Tour de Roztocze 2026 - Zwierzyniec
- Co nas różni? - spotkanie przy kawie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (575)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (48)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (85)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zaproszenie na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas. 100 Lat Muzeum Zamojskiego"
dodano: 11.06.2026Muzeum Zamojskie w Zamościu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas”, przygotowanej z okazji 100-lecia działalności instytucji.
Zobacz materiałPróbował przekroczyć granicę mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie!
dodano: 10.06.2026Wczoraj 54-latek ob. Ukrainy kierujący Mercedesem próbował przekroczyć przejście graniczne w Zosinie mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i przekazany policjantom z Hrubieszowa. 54-latek spędził noc w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo policjanci złożyli wniosek do Straży Granicznej o deportację mężczyzny w związku z popełnionym przestępstwem.
Zobacz materiałCo nas różni? - spotkanie przy kawie
dodano: 16.06.2026Zapraszamy Państwa na spotkanie – rozmowę o tym co nas różni w kontekście hasła 51. Zamojskiego Lata Teatralnego, czyli: JEST PÓŹNO.
Zobacz materiałProgram stypendiów MON - edycja 2026/2027
dodano: 25.05.2026Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło limity stypendiów dla studentów ubiegających się o powołanie do zawodowej służby wojskowej w roku akademickim 2026/2027. Wsparcie finansowe można uzyskać na kierunkach studiów istotnych z punktu widzenia potrzeb Sił Zbrojnych RP. Program dedykowany jest osobom, które chcą rozwijać kompetencje ważne dla bezpieczeństwa państwa, a jednocześnie otrzymać stabilne wsparcie finansowe podczas studiów.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)