Program „wGotowości” na Lubelszczyźnie – pierwsze szkolenia już za nami
dodano: 25.11.2025Dobiegły końca pierwsze w regionie szkolenia w ramach ogólnopolskiego programu „wGotowości”. W Zamościu zrealizowano dwa moduły szkoleniowe – podstawowy kurs bezpieczeństwa i kurs medyczny. Zajęcia poprowadzili instruktorzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – doświadczeni żołnierze, ratownicy medyczni, pedagodzy i specjaliści cyberbezpieczeństwa, którzy w przystępny sposób przekazali uczestnikom wiedzę dotyczącą reagowania w sytuacjach zagrożenia.
Podczas szkolenia nie zabrakło zajęć praktycznych i porad dotyczących m.in. przygotowania domu i rodziny do sytuacji kryzysowych, wskazówek jak przetrwać w lesie, budowy schronień, pozyskiwanie wody i rozpalania ogniska, nawigacji w terenie gdy zabraknie telefonu, czy ćwiczeń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w stanach zagrożenia życia. Uczestnicy podkreślali wysoki poziom merytoryczny i praktyczny charakter kursów.
– Szkolenie otworzyło mi oczy na wiele praktycznych spraw. Wydawało mi się, że wiem sporo o reagowaniu w sytuacjach kryzysowych, ale dopiero tutaj zrozumiałem, jak ważne jest zaplanowanie drogi ewakuacji i skoordynowanie jej z rodziną. Dużo dały mi też zajęcia dotyczące podstaw komunikacji, kiedy zawodzi internet. Teraz wiem, jakie aplikacje i mapy działają offline oraz jak przygotować alternatywne sposoby kontaktu. Na pewno wezmę jeszcze udział w kursie medycznym, bo widzę, jak kluczowe są nawet podstawowe umiejętności udzielania pomocy, zanim przyjedzie pogotowie – mówi Marek z Zamościa, który wziął udział w sobotnim szkoleniu z podstaw bezpieczeństwa.
Program „wGotowości” przypomina, że bezpieczeństwo kraju nie spoczywa wyłącznie na wojsku. To odpowiedzialność całego społeczeństwa. Każdy z nas może realnie przyczynić się do wzmacniania bezpieczeństwa – poprzez wiedzę, przygotowanie i gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych. Dlatego zachęcamy do udziału w kolejnych zajęciach i do budowania odporności społecznej razem z Wojskiem Polskim.
Bezpłatny program „wGotowości” skierowany jest do wszystkich dorosłych obywateli Polski, którzy chcą zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa i zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w sytuacjach zagrożenia. Szkolenia są dobrowolne, bezpłatne i niewymagające wcześniejszego kontaktu z wojskiem ani wyjątkowej kondycji fizycznej. Uczestnikiem może zostać każda osoba pełnoletnia posiadająca polskie obywatelstwo. Program nie określa górnej granicy wieku – o możliwości udziału decyduje jedynie stan zdrowia, który pozwala bezpiecznie uczestniczyć w zajęciach.
W ramach programu realizowane są cztery, odrębne, 8-godzinne kursy, które można realizować niezależnie, w dowolnej kolejności:
1. Podstawowy kurs bezpieczeństwa – przygotowanie siebie i domu na sytuacje kryzysowe, reagowanie na alarmy, podstawy odporności psychicznej.
2. Kurs medyczny – praktyczna pomoc przedmedyczna w stanach zagrożenia życia.
3. Kurs przetrwania – działania w terenie, bezpieczeństwo i zachowanie w trudnych warunkach.
4. Kurs cyberhigieny – ochrona danych osobowych, rozpoznawanie manipulacji informacyjnych, podstawy bezpieczeństwa cyfrowego.
W najbliższych dniach instruktorzy - żołnierze 2 LBOT przeprowadzą następujące szkolenia:
LUBLIN
29.11 – podstawowy kurs bezpieczeństwa
29.11 – kurs cyberhigieny
04.12 – kurs medyczny
DĘBLIN
30.11 – podstawowy kurs bezpieczeństwa
05.12 – kurs medyczny
BEZWOLA
29.11 – podstawowy kurs bezpieczeństwa
11.12 – kurs medyczny
13.12 – podstawowy kurs bezpieczeństwa
KRAŚNIK
28.11 – kurs medyczny
29.11 – podstawowy kurs bezpieczeństwa
30.11 – podstawowy kurs bezpieczeństwa
Jak się zapisać?
Rejestracja na szkolenia jest szybka i intuicyjna. Odbywa się przez aplikację mObywatel w zakładce: Usługi → Bezpieczeństwo → Szkolenia obronne. Wystarczy wybrać kurs, lokalizację i potwierdzić termin – zajmuje to mniej niż minutę!
Wszystkie kluczowe informacje o programie, w tym regulamin, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz interaktywna mapa dostępnych szkoleń, znajdują się na stronie:
www.wojsko-polskie.pl/wgotowosci
Dołącz do programu „wGotowości” – każdy może zrobić pierwszy krok ku bezpieczeństwu
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Ukradł rower bo nie chciał chodzić na piechotę
- Zatrzymano akcyzowego pasera i nielegalny towar za ćwierć miliona zł
- Fałszywa tożsamość na granicy: Mołdawianie zatrzymani dzięki Entry/Exit
- Bezpieczny Senior. MCPR zaprasza na bezpłatne warsztaty
- Weekend z 23. Festiwalem Millenium Docs Against Gravity
- Zatrzymany 42-latek za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem
- ZUS podsumowuje wypłaty „trzynastek”
- Zamojski Dom Kultury rozpoczyna akcję promującą 51. Zamojskie Lato Teatralne!
Komentowane Aktualności
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (160)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (20)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Fordem w Nissana (6)
- Potrącenie rowerzystki (3)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Nie daj się naciągnąć na fałszywy „program emerytalny”
dodano: 27.04.2026Oszuści znowu podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzwonią do starszych osób i podają się za pracowników ZUS. Następnie wysyłają SMS-y z prośbą o wpłatę pieniędzy na wskazane konto bankowe.
Zobacz materiałMedycyna estetyczna w bagażu
dodano: 10.04.2026• Blisko 150 sztuk różnego rodzaju preparatów medycyny estetycznej zabezpieczyli funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. • Nielegalnie próbowała wwieźć je do Polski pasażerka autokaru. • Zdarzenie miało miejsce na przejściu granicznym w Hrebennem.
Zobacz materiałZa swoje zachowanie nie poleciał na Sycylię
dodano: 21.04.2026Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG z Placówki w Lublinie interweniowali wobec agresywnego pasażera na pokładzie samolotu lecącego z Lublina do Trapani.
Zobacz materiałMistrzostwa Polski LSO: zgłoszenia diecezji do 30 kwietnia
dodano: 27.04.2026Archidiecezja Gnieźnieńska zaprasza do udziału w XXI Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Halowej o Puchar „KnC”, które odbędą się w Gnieźnie w dniach 28–30 czerwca 2026 roku.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)