KAS wraz z innymi służbami rozbiła międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą
dodano: 18.11.2025• Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspólnie z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości, Policją oraz Strażą Ochrony Kolei rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała podatek VAT.
• Uszczuplenia podatkowe w wyniku oszustw w całej Europie to prawie 50 mln EUR.
• Na terytorium Polski służby przeszukały 22 lokalizacje i zatrzymały 4 osoby.
• Śledztwo prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Europejskiej.
W dniach 14-15 października 2025 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dolnośląskiego, Mazowieckiego, Śląskiego i Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego wraz z funkcjonariuszami innych państw Unii Europejskiej, a także Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Policji oraz Straży Ochrony Kolei rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała podatek VAT. Śledztwo prowadzone było we współpracy i koordynacji przez Prokuraturę Europejską.
Międzynarodowa współpraca
Jak ustalono grupa zajmowała się fałszowaniem dokumentów i popełnianiem tzw. zbrodni fakturowej o transgranicznym charakterze oraz prania brudnych pieniędzy. Dochodzenia w sprawie były prowadzone w Austrii, Belgii, Niemczech, na Łotwie i w Niderlandach.
Metody działania
Sprawcy wykorzystywali system handlu międzynarodowego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów. W proceder zaangażowane były firmy, które nie wykonywały rzeczywistej działalności gospodarczej oraz dopuszczały się zatajenia rzeczywistych obrotów.
Uszczuplenia podatkowe w całej Europie m.in. na terytorium Polski, Belgii i Niderlandów sięgają prawie 50 mln EUR.
Przeszukania lokalizacji i zatrzymanie podejrzanych
Służby przeszukały 22 lokalizacje na terenie województw: mazowieckiego, śląskiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Zabezpieczono m.in. dokumentacje księgową, laptopy, twarde dyski, telefony, karty pamięci, nośniki danych, środki odurzające w postaci suszu marihuany.
Zatrzymano 4 osoby-obywatele Polski.
Śledczy i służby celne zatrzymały kolejnych sprawców w innych krajach, wobec których sądy zastosowały tymczasowe aresztowania na terytorium Niderlandów oraz Belgii.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Michał Deruś
rzecznik prasowy
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej-
Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
- XXVII Zamojskie Dni Folkloru
- Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (610)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (58)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
dodano: 22.06.2026Nowoczesne technologie wkraczają do Oddziałów Przygotowania Wojskowego!
Zobacz materiałXXVII Zamojskie Dni Folkloru
dodano: 23.06.2026Starostwo Powiatowe w Zamościu zaprasza na XXVII Zamojskie Dni Folkloru, które odbędą się 5 lipca 2026 roku na dziedzińcu Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Zwierzyńcu. Wydarzenie zgromadzi zespoły śpiewacze, kapele, chóry oraz twórców ludowych prezentujących bogactwo regionalnej kultury i tradycji. Początek festiwalu zaplanowano na godzinę 9:30. Szczegóły na stronie https://www.powiatzamojski.pl/.../zaproszenie-do-udzialu...
Zobacz materiałZamojska Arlekinada 2026
dodano: 08.06.2026Zapraszamy na Zamojską Arlekinadę 2026 - widowisko artystyczne wzorowane na Karnawale Weneckim w wykonaniu teatru ulicznego VUALA ze Lwowa, tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz muzyków Zespołu Muzyki Dawnej „Capella All’ Antico”. W widowisku zobaczymy sceny pantomimiczne, etiudy taneczne inspirowane komedią dell’arte i dawnymi tańcami dworskimi .Artyści Teatru Vuala ze Lwowa zaprezentują trzy specjalnie przygotowane etiudy inspirowane spektaklem „Cyrkowe kolory” – barwnym widowisku ulicznym łączącym teatr, nowoczesny cyrk i interaktywną zabawę z publicznością. Ponad 100 wykonawców- w bogatych historycznych strojach i stylizowanych maskach przeniesie widzów w świat weneckiego karnawału, fantazji i jarmarcznych widowisk.
Zobacz materiałZaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
dodano: 22.06.2026Zapraszamy Państwa na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi - Święto Sportu Powiatu Zamojskiego organizowane przy wsparciu finansowym Powiatu Zamojskiego, które odbędą się w niedzielę (28.06) o godz. 11:00 na obiektach sportowych Gminy Adamów - stadion sportowy w Jacni. www.facebook.com/powzam
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)