Nowe urządzenie RTG w lubelskiej KAS, które usprawni odprawy w Koroszczynie
dodano: 20.10.2025• Na drogowym przejściu granicznym Kukuryki–Kozłowicze, w Oddziale Celnym w Koroszczynie oddano do użytku nowoczesny skaner RTG. Umożliwia on kontrolę samochodów ciężarowych.
• Urządzenie przyspieszy odprawy towarowe oraz zwiększy bezpieczeństwo kontroli granicznej na tym strategicznym odcinku wschodniej granicy Unii Europejskiej (UE).
• To najnowocześniejsze urządzenia tego typu na granicy UE.
Inwestycja w skaner RTG to element modernizacji infrastruktury Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na wschodniej granicy UE. Urządzenie umożliwia prześwietlanie całych ciężarówek bez konieczności rozładunku towaru, co pozwala na szybką i dogłębną inspekcję zawartości pojazdów.
„Urządzenie rentgenowskie to prawdziwy przełom w dziedzinie kontroli przewożonych towarów oraz bezpieczeństwa na wschodniej granicy kraju. To więcej niż tylko najnowsza technologia – to nasz sposób na zapewnienie jeszcze większej czujności i usprawnienie odprawy na granicy. Skaner jest nie tylko wsparciem technicznym dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ale też naszym nowym sojusznikiem w walce z przemytem i zagrożeniami na granicy” – podkreśla Marcin Łoboda, Szef KAS.
Urządzenie RTG znajduje się na przejściu granicznym Kukuryki–Kozłowicze, należącym do jednych z najważniejszych na wschodniej granicy UE. Obsługiwany jest tam wyłącznie towarowy ruch ciężarowy – średnio 1000 ciężarówek dziennie, co przekłada się na setki tysięcy pojazdów rocznie. Przez ten punkt biegnie główny szlak transportowy łączący UE (zachodnią Europę, m.in. Berlin i Warszawę) z Białorusią. Dzięki inwestycjom takim jak nowy skaner RTG przejście to umacnia swoją strategiczną rolę jako brama UE na Wschód – usprawnia ruch graniczny i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.
Koszt skanera do kontroli samochodów wyniósł 13,5 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków krajowych (budżet państwa pokrył ponad 4,7 mln zł) oraz współfinansowana ze środków Unii Europejskiej – niemal 8,8 mln zł pochodziło z Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Sprzętu do Kontroli Celnej (Customs Control Equipment Instrument).
Dzięki zaawansowanej technologii rentgenowskiej skaner efektywnie identyfikuje nielegalne ładunki i przemycane towary (np. wyroby tytoniowe) oraz materiały niebezpieczne, takie jak narkotyki, materiały wybuchowe czy broń palną. Urządzenie potrafi także wykrywać ukryte schowki i przeróbki konstrukcyjne w pojazdach, które nie są widoczne przy tradycyjnej kontroli. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zyskują w ten sposób skuteczne narzędzie do wychwytywania przemytu bez uciążliwych, czasochłonnych kontroli fizycznych.
Nowy system sprawi, że odprawy staną się szybsze i dokładniejsze, co bezpośrednio przełoży się na skrócenie czasu obsługi pojazdów na granicy. Dzięki wysokiej przepustowości skanera możliwe będzie obsłużenie znacznie większej liczby ciężarówek w krótszym czasie, co przyczyni się do ograniczenia kolejek samochodów oczekujących na odprawę.
Michał Deruś
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej-
Czas już pleść wianki, bo zbliża się Noc Świętojańska w Zamościu!
- XV Zamojska Arlekinada 2026
- Aktywni 50+. Zaproś ZUS na szkolenie o emeryturze
- Szturm Twierdzy Zamość 2026
- Pijany 28-latek kierujący Audi uciekał przed policyjną kontrola!
- Bezpieczna jazda w każdych warunkach. Kierowcy 2 LBOT podnoszą kwalifikacje
- Międzyosiedlowe rozgrywki piłkarskie
- Zmień wakacje w przygodę życia
Komentowane Aktualności
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (280)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (65)
- Briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (31)
- 1500 zł i 10 punktów karnych (1)
- Zmęczenie przyczyną zdarzenia drogowego (1)
- Ostatnie pożegnanie śp. Adama Kutyły (5)
- Zderzenie Audi i Mini na rondzie o winie zdecyduje sąd (4)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT. Ponad 120 mieszkańców regionu rozpoczęło szkolenie
dodano: 14.05.2026W czwartek, 14 maja br., od wczesnych godzin porannych przed bramą koszar na Majdanku w Lublinie pojawili się nowi kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej. W szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wcielono 79 ochotników rozpoczynających szkolenie podstawowe i 45 rezerwistów, którzy odbędą szkolenie wyrównawcze.
Zobacz materiałKapele serc! W tym roku zagramy dla Gabrysia
dodano: 19.05.2026Zamojski Dom Kultury i Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” serdecznie zapraszają na koncert charytatywny KAPELE SERC 30.05.2026 r., godz.17.00, Zamojski Dom Kultury
Zobacz materiałSzkolenie konne w 2 LBOT - doświadczenia lubelskich Terytorialsów inspirują sojuszników
dodano: 20.05.2026W dniach 11-16 maja br. żołnierze sekcji konnej 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizowali szkolenie w ramach programu wykorzystania koni w WOT. W przedsięwzięciu uczestniczyli również zagraniczni żołnierze - przedstawiciele holenderskiej jednostki ceremonialnej Cavalerie Ere-escorte oraz żołnierze ze Szkoły Wojsk Rozpoznawczych Bundeswehry.
Zobacz materiałMistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sprinterskim Biegu na Orientację
dodano: 26.05.202623 maja 2026 roku na terenie osiedla Jana Zamoyskiego w Zamościu rozegrano Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sprinterskim Biegu na Orientację. Zawody zostały zorganizowane przez Lubelski Związek Orientacji Sportowej wraz z UKS Azymut Siedliska. Wzięło w nich udział ponad 100 zawodników reprezentujących kluby z województw: mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Patronat nad zawodami sprawowali:
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)