Jak przetrwać w trudnych warunkach, czyli szkolenie SERE B
dodano: 28.03.2025W dniach 24-28 marca br., w Nadleśnictwie Lubartów odbył się kurs przetrwania SERE poziom „B” dla żołnierzy WOT i jednostek operacyjnych. Uczestnicy szkolenia zostali poddani wymagającym zadaniom i musieli zmierzyć się z niesprzyjającymi warunkami, jak bytowanie w lesie, trudne warunki atmosferyczne, presja czasu, czy ograniczona ilość pożywienia, wody i snu. Organizatorem przedsięwzięcia była 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.
Na kilkudniowe szkolenie z przetrwania SERE „B” w lasach w okolicach jeziora Firlej stawili się żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT oraz różnych jednostek operacyjnych, m.in. z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 4 Pułku Saperów z Dęblina. W ramach wykładów kursanci zapoznali się z zasadami odpowiedniego przygotowania do działań survivalowych, podstawowymi technikami unikania schwytania, przebywania na terenie zagrożonym, wpływu izolacji na kondycję psychofizyczną, a także dowiedzieli się jak opracować i zrealizować plan ucieczki.
Następnie żołnierze przemieścili się w tereny leśne, gdzie odbyły się zajęcia praktyczne. Uczyli się m.in. skrytego poruszania się w nieznanym lub zajętym przez wroga terenie, technik maskowania, różnych metod rozpalania ognia, sygnalizacji, zdobywania i przygotowania pożywienia, pozyskiwania wody pitnej, a także podstaw medycyny przetrwania. Doskonalili umiejętność nawigacji oraz improwizacji w sytuacji, gdy mają do dyspozycji tylko to, co zabrali ze sobą i to co dostarczy im las.
Na koniec żołnierze zostali poddani sprawdzianowi zdobytej wiedzy i umiejętności podczas 24-godzinnego działania, w tym marszu z punktami kontrolnymi. – To było naprawdę wymagające szkolenie. Nie chodziło tylko o wiedzę, ale też o wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Działaliśmy w nocy, w trudnym terenie, przy kiepskiej pogodzie, a do tego dochodziło zmęczenie i głód. Instruktorzy zadbali żebyśmy poczuli, jak to jest działać pod presją. Mimo trudności cieszę się, że dałem radę i ukończyłem kurs – mówi jeden z uczestników, żołnierz kompanii wsparcia 2 LBOT.
Szkolenie Survival (przeżycie), Evasion (unikanie), Resistance (przeciwdziałanie wykorzystaniu), Extraction (odzyskanie) - w skrócie SERE uczy przetrwania w nieprzyjaznym środowisku i radzenia sobie w pojedynkę z różnymi przeciwnościom. Prowadzone jest na trzech poziomach: A, B, C. Pierwsze z nich, to szkolenie teoretyczne, obowiązkowe dla każdego żołnierza. Poziom B skupia się głównie na praktycznym wykorzystaniu teorii w terenie. SERE C to najbardziej zaawansowany poziom kursu, przeznaczony m.in dla operatorów sił specjalnych, attache wojskowych oraz pilotów i załóg lotniczych.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Wystawa rzeźb portretowych Karola Badyny „Twarze” w Galerii Rzeźby
- Bez uprawnień i poszukiwany 34-latek trafił do policyjnego aresztu
- Mieszkanka Zamościa oszukana podczas zakupu mebli ogrodowych
- Utonięcie 37-latki w Majdanie Sopockim
- Jeżdżąc hulajnogą elektryczną bądź trzeźwy i przestrzegaj prawa drogowego
- Zderzenie dwóch busów na krajowej 17 w Izbicy
- UWAGA - UTRUDNIENIA - UL. ŁUKASIŃSKIEGO
- Wakacyjna Akademia Detektywów
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Jarosławiec w sieci dróg (2)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (242)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (125)
- Dziękuję i życzę (1623)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
„Nabór do Programu Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2025 – usługi sąsiedzkie i opaski bezpieczeństwa”
dodano: 12.06.2025
Miasto Zamość przystąpiło do realizacji kolejnej edycji Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025. Koordynatorem programu jest Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu. Ze wsparcia w ramach Programu mogą skorzystać mieszkańcy Miasta Zamość w wieku 60 lat i więcej. Program realizowany jest w ramach dwóch modułów w terminie do 31 grudnia 2025 r.
Zobacz materiałZaproszenie do Alei Sław A. D. 2025
dodano: 25.06.2025
Teresa Madej, twórczyni "Alei Sław" w Zamościu oraz Rafał Zwolak, Prezydent Miasta Zamość mają zaszczyt zaprosić na uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej z udziałem Lecha Majewskiego, które odbędą się w dniach 27 – 29 czerwca 2025 r. w Zamościu, na ul. Grodzkiej i Muzycznej Scenie Plenerowej ZAK, ul. Akademicka 8.
Zobacz materiałKonkurs na sztukę teatralną „Szukamy polskiego Szekspira”
dodano: 12.06.2025
ZAMOJSKI DOM KULTURY ogłasza KONKURS NA SZTUKĘ TEATRALNĄ „SZUKAMY POLSKIEGO SZEKSPIRA” Dwudziesta piąta edycja zamojska 2025 dla każdego pasjonata teatru i literatury – mieszkańca Zamojszczyzny (powiaty: zamojski, tomaszowski, biłgorajski, hrubieszowski)
Zobacz materiałUWAGA - UTRUDNIENIA - UL. ŁUKASIŃSKIEGO
dodano: 03.07.2025Od dzisiaj (3 lipca) ulica Łukasińskiego do ulicy Zamenhofa zostaje zamknięta i wyłączona z ruchu. To kolejny etap robót naprawczych nawierzchni ulicy Łukasińskiego. Ulica Zamenhofa pozostaje przejezdna.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)