Jak komunikować się z rówieśnikami? - spotkania dla młodzieży
dodano: 10.09.2024Kto ma rację i czy to jest istotne – jak zmienić walkę we współpracę?
Co różni, a co łączy ludzi? Jak budować poczucie własnej wartości i doceniać mocne strony innych?
Zapraszamy na spotkania dotyczące komunikacji z rówieśnikami młodzież w wieku 15-17 lat.
Spotkania odbędą się w Zamojskiej Akademii Kultury (ul. Akademicka 8)
17, 24 września
1, 8 października 2024 r.
o godz. 17:00
wstęp wolny
obowiązują zapisy: organizacja@zdk.zamosc.pl
Celem programu jest zapobieganie przemocy poprzez naukę rozumienia innych ludzi, ich uczuć i potrzeb oraz komunikacji opartej o empatię dla siebie i innych. Skupiamy się na widzeniu drugiego człowieka i komunikowaniu się z szacunkiem, przy jednoczesnym wyposażeniu w narzędzia ułatwiające wybieranie konstruktywnych zachowań w oparciu o własny system wartości. Młodzi ludzie mają szansę przyjrzenia się czy wybierane przez nich zachowania służą budowaniu ich życia i relacjom międzyludzkim oraz nauczenia się mówienia „nie” w sytuacjach które tego wymagają.
Program obejmuje 4 spotkania, o następujących zagadnieniach:
1. Kto ma rację i czy to jest istotne – jak zmienić walkę we współpracę?
Co różni, a co łączy ludzi? Jak budować poczucie własnej wartości i doceniać mocne strony innych ludzi?
W trakcie zajęć:
- Uczniowie zapraszani są do prowadzonych w formie zabawy ćwiczeń, co jest punktem wyjścia do przedstawienia różnych punktów widzenia, omówienia tego jak nasze doświadczenie wpływa na postrzeganie świata i innych ludzi.
- Grupa pracuje nad przyczynami konfliktów miedzy ludźmi i zagadnieniem budowania współpracy mimo różnic. Przyglądamy się różnicom i podobieństwom między ludźmi.
- Poprzez ćwiczenia młodzież przygląda się temu, jak to jest być innym, odrzuconym przez grupę, jak czują się „inni”, „dziwni”. Zajęcia skupiają się na zauważaniu różnic miedzy ludźmi, cech indywidualnych przy jednoczesnym odnajdywaniu przestrzeni wspólnej, która łączy i wprowadzeniu do empatii dla innych.
- Zwracamy uwagę na to, w jaki sposób rywalizacja i porównywanie do innych wpływają na relacje między ludźmi i budowanie poczucia własnej wartości. Zabawy i ćwiczenia wspierają w budowaniu poczucia wartości w oparciu o mocne strony i zauważanie tego, co wymaga zmiany. Odrywamy się od porównywania z innymi, poprzez przeniesienie punktu ciężkości na wewnętrzną motywację, rozwój mocnych stron i mierzenie się z trudnościami. Zmieniamy optykę z koncentrowania uwagi na to „co jest ze mną i z innymi nie tak”, na zauważanie i docenianie mocnych stron.
2. Oceny – czym jest ocena, dlaczego oceniamy ludzi i czy to nam służy?
Co czuję i dlaczego, co i dlaczego czują inni - empatia dla siebie i drugiej osoby.
- Jak się czujemy gdy jesteśmy oceniani. Ocena a obserwacja – rozróżnianie i nauka mówienia o konkretnym zachowaniu bez ocen i epitetów.
Nauka rozróżniania dawania informacji zwrotnej o konkretnych zachowaniach od oceniania i odrzucenia człowieka jako osoby. Tworzenie komunikatów nastawionych na informację o tym co działa, a co nie, w miejsce oceny drugiej osoby.
- Rozumienie ludzi i przyczyn ich zachowań. Wprowadzenie do świata uczuć i potrzeb. Nazywanie tego co czuje i czego potrzebuję ja i co czuje i czego potrzebuje drugi człowiek, nauka słuchania ze rozumieniem intencji słów i zachowań.
- Rozumienie samego siebie i własnych działań. Wprowadzenie do odnajdywania skutecznych strategii działania i dostosowywania działań do założonego celu. Znajdowanie strategii, które umożliwią realizację własnych celów, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb innych osób.
3. Jak mówić, jak słuchać - praca nad tym jak budować konstruktywne relacje w oparciu o wspólne wartości i cele, przy jednoczesnym poszanowaniu różnic.
Czy „akceptuję Ciebie” oznacza „zgadzam się na wszystko co robisz”? Wprowadzenie do komunikacji w konflikcie.
- Pogłębienie nauki uważnego słuchania i rozumienia drugiej osoby, skupienia na intencji rozmówcy, rozumienia przyczyn jego zachowań i komunikatów w oparciu o empatię.
- Wprowadzenie sposobów komunikowania tego, na czym mi zależy, z szacunkiem i uwzględnieniem drugiej osoby.
- Czym jest szacunek i akceptacja drugiego człowieka i jak szanować i akceptować innych, pozostając przy swoich wartościach i szanując własne granice. Nauka dbania o swoje wartości i przekonania oraz dawania drugiej stronie jasnych komunikatów, które jej zachowania nie służą budowaniu relacji i współpracy, w sposób uwzględniający szacunek dla drugiego człowieka.
- Jak i kiedy mówić „nie” i jak szukać dróg porozumienia. Odróżnianie sytuacji ataku i przemocowych zachowań od konstruktywnego stawiania granicy. W trakcie zajęć będziemy rozmawiać o tym czym różni się rezygnacja ze swojego zdania i swoich wartości od porozumienia i budowania wspólnoty z innymi ludźmi. Przećwiczymy rozpoznawanie swoich granic i będziemy ćwiczyć sposoby wyrażania i stawiania granic z szacunkiem i uwzględnieniem granic innych osób.
4. Użycie empatii w silnych emocjach i konflikcie, czyli atak i obrona versus słuchanie, rozumienie i komunikowanie.
- Uczestnicy pogłębiają wiedzę na temat tego, co przeszkadza, a co pomaga znaleźć wyjście z konfliktu. Uczą się komunikowania w sposób zmieniający konflikt z siły niszczącej relację w kontakt budujący nową jakość relacji.
Rozwijane są:
- Umiejętność widzenia i słyszenia perspektywy drugiej strony, oderwanie od przekonania, że jest tylko jedno wyjście z sytuacji.
- Diagnozowanie problemów, szukanie wspólnych płaszczyzn porozumienia - co pomaga rozumieć o co chodzi stronom konfliktu, co zbliża ich perspektywy
- Tłumaczenie oskarżeń i ocen na potrzeby i wartości, radzenie sobie z emocjami w konfliktach, umiejętność obniżania temperatury sporu.
- Wyrażanie własnego zdania w trudnej sytuacji, w sposób sprzyjający porozumieniu.
Zajęcia prowadzone są w oparciu o zabawy i ćwiczenia dostosowane do wieku uczestników oraz potrzeb grupy. Omówienie oraz wprowadzenie zagadnień odbywa się w formie interakcji z grupą, angażującej uczniów do aktywnego uczestnictwa.
Zajęcia prowadzone są w oparciu o metodę Porozumienia Bez Przemocy (NVC) przez Certyfikowaną Trenerkę NVC, mediatorkę i coacherkę Magdalenę Kosicką-Leszczyńską.
Projekt jest dofinansowany z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2024-2026.
ZDK Zamość
Aktualności
więcej- Koncert ZPiT „Zamojszczyzna” „Na wschód od Krakowa”
- Zareagował na prośbę szwagierki o pożyczkę i stracił 800 zł
- Zapytaj w ZUS o świadczenie wspierające
- Finał „czternastek” dla klientów ZUS
- Spotkanie z autorami książki 600 lat PARAFII WIELĄCZA 1424-2024
- Zaproszenie na spotkanie
- Odyseja w Galerii Fotografii STYLOWY
- Zamojska Premiera książki „Niewysłuchani”
Komentowane Aktualności
- Lubelscy terytoriasi zwiększają pomoc dla powodzian (1)
- V Sesja Nadzwyczajna Rady Miasta Zamość (10)
- Wrześniowe rocznice i uroczystości patriotyczne w Zamościu (2)
- Święto 18. Pułku Przeciwlotniczego (2)
- "Przelej krew w rocznicę Powstania" na Rynku Wielkim w Zamościu (4)
- Trwa zbiórka na remont szczeniakarni w schronisku w Zamościu (7)
- Najnowsze promocje bukmacherskie na 2024 rok (2)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- VII Sesja Rady Miasta Zamość (130)
- Konferencja przedstawicieli KWW Rafała Zwolaka (89)
- Konferencja prasowa Klubu Radnych KO (12)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1005)
- S17 Piaski - Łopiennik (2)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (776)
- Seat i motorower (1)
- Dziękuję i życzę (1361)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1012)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1005)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (776)
- Marta Pfeifer na prezydenta (712)
- III Sesja Rady Miasta Zamość (670)
Inne informacje
Konsultacje projektu pn.: Roczny program współpracy Powiatu Zamojskiego z organizacjami pozarządowymi
dodano: 03.10.2024Opinie, uwagi i propozycje prosimy zgłaszać w terminie od 1 do 18 października 2024 r. na stosownym formularzu, za pośrednictwem: - poczty tradycyjnej na adres: Wydział Spraw Społecznych i Promocji Powiatu Starostwo Powiatowe w Zamościu ul. Przemysłowa 4, 22 – 400 Zamość - poczty elektronicznej na adres: starostwo@powiatzamojski.pl, promocja@powiatzamojski.pl - bezpośrednio w Wydziale Spraw Społecznych i Promocji Powiatu, pokój 118 - podczas otwartego spotkania publicznego, które odbędzie się w dniu 11 października 2024 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zamościu (Nr 101) w godzinach 10:00-14:00.
Zobacz materiałKoncert ZPiT „Zamojszczyzna” „Na wschód od Krakowa”
dodano: 04.10.2024Zamojski Dom Kultury w Zamościu zaprasza na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” „Na wschód od Krakowa”.
Zobacz materiałZareagował na prośbę szwagierki o pożyczkę i stracił 800 zł
dodano: 04.10.2024Oszust włamał się na konto społecznościowe 34-latki i rozesłał do jej znajomych wiadomości, prosząc o pożyczkę za pośrednictwem kodu Blik. Namowom oszusta dał się zwieść szwagier 34-latki, który wygenerował i przekazał kod Blik na kwotę 800 zł. Weryfikujmy otrzymywane wiadomości i nie przekazujmy obcym kodów do płatności mobilnych.
Zobacz materiałOszustwo przy sprzedaży zabawki
dodano: 27.09.2024Mieszkanka powiatu zamojskiego na portalu społecznościowym umieściła ofertę sprzedaży zabawki – konika na biegunach. Szybko otrzymała wiadomość od osoby rzekomo zainteresowanej zakupem. W widomości był link, z którego skorzystała. Zmanipulowana przez „kupującą” wygenerowała i przekazała również kody Blik. Jak się okazało padła ofiara oszustów, którzy podstępem wypłacili z jej konta prawie 10 000 zł. Apelujemy o rozsądek podczas transakcji internetowych.
Zobacz materiał