Współpraca WOT ze szwajcarskimi Siłami Zbrojnymi
dodano: 29.11.2023W dn. 27-28 listopada br. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej gościł przedstawiciel Sił Zbrojnych Szwajcarii gen. broni Daniel Baumgartner. Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń i omówienie założeń dotyczących współpracy.
„Szwajcaria nie ma armii, Szwajcaria jest armią” - to znane szwajcarskie powiedzenie jest bardzo bliskie polskiej koncepcji Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem działania naszej Formacji jest przede wszystkim wzmocnienie potencjału obronnego Polski oraz naszych lokalnych społeczności. Każdy przeszkolony obywatel to realna siła oraz realne umiejętności. Dzisiejsze spotkanie z przedstawicielem Sił Zbrojnych Szwajcarii stanowi doskonałą płaszczyznę wymiany doświadczeń dotyczących funkcjonowania armii złożonych w przeważającej części z ochotników.
– powiedział gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jak podkreślił gen. broni Daniel Baumgartner:
Z zadowoleniem obserwuję rozwijające się kontakty między szwajcarskimi Siłami Zbrojnymi a polskimi Wojskami Obrony Terytorialnej. Jestem pod wrażeniem jakości żołnierzy, którzy są gotowi wspierać lokalne społeczności w sytuacjach kryzysowych, a także bronić swojego kraju.
Głównym celem wizyty było omówienie założeń dotyczących współpracy bilateralnej Wojsk Obrony Terytorialnej i Sił Zbrojnych Szwajcarii. Podczas spotkania gen. broni Daniel Baumgartner został zapoznany z koncepcją i sposobem funkcjonowania naszej Formacji. Zaprezentowano mu również to, w jaki sposób zorganizowany jest system zarządzania kryzysowego w WOT.
Generał broni Daniel Baumgartner zakończył we wrześniu br. służbę na stanowisku Attache Obrony Szwajcarii w Waszyngtonie. Następnie został powołany na stanowisko starszego oficera sztabowego przy Dowódcy Sił Zbrojnych Szwajcarii.
Do współpracy z Siłami Zbrojnymi Szwajcarii Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, jako brygadę partnerską, wyznaczył 16 Dolnośląską Brygadę OT.
Martyna WOJENKA
Zespół Prasowy DWOT
Aktualności
więcej-
Wypadek na quadzie
- Rozpoczął się 14. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
- Jedyna na świecie Orkiestra Księżniczek. Koncert Wiedeński
- Będzie Pani zadowolona! - komedia o romansach i remontach
- Daria ze Śląska i Marcel Tułacz gwiazdami finału 14. ZFF „Spotkania z historią”
- POCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
- III Zamojski Orszak Dziejów
- Seniorka oszukana metodą na policjanta i prokuratora
Komentowane Aktualności
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Wakacje dobiegają końca. Na uczniów z Zamościa będą czekać wyremontowane szkoły (1)
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (2)
- Pół miliona dla szpitala. Poradnie bardziej dostępne dla pacjentów (3)
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (33)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (53)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Cztery osoby w szpitalu po dachowaniu Renault (2)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (801)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
POCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
dodano: 18.08.2026Czy pociąg może stać się metaforą ludzkiego losu? Maciej Drygas, jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, udowadnia, że kolej może być nie tylko środkiem transportu, ale także niezwykłym zwierciadłem historii. Jego najnowszy film „Pociągi” to monumentalna podróż przez XX-wieczną Europę – czas wojen, migracji, przemian społecznych, rozstań i powrotów. 22 sierpnia 2026 roku o godz. 15:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się wyjątkowy pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem. Wydarzenie odbywa się w ramach 14. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
Zobacz materiałProwadził po narkotykach - został już wydalony z Polski
dodano: 06.08.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzili do wydalenia z Polski 43-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna przez najbliższe 7 lat nie będzie mógł ponownie wjechać do Polski ani innych państw strefy Schengen.
Zobacz materiałJedyna na świecie Orkiestra Księżniczek. Koncert Wiedeński
dodano: 20.08.2026Jedyna na świecie Orkiestra Księżniczek. Nie ma drugiej takiej. Koncert Wiedeński już 9 października w Zamojskim Domu Kultury!
Zobacz materiałDrugie życie starych fotografii. Fundacja „Obywatelski Wschód” zaprasza na wyjątkową podróż do Zamościa z sprzed pół wieku
dodano: 13.08.2026Niedokończona odbudowa Przez dwa miesiące mieszkańcy otwierali rodzinne albumy, szuflady i dzielili się zdjęciami, których często nikt wcześniej nie widział. Rozkopane ulice, rusztowania, ekipy konserwatorów, czyny społeczne i codzienne życie w cieniu wielkiej odbudowy Zamościa. Wszystko to utrwalili na fotografiach. Teraz te niezwykłe zdjęcia i wspomnienia po raz pierwszy zostaną pokazane publicznie.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)