Lubelscy terytorialsi na poligonie rozpoznawczym
dodano: 06.02.2023Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT uczestniczyli w zimowym zgrupowaniu Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w Kotlinie Kłodzkiej. Terytorialsi prowadzili obserwację, ćwiczyli przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonalili pracę w zespołach. Ćwiczenia zorganizowało Dowództwo Generalne RSZ.
Rozpoznanie to oczy i uszy każdego dowódcy. Dlatego też, każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany do prowadzenia obserwacji, organizacji działań nieregularnych, zakładania bazy patrolowej czy organizacji bytowania zimą w terenie górzystym. Żołnierze WOT z kilku brygad OT, w tym z Lubelszczyzny ćwiczyli na poligonie Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju. Terytorialsi wzięli udział w licznych kursach, zdobywali doświadczenia w technikach przetrwania, organizacji marszu w dzień i w nocy, przygotowaniu posterunku obserwacyjnego oraz w nauce technik wspinaczkowych.
Rozpoznanie to bardzo ważne ogniwo dla każdego dowódcy. To na podstawie danych z rozpoznania dowódca zachowuje świadomość sytuacyjną oraz planuje i określa sposób działania wojsk własnych. Właśnie dlatego każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany w zakresie planowania, organizacji i realizacji działań nieregularnych, zakładania bazy patrolowej, organizacji posterunków obserwacyjnych czy organizacji bytowania zimą w terenie górzystym. W czasie zgrupowania poligonowego, naszym głównym celem było doskonalenie umiejętności z zakresu przetrwania, przemieszczenia i prowadzenia obserwacji, jak również przygotowania do działania w terenie górzystym, który jest specyficznym środowiskiem walki. Zajęcia te pozwoliły na ujednolicenie działań we wszystkich pododdziałach WOT – powiedział płk Sebastian Świętoński, szef Oddziału Rozpoznania WOT.
Lubelscy terytorialsi na co dzień nie mają okazji ćwiczyć w terenie górskim, dlatego czas zgrupowania wykorzystali do maksimum. - Przez cały czas przyświecała mi myśl możliwie jak największego urealnienia działań. Moi żołnierze w sile sekcji prowadzili działania rozpoznawcze w dzień i w nocy, rozpoznając konkretne pododdziały, ludzi i sprzęt przy użyciu nowoczesnego sprzętu optoelektronicznego. Za koronne zadanie uważam przeprowadzenie nocnego przenikania przez odcinek drogi tymczasowo patrolowany przez przeciwnika, które okazało się być zadaniem bardzo wymagającym. Uczyliśmy się także technik linowych i podstaw wspinaczki górskiej - mówi ppor. Szymon Nieścier, dowódca modułu szkoleniowego 2 LBOT.
Niełatwe zajęcia czekały też uczestników kursu SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape). Żołnierze uczyli się między innymi działania w rejonie kontrolowanym przez przeciwnika, poznawali sposoby przetrwania w izolacji od własnych wojsk, nawigowania z użyciem mapy, kompasu oraz urządzeń improwizowanych. Ćwiczyli sygnalizację oraz współpracę z tzw. siłami odzyskującymi. Uczyli się też metod zdobywania pożywienia i uzdatniania wody.
Współpraca i wymiana doświadczeń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z wojskami operacyjnymi stale się rozwija. Terytorialsi już kolejny raz brali udział we wspólnym szkoleniu z żołnierzami pododdziałów rozpoznawczych Dowództwa Generalnego RSZ. To formy praktycznych ćwiczeń umożlwiające wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych, a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. Doskonalenie umiejętności współpracy i rozwijanie potencjału obronnego to wspólne cele wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Wystawa rzeźb portretowych Karola Badyny „Twarze” w Galerii Rzeźby
- Bez uprawnień i poszukiwany 34-latek trafił do policyjnego aresztu
- Mieszkanka Zamościa oszukana podczas zakupu mebli ogrodowych
- Utonięcie 37-latki w Majdanie Sopockim
- Jeżdżąc hulajnogą elektryczną bądź trzeźwy i przestrzegaj prawa drogowego
- Zderzenie dwóch busów na krajowej 17 w Izbicy
- UWAGA - UTRUDNIENIA - UL. ŁUKASIŃSKIEGO
- Wakacyjna Akademia Detektywów
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (237)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (124)
- Dziękuję i życzę (1623)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- 18-latek wjechał w drzewo (2)
- Podsumowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego (66)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Lato w kinie - wakacyjna promocja!
dodano: 27.06.2025
Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na Lato w kinie. W wakacje (30.06-29.08.2025), od poniedziałku do piątku, na wszystkie seanse rozpoczynające się przed godziną 15:00, obowiązują bilety w promocyjnej cenie 20 zł.
Zobacz materiałWtargnęli do domu i pobili 46-latka oraz jego rodzinę. Prowodyrką napaści - 18-latka
dodano: 20.06.2025
Janowscy policjanci zatrzymali trzech mieszkańców województwa podkarpackiego w wieku 27, 28 i 38 lat, którzy za namową 18-latki, wtargnęli do jednego z domów i pobili jego mieszkańców. W wyniku ataku najbardziej ucierpiał 46-latek, który trafił do szpitala z obrażeniami zagrażającymi życiu. Wstępne ustalenia wskazują na to, że przyczyną napaści było nieporozumienie między rodziną pokrzywdzonego a rodziną zatrzymanej również 18-latki. To ona zaangażowała znajomych mężczyzn i nakłoniła ich do pobicia rodziny. Sprawcy pobicia zostali tymczasowo aresztowani. 18-latka trafiła pod dozór Policji.
Zobacz materiał„Mały Niedźwiadek” - spektakl dla dzieci o pięknej przyjaźni
dodano: 18.06.2025
„Mały Niedźwiadek” 3 lipca 2025 godz. 18:00 Dziedziniec Zamojskiej Akademii Kultury Bilet: 15 zł Obowiązują zniżki na Kartę Zamościanina, Kartę Dużej Rodziny oraz Kartę Seniora. Bilety dostępne w sekretariacie ZDK lub online a także w biurze festiwalowym Zamojskiego Lata Teatralnego.
Zobacz materiałBezpłatne zajęcia taneczne dla młodzieży w Zamojskiej Akademii Kultury
dodano: 24.06.2025
Zapraszamy młodzież na bezpłatne zajęcia taneczne w Zamojskiej Akademii Kultury Startujemy 24 czerwca. Będziemy spotykać się we wtorki o godz. 14:30 w Wytwórni Kultury. Na zajęcia obowiązują zapisy: kultura@zdk.zamosc.pl
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)