Lubelscy terytorialsi na poligonie rozpoznawczym
dodano: 06.02.2023Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT uczestniczyli w zimowym zgrupowaniu Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w Kotlinie Kłodzkiej. Terytorialsi prowadzili obserwację, ćwiczyli przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonalili pracę w zespołach. Ćwiczenia zorganizowało Dowództwo Generalne RSZ.
Rozpoznanie to oczy i uszy każdego dowódcy. Dlatego też, każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany do prowadzenia obserwacji, organizacji działań nieregularnych, zakładania bazy patrolowej czy organizacji bytowania zimą w terenie górzystym. Żołnierze WOT z kilku brygad OT, w tym z Lubelszczyzny ćwiczyli na poligonie Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju. Terytorialsi wzięli udział w licznych kursach, zdobywali doświadczenia w technikach przetrwania, organizacji marszu w dzień i w nocy, przygotowaniu posterunku obserwacyjnego oraz w nauce technik wspinaczkowych.
Rozpoznanie to bardzo ważne ogniwo dla każdego dowódcy. To na podstawie danych z rozpoznania dowódca zachowuje świadomość sytuacyjną oraz planuje i określa sposób działania wojsk własnych. Właśnie dlatego każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany w zakresie planowania, organizacji i realizacji działań nieregularnych, zakładania bazy patrolowej, organizacji posterunków obserwacyjnych czy organizacji bytowania zimą w terenie górzystym. W czasie zgrupowania poligonowego, naszym głównym celem było doskonalenie umiejętności z zakresu przetrwania, przemieszczenia i prowadzenia obserwacji, jak również przygotowania do działania w terenie górzystym, który jest specyficznym środowiskiem walki. Zajęcia te pozwoliły na ujednolicenie działań we wszystkich pododdziałach WOT – powiedział płk Sebastian Świętoński, szef Oddziału Rozpoznania WOT.
Lubelscy terytorialsi na co dzień nie mają okazji ćwiczyć w terenie górskim, dlatego czas zgrupowania wykorzystali do maksimum. - Przez cały czas przyświecała mi myśl możliwie jak największego urealnienia działań. Moi żołnierze w sile sekcji prowadzili działania rozpoznawcze w dzień i w nocy, rozpoznając konkretne pododdziały, ludzi i sprzęt przy użyciu nowoczesnego sprzętu optoelektronicznego. Za koronne zadanie uważam przeprowadzenie nocnego przenikania przez odcinek drogi tymczasowo patrolowany przez przeciwnika, które okazało się być zadaniem bardzo wymagającym. Uczyliśmy się także technik linowych i podstaw wspinaczki górskiej - mówi ppor. Szymon Nieścier, dowódca modułu szkoleniowego 2 LBOT.
Niełatwe zajęcia czekały też uczestników kursu SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape). Żołnierze uczyli się między innymi działania w rejonie kontrolowanym przez przeciwnika, poznawali sposoby przetrwania w izolacji od własnych wojsk, nawigowania z użyciem mapy, kompasu oraz urządzeń improwizowanych. Ćwiczyli sygnalizację oraz współpracę z tzw. siłami odzyskującymi. Uczyli się też metod zdobywania pożywienia i uzdatniania wody.
Współpraca i wymiana doświadczeń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z wojskami operacyjnymi stale się rozwija. Terytorialsi już kolejny raz brali udział we wspólnym szkoleniu z żołnierzami pododdziałów rozpoznawczych Dowództwa Generalnego RSZ. To formy praktycznych ćwiczeń umożlwiające wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych, a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. Doskonalenie umiejętności współpracy i rozwijanie potencjału obronnego to wspólne cele wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
31. Jarmark Hetmański- Festiwal Produktu Lokalnego
- Zderzenie osobówki z motocyklem
- Rafał Trzaskowski - spotkanie w Zamościu
- Zaproszenie na otwarcie wystawy „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”
- Monety kolekcjonerskie na granicy w Hrebennem
- 2 maja ZUS tylko online
- Majówka z POLREGIO: niższe ceny biletów i dodatkowe połączenia
- Projekcja multimedialna „Historia twierdzy i miasta Zamość” ponownie dostępna
Komentowane Aktualności
- Zderzenie osobówki z motocyklem (1)
- Mammobus przyjeżdża do Zamościa (1)
- Krajowy System e-Faktur – plan wdrożenia (1)
- XIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Zamość (1)
- Chciał sprzedać garnitur za 250 złotych, stracił 2,5 tysiąca (1)
- Czy olej z czarnuszki może pomóc w walce z alergią? (1)
- Zderzenie samochodu z pociągiem (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XV Sesja Rady Miasta Zamość (39)
- XIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Zamość (301)
- Pożar w kamienicy (1)
- Dziękuję i życzę (1581)
- 1500 zł i 10 punktów za kolizje z ciągnikiem (1)
- Msza rezurekcyjna (3)
- 2000 zł mandatu i 12 punktów za potrącenie (2)
- Dziękuję i życzę (1581)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Nietrzeźwy kierujący na zakazie
dodano: 09.04.2025
52-latek kierując Peugeot złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Jego nieodpowiedzialną jazdę przerwali policjanci biłgorajskiej drogówki zatrzymując go do kontroli drogowej. Wkrótce mężczyzna stanie przed sądem i odpowie za popełnione przestępstwa.
Zobacz materiałRozpoczął się nabór do X edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”
dodano: 11.04.2025
Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej polegającej na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia.
Zobacz materiałBalon z nielegalną przesyłką
dodano: 10.04.2025
Jak się okazuje, pomysłowość przemytników nie zna granic. Tym razem funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, udaremnili przemyt nielegalnych wyrobów tytoniowych przerzuconych przez granicę przy użyciu do tego celu balonu meteorologicznego.
Zobacz materiałWspólna akcja lubelskich i świętokrzyskich policjantów wymierzona w poszukiwanych i narkobiznes
dodano: 13.04.2025
Lubelscy i świętokrzyscy „łowcy głów” wspólnie z Wydziałem Narkotykowym KWP w Kielcach zabezpieczyli ponad kilogram narkotyków. Do tego zatrzymali trzy osoby, wśród których dwie poszukiwane były ENA przez norweskie organy ścigania za przestępstwa narkotykowe. Do realizacji doszło w powiecie zamojskim i jędrzejowskim.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)