Kolejne ćwiczenie HUZAR na nami !
dodano: 01.09.2022Terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz szósty brali udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. HUZAR-22. W realizowanych zadaniach bojowych i ratowniczych wykorzystywano grupę konną WOT.
W trwającym 7 dni ćwiczeniu, wzięli udział żołnierze z 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz konni z 9 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Manewry odbywały się w Zamościu oraz gminie Komarów-Osada (powiat zamojski), zakończyły się 28.08 br. wspólnym pokazem wyszkolenia żołnierzy, prezentowanym podczas obchodów 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem.
Uczestniczący w ćwiczeniu żołnierze doskonalili umiejętności strzeleckie, prowadzenie działań rozpoznawczych, planowanie i realizację szturmu i zasadzek, czarną taktykę, czyli umiejętność działania w terenie zurbanizowanym oraz zagadnienia związane z medycyną pola walki. Grupa konna natomiast, podnosiła swoje umiejętności w zakresie konnych działań rozpoznawczych, patrolowania, dostarczania środków zaopatrzenia z wykorzystaniem sprzętu jucznego, działań łącznikowych w warunkach ciszy radiowej oraz działań ratowniczych w terenie niedostępnym dla pojazdów mechanicznych.
Podsumowaniem i sprawdzianem wiedzy oraz nabytych podczas ćwiczenia umiejętności były realizowane zadania taktyczne. Pierwszy scenariusz przewidywał przerzut śmigłowcem w teren czasowo zajęty przez przeciwnika, rozpoznanie i szturm na obiekt zakwalifikowany, jako stanowisko dowodzenia, opanowanie, przeszukanie budynku i zdobycie istotnych w informacji.
Według kolejnego scenariusza, do śmigłowca rozbitego w terenie opanowanym przez przeciwnika, niedostępnym dla pojazdów mechanicznych, została skierowana grupa konna żołnierzy, których zadaniem było zabezpieczenie rejonu działania, zaopatrzenie i przetransportowanie rannych w bezpieczny rejon, wezwanie i naprowadzenie statku powietrznego, ewakuującego poszkodowanych.
Planując i realizując postawione zadania żołnierze mieli okazję czerpać z doświadczeń żołnierzy grupy dalekiego rozpoznania min. w nawigacji lądowej, mieli również możliwość praktycznego zgrania taktyki z procedurami obowiązującymi załogę śmigłowca, czyli między innymi: doskonalenia przekazywania sygnałów naprowadzania, ubezpieczenia startu i lądowania, postępowania podczas podejścia, wejścia na pokład oraz samego lotu śmigłowcem.
Zadania, jakie realizowali żołnierze Lubelskiej Brygady OT podczas ćwiczenia pomagają poznawać, ujednolicać i doskonalić procedury działania i bezpieczeństwa aby w razie potrzeby móc efektywnie wspierać jednostki wojsk operacyjnych w stałych rejonach odpowiedzialności. Przyczyniają się również do zbierania doświadczeń w wykorzystywaniu pododdziałów konnych w działaniach bojowych oraz możliwości alternatywnego ich wykorzystania w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Tego typu szkolenia są jednym z wielu, jakie wpisane są w program szkoleniowy terytorialsów, a ich celem jest ciągłe doskonalenie umiejętności bojowych i ratowniczych żołnierzy OT.
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
- XXVII Zamojskie Dni Folkloru
- Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (56)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (592)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
ZUS i PIP zapraszają na szkolenie o wypadkach przy pracy
dodano: 16.06.2026Wypadki przy pracy – to temat bezpłatnego szkolenia, na które zapraszają Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy. Spotkanie odbędzie się przez internet. Trwają zapisy.
Zobacz materiałProdukcja filmowa przy udziale Muzeum Zamojskiego w Zamościu
dodano: 27.05.2026Muzeum Zamojskie w Zamościu wraz z Oddziałem – Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał stały się planem zdjęciowym do nowego filmu dokumentalnego pod tytułem „Zamość – niezdobyta twierdza Rzeczpospolitej”. Ta ogólnopolska produkcja przybliży widzom dzieje jednego z najważniejszych systemów obronnych w historii kraju.
Zobacz materiałPrzeprowadzono blisko 150 kontroli legalności pobytu obcokrajowców
dodano: 11.06.2026Ponad 100 funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyło 8 i 9 czerwca w działaniach na terenie województwa lubelskiego ukierunkowanych na zwalczanie nielegalnej migracji cudzoziemców. Przeprowadzono blisko 150 kontroli legalności pobytu obcokrajowców.
Zobacz materiałKAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną drukarnię półproduktów do produkcji papierosów
dodano: 03.06.2026• Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zlikwidowały nielegalną linię produkcyjną służącą do wytwarzania półproduktów wykorzystywanych przy produkcji wyrobów tytoniowych. • W trakcie realizacji zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)