Poligon w SRO lubelskich terytorialsów
dodano: 15.07.2022Działania nieregularne w terenie miejskim, przeprawa linowa przez rzekę, walka z przeciwnikiem w terenie wodnym czy saperskie sposoby maskowania pojazdów. To tylko niektóre zagadnienia, jakie lubelscy terytorialsi ćwiczyli podczas zgrupowania poligonowego w swoich stałych rejonach odpowiedzialności.
Dobiega końca letnia edycja zgrupowania poligonowego w 2 LBOT. Terytorialsi z powiatów lubelskiego, lubartowskiego, chełmskiego i włodawskiego codziennie, przez dwa tygodnie doskonalili umiejętności bojowe, prowadząc działania taktyczne oraz treningi strzeleckie. Zajęcia, co istotne, odbywały się w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych pododdziałów. Tego typu ćwiczenia są bowiem fundamentem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Siłą i atutem żołnierzy OT jest doskonała znajomość terenu, z którego pochodzą i który znają często od dziecka. Przy realizacji zadań w czasie zagrożenia zewnętrznego, to właśnie ten element może dać siłom własnym przewagę nad przeciwnikiem.
Żołnierze z lubelskiej kompanii lekkiej piechoty mieli okazje, m.in. ćwiczyć działania nieregularne w terenie miejskim. W Lublinie, w dzielnicy Czechów ćwiczyli obserwację, rozpoznanie obszaru, kontakt z łącznikiem, odnalezienie skrytek i odebranie wiadomości, a wszystko po to, by sprawnie zaplanować i przeprowadzić zasadzkę. Podczas zajęć przetestowano przydatność operacyjną dla pododdziałów WOT aplikacji ATAK-CIV, która służy do planowania i nadzorowania misji oraz pozyskiwania danych geoprzestrzennych, w tym dostępu do interaktywnych map obszaru zadaniowego.
Terytorialsi z powiatu lubartowskiego wykorzystując warunki terenowe swojego stałego rejonu odpowiedzialności podnosili umiejętności z rozpoznawania i pokonywania przeszkód wodnych, ćwicząc różne sposoby przepraw, w tym również suchą przeprawę przez rzekę Wieprz z wykorzystaniem uprzęży linowych. Następnie, wspólnie ze Strażą Pożarną i WOPR odbyli zajęcia wodne na jeziorze w okolicach Ostrowa Lubelskiego, doskonaląc takie umiejętności jak desantowanie z łodzi, udzielanie pomocy przedmedycznej osobom tonącym, czy praca z wykorzystaniem kombinezonów do zadań w wodzie.
Również żołnierze z 24 chełmskiego batalionu lekkiej piechoty odbyli zajęcia wodne. Na jeziorze Białym, pod okiem ratowników wodnych i medycznych doskonalili umiejętności z zakresu działania w rejonie przeszkód wodnych, w tym przygotowanie do walki z przeciwnikiem w takim terenie, ewakuacji wodnej, z uwzględnieniem ewakuacji z osobą poszkodowaną oraz podstaw prowadzenia ognia płynąc, wykorzystując elementy wyposażenia.
Umiejętności swoje doskonalili także saperzy z 24 blp. W ośrodku inżynieryjno-saperskim Sitawina w Nowej Dębie realizowali zadania ze sporządzania zapalnika lontowego z wysadzeniem materiału wybuchowego oraz sporządzania ćwiczebnych sieci elektrycznych. Punktem kulminacyjnym zajęć było wykonanie ukrycia (maskowania) na wojskowy pojazd terenowy metodą wybuchową.
W sierpniu br. swój poligon rozpoczną terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa.
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
"Pułapka" Grupy Teatralnej GLOSA z ZDK - spektakl familijny
- 29-latek uciekał przed policją, miał narkotyki i sądowy zakaz. Jest tymczasowo aresztowany
- Mieli kominiarki, wytrychy oraz pieniądze z włamania. Zostali zatrzymani po policyjnym pościgu!
- DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY 2 – przedsprzedaż biletów
- Zapraszamy wystawców do udziału w jarmarku XXII Szturmu Twierdzy Zamość
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość
- Konkurs Potraw „Smaki Zamościa i Roztocza”
- Ostrzeżenie dla osób pokrzywdzonych w sprawie ZondaCrypto
Komentowane Aktualności
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Oświadczenia władz Zamościa w związku z nową strategią promocji miasta (16)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (602)
- Zderzenie dwóch Mercedesów (1)
- Hulajnogą w psa (6)
- Wypadek na krajowej 17 (1)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (796)
- Potrącenie 84-letniego rowerzysty (3)
- Substancja oleista na wodzie (1)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Sprzedając silnik elektryczny stracił ponad 60 000 zł
dodano: 08.04.202643-latek wystawił na sprzedaż silnik elektryczny, otrzymał wiadomość, wszedł w podesłany link i stracił ponad 60 000 złotych. Przypominamy, że niezależnie od tego czy kupujemy czy sprzedajemy w Internecie nigdy nie otwierajmy podesłanych nam od nieznajomych linków czy wiadomości i nie podawajmy żadnych danych.
Zobacz materiałUwaga na fałszywe wezwania do zapłaty
dodano: 17.04.2026Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) i rozsyłają fałszywe ulotki z wezwaniem do zapłaty.
Zobacz materiałSaperski sprawdzian siły i precyzji
dodano: 01.04.202631 marca br. poligon na Majdanku w Lublinie stał się areną zmagań saperów ze wszystkich pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy rywalizowali w zawodach użyteczno-bojowych. Ostatecznie, po zaciętej i wyrównanej walce tytuł najlepszych żołnierzy w specjalności saper przypadł żołnierzom z 22 Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.
Zobacz materiałKino przyjazne sensorycznie
dodano: 07.04.2026CKF Stylowy we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)