Wobec widma bolszewizmu. Polacy i Ukraińcy w walce z agresją Rosji Sowieckiej
dodano: 04.12.2020
W dn. 8-9 grudnia 2020 odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Wobec widma bolszewizmu. Polacy i Ukraińcy w walce z agresją Rosji Sowieckiej w latach 1919–1921” – [TRANSMISJA ON-LINE]
W 2020 r. minęło 100 lat od Bitwy Warszawskiej – najważniejszego wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej. W związku z tą rocznicą Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska” postanowiły zorganizować wydarzenie, podczas którego badacze będą mogli skupić się na jednym z kluczowych aspektów konfliktu i szerzej o nim porozmawiać. Wybór padł na zagadnienie współpracy Polaków i Ukraińców w walce z Rosją bolszewicką.
Temat ten jest niezwykle interesujący poznawczo, a równocześnie niedostatecznie obecny w polskim i ukraińskim dyskursie społecznym i naukowym. Nie sposób też przecenić jego znaczenia dydaktycznego w kontekście obecnych relacji polsko-ukraińskich. Jednym z zasadniczych celów konferencji jest zaprezentowanie tego historycznego przykładu współpracy obu narodów szerszej publiczności. W trakcie wydarzenia badacze będą dyskutować ze sobą, a śledzący konferencję widzowie otrzymają możliwość zadawania pytań.
W konferencji wezmą udział polscy i ukraińscy badacze, wśród nich tak wybitni znawcy poruszanej problematyki, jak m.in. prof. Włodzimierz Suleja, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Grzegorz Nowik, prof. Wołodymyr Trofymowycz. Wydarzenie odbędzie się wyłącznie online i będzie transmitowane na żywo na platformie YouTube/IPNtv Konferencje i Facebook.com/IPN.Lublin. Językami konferencji będą polski i ukraiński. Zapewnione zostanie tłumaczenie na żywo.
Konferencja została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości
PROGRAM
8 grudnia (wtorek)
* 9.00–9.30 Rozpoczęcie konferencji, powitanie uczestników: prof. dr hab. Marek Wierzbicki (p.o. Dyrektora BBH IPN, KUL), Marcin Krzysztofik (Dyrektor Oddziału IPN Lublin), prof. dr hab. Ihor Pasicznyk (Rektor Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska”)
Panel inauguracyjny, moderator: prof. dr hab. Marek Wierzbicki
* 9.30–10.00 prof. dr hab. Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski) Wojna polsko-bolszewicka i Bitwa Warszawska 1920 r. – znaczenie dla Polski i Europy
* 10.00–10.30 prof. dr hab. Wołodymyr Trofymowycz (Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska”), Trudna droga ku Umowie Warszawskiej 1920 roku
* 10.30–11.00 prof. dr hab. Janusz Odziemkowski (UKSW Warszawa), Polityczne i wojskowe znaczenie sojuszu polsko-ukraińskiego zawartego w kwietniu 1920 roku
* 11.00–11.30 dr Andrij Rukkas (Uniwersytet im. T. Szewczenki w Kijowie) Pomoc polska dla armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w 1920 r.
* 11.30–11.50 Dyskusja
Panel I, moderator: prof. dr hab. Wołodymyr Trofymowycz
* 12.10–12.40 dr Wołodymyr Marczuk (Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska”), Wołyń w czasie wojny polsko-sowieckiej 1920 roku
* 12.40–13.10 prof. dr hab. Andrij Żywiuk (Międzynarodowy Uniwersytet Ekonomiczno-Humanistyczny im. Stepana Demianczuka w Równem), Działalność specjalnych oddziałów WCzK na Rówieńszczyznie jako narzędzie ustalenia władzy bolszewickiej (wiosna–jesień 1920 r.)
* 13.10–13.40 prof. dr hab. Rusłana Dawydiuk (Rówieński Państwowy Uniwersytet Humanistyczny), Emigracja URL a władza bolszewicka: walka na pograniczu wołyńskim (pierwsza połowa lat 1920.)
* 13.40–14.00 Dyskusja
Panel II, moderator: dr Wołodymyr Marczuk
* 14.30–14.55 Chrystyna Żołobczuk (studentka Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska”), Wkład żołnierzy ukraińskich w „Cud nad Wisłą”
* 14.55–15.20 Nazar Martyniuk (student Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska”), Relacje pomiędzy rządem na wygnaniu Ukraińskiej Republiki Ludowej a Rzecząpospolitą Polską w latach 1920–1923
* 15.20–15.45 Bohdan Nowak (doktorant Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska”), Współpraca ukraińsko-polska w kontekście ruchu prometejskiego w latach 1920–1939
* 15.45–16.00 Dyskusja
9 grudnia (środa)
Panel III, moderator: dr Rafał Leśkiewicz (Wicedyrektor BBH IPN)
* 9.00–9.30 prof. dr hab. Grzegorz Nowik (ISP PAN), Organizacja Armii Ukraińskiej w maju i czerwcu 1920 roku
* 9.30–10.00 dr hab. Mirosław Szumiło prof. UMCS (IPN, UMCS), Marko Bezruczko i obrona Zamościa w 1920 roku
* 10.00–10.30 płk dr hab. Juliusz Tym, prof. ASW (Akademia Sztuki Wojennej), Operacja zaczepna Wojska Polskiego na Ukrainie
* 10.30–11.00 prof. dr hab. Grzegorz Nowik (ISP PAN), Wpływ radio-wywiadu na planowanie działań przeciw armii S. Budionnego
* 11.00–11.20 Dyskusja
Panel IV, moderator: dr hab. Jarosław Rabiński, prof. KUL (IPN Lublin, KUL)
* 11.40–12.10 prof. dr hab. Ewa Maj (UMCS), Narodowa Demokracja wobec wojny polsko-bolszewickiej
* 12.10–12.40 prof. dr hab. Stefan Stępień (UMCS), Socjaliści wobec wojny polsko-bolszewickiej
* 12.40–13.10 dr hab. Marcin Wichmanowski (UMCS), Ludowcy wobec wojny polsko-bolszewickiej
* 13.10–13.30 Dyskusja
14.00–15.30 Panel dyskusyjny: „Militarne i polityczne szanse sojuszu polsko-ukraińskiego w 1920 roku”, moderator: dr hab. Mirosław Szumiło, prof. UMCS
* Uczestnicy: prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, prof. dr hab. Grzegorz Nowik, prof. dr hab. Wołodymyr Trofymowycz, dr Andrij Rukkas
Organizatorzy wydarzenia:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Narodowy Uniwersytet "Akademia Ostrogska"
Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (676)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Rozbito międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów
dodano: 12.06.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, działając wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu - Dział ds. Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej , rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem i dystrybucją papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W sprawie zatrzymano siedem osób.
Zobacz materiałZwolnij - niebezpieczny punkt!
dodano: 01.06.2026Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Yanosik SA, od 1 czerwca do 30 września 2026 r., prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Zwolnij - niebezpieczny punkt!”. Celem działań jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez ostrzeganie kierowców o miejscach szczególnie niebezpiecznych oraz przypominanie o konieczności dostosowania prędkości do warunków ruchu.
Zobacz materiałPróbował przekroczyć granicę mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie!
dodano: 10.06.2026Wczoraj 54-latek ob. Ukrainy kierujący Mercedesem próbował przekroczyć przejście graniczne w Zosinie mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i przekazany policjantom z Hrubieszowa. 54-latek spędził noc w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo policjanci złożyli wniosek do Straży Granicznej o deportację mężczyzny w związku z popełnionym przestępstwem.
Zobacz materiałMistrzostwa Województwa Lubelskiego w Średniodystansowym Biegu na Orientację
dodano: 22.06.20265 lipca Lubelski Związek Orientacji Sportowej wspólnie z UKS Azymut Siedliska zaprasza na Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Średniodystansowym Biegu na Orientację.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)