Kiedy Polacy pojadą do USA bez wiz?
dodano: 26.10.2010Teraz wszystko zależy od skuteczności polskich polityków w Waszyngtonie. Jeżeli namówią członków obu izb Kongresu, żeby raz jeszcze podwyższyli limit odmów do 10%, mamy duże szanse, żeby wizy dla Polaków zostały zniesione. Na razie jednak nasza radość jest przedwczesna – mówi Wirtualnej Polsce prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista i politolog.
Amerykanie wreszcie zniosą wizy dla Polaków? W 2010 roku odrzucono mniej niż 10% polskich wniosków wizowych, podaje „Rzeczpospolita”. - Żeby dostać się do programu bezwizowego trzeba zejść poniżej progu 3% odmów. Przez kilka lat natomiast USA podniosło ten limit do 10%, żeby „pomóc” niektórym państwom, w tym Polsce. I rzeczywiście skorzystało z tego szereg państw, w tym Grecja, członek UE. Ale nam się i tego wyższego progu nie udało w porę osiągnąć. Teraz znowu obowiązuje limit 3%. Gdyby ten wynik, o którym pani mówi był wcześniej, to mielibyśmy wielki powód do radości. Teraz nasze szanse oceniam na 50%. Te 10% znacznie ułatwią nam jednak negocjacje z Waszyngtonem? - Wszystko zależy od skuteczności polskich polityków. Od tego, czy uda im się namówić członków obu izb Kongresu, by ponownie uchwalili próg 10%. Przepis 3% już nie obowiązuje, więc Kongres musiałby uchwalić nową ustawę tym razem tylko pod kątem Polski. A amerykański Kongres bez porównania jest znacznie bardziej zajęty od polskiego parlamentu. Zajmuje się w każdej chwili setkami projektów ustaw i wcale nie jest powiedziane, że będzie chciał zająć się akurat naszą sprawą. Takie są realia. Krótko mówiąc: jest lepiej niż było, ale niestety trochę później niż powinno. Kongres musiałby przyjąć ustawę mówiącą, że ponownie zawiesza granicę 3% i wprowadza 10%. Gdyby taką ustawę przyjął, to jeszcze Departament Stanu musiałby poświadczyć, że Polska faktycznie zeszła poniżej tych 10%. Nie jest powiedziane, że departament będzie chciał uznać dane z 2010 r. Bo mogą powiedzieć: „Zobaczymy, jakie będziecie mieli dane w przyszłym roku”. To może potrwać jeszcze wiele miesięcy. Przyjmijmy, że Kongres zajmie się jednak naszą sprawą. Kiedy możemy liczyć na zniesienie wiz dla Polaków? - W Ameryce właśnie jest wybierany nowy Kongres. Praktycznie nie ma szans, żeby ten, który jest teraz, się tym zajął. Nowy zbierze się dopiero w styczniu, więc w naszej sprawie będzie dyskutował najwcześniej w lutym. A i to jest bardzo mało prawdopodobne. „Wizy to wewnętrzny problem Stanów Zjednoczonych” – mówił na zakończenie wizyty w Waszyngtonie wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski. Jego zdaniem w zniesieniu wiz konieczna jest zmiana amerykańskiego prawa, a nie jak się powszechnie uważa, mentalności Polaków wyjeżdżających do USA. - Zupełnie nie rozumiem tego sformułowania. Amerykańskie przepisy wyraźnie określają liczbę odmów. I albo się do tego przepisu dostosujemy, albo nie. Nie można liczyć na to, że Amerykanie zmienią przepisy tylko dlatego, że tak nam wygodniej. Prezydent Bronisław Komorowski chciałby, aby polski kontyngent opuścił Afganistan w 2012 roku. Czy może mieć to wpływ na decyzję USA o zniesieniu wiz dla Polaków? - Żadnego. Amerykanie nie wiążą ze sobą tych spraw. Czym innym są dla nich zobowiązania sojusznicze, a czym innym kwestie przepisów wizowych. Podobnie jak uczestnictwo w Iraku czy Afganistanie nie pomogło nam w uzyskaniu wyjątku od amerykańskich przepisów, tak samo wyjście z niego nam w tym nie przeszkodzi.
Aktualności
więcej-
Biblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- Motorowerem potrącił pieszą na przejściu dla pieszych
- Maraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
- Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
- Zaproszenie do udziału w XXVII Zamojskich Dniach Folkloru
- Tour de Roztocze 2026 - Zwierzyniec
- Co nas różni? - spotkanie przy kawie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (580)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (51)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (85)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Będzie Pani zadowolona! - komedia o romansach i remontach
dodano: 15.06.2026Teatr Rawa BĘDZIE PANI ZADOWOLONA! komedia o romansach i remontach 4 października 2026 o godz. 17:00 na scenie ZDK w Zamościu Świetna obsada, wartka akcja i komizm sytuacyjny, które rozbawią Was do łez! Genialna komedia omyłek na podstawie farsy Donalda Churchilla: The Decorator.
Zobacz materiałKoncert fortepianowy w Muzeum Zamojskim – muzyka, która łączy
dodano: 27.05.2026Już 30 maja 2026 roku o godz. 17:00 Muzeum Zamojskie w Zamościu stanie się przestrzenią wyjątkowego spotkania muzyki, sztuki i integracji społecznej. W niezwykłej scenerii Sali Sakralnej, inspirowanej wystawą „Salvador Dalí. Boska Komedia”, odbędzie się koncert fortepianowy.
Zobacz materiałNieustąpienie pierwszeństwa przyczyną wypadku
dodano: 10.06.2026Wczoraj w Żernikach 77-letni kierujący Hondą skręcając w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z 36-letnią kierującą Volkswagenem. Do szpitala trafili kierujący oraz pasażerka z Hondy. Na szczęście nie odnieśli poważnych obrażeń. Wyjaśniamy okoliczności tego zdarzenia i apelujemy o ostrożność za kierownicą.
Zobacz materiałWakacje z wojskiem 3
dodano: 26.05.2026Wojsko Polskie zaprasza do udziału w kolejnej edycji programu „Wakacje z wojskiem 3” - dobrowolnego, bezpłatnego szkolenia wojskowego skierowanego przede wszystkim do młodych osób, które chcą aktywnie i wartościowo spędzić część wakacji, zdobyć nowe doświadczenia oraz sprawdzić się w wymagających, ale niezwykle ciekawych warunkach służby wojskowej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)