Samorządy wspólnie na rzecz polityki spójności UE po 2020 roku
dodano: 05.02.2018Marszałek Województwa Lubelskiego podpisał wczoraj w Domu Polski Wschodniej w Brukseli deklarację #CohesionAlliance, która dotyczy silnej polityki spójności UE po 2020 roku. W ramach tego dokumentu samorządy zobowiązały się do działania na rzecz wspólnej strategii inwestycyjnej Unii Europejskiej promującej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.
– Walczymy o środki europejskie dla naszego regionu po 2020 roku. Warta obecnie jedną trzecią budżetu UE unijna polityka spójności zmniejsza różnice między regionami, tworzy miejsca pracy, otwiera nowe możliwości biznesowe oraz stanowi odpowiedź na główne kwestie globalne i regionalne – mówił podczas podpisania deklaracji marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski – W ramach Komitetu Regionów UE od dłuższego czasu pracujemy nad przyszłością tej polityki po 2020 roku. Zdajemy sobie sprawę, że wspólny głos samorządów, które znając potrzeby mieszkańców najefektywniej wydatkują środki europejskie, pozwoli wynegocjować jak najlepsze warunki dla naszego regionu i kraju – dodał marszałek.
#CohesionAlliance jest sojuszem podmiotów przekonanych, że polityka spójności UE musi pozostać filarem przyszłości UE. Został on utworzony w drodze współpracy między czołowymi europejskimi stowarzyszeniami regionów i miast oraz Europejskim Komitetem Regionów. Postuluje, aby dzięki budżetowi UE po roku 2020 polityka spójności stała się bardziej skuteczna, widoczna i dostępna dla wszystkich regionów w Unii Europejskiej. Jest to ważny krok w przyszłej negocjacji funduszy pomocowych.
Jako postulat #CohesionAlliance przyjęto lepsze rozpowszechnianie polityki spójności, jako jednej z głównych strategii UE wywierającej bezpośredni wpływ na obywateli. Jednak najważniejszym zapisem zawartym w dokumencie jest wola utrzymania zasobów polityki spójności po 2020 roku na poziomie jednej trzeciej przyszłego budżetu UE oraz oparcie jej na istniejących już europejskich funduszach strukturalnych i inwestycyjnych. Z punktu widzenia naszego makroregionu (tj. Polski Wschodniej), przy utrzymaniu tej tendencji w przyszłym budżecie UE, dobrze to rokuje przy podziale środków.
Aktualności
więcej-
Niedokończona odbudowa. Fundacja apeluje o zdjęcia Zamościa z lat 70. i 80.
- Lato z Rafaelem - wakacje dla serca, duszy i wyobraźni
- Książnica Zamojska zaprasza na Letnią Czytelnię Książki i Prasy
- 18-latek kierował skuterem wodnym bez dokumentu potwierdzającego kwalifikacje
- Szkolenie wojskowe kandydatów do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych
- Prowadzili po pijanemu – opuszczą Polskę
- Łatwiej złożyć wniosek o zasiłek – od lipca nowe zasady
- Umowa na przebudowę ulicy Peowiaków podpisana. Rusza jedna z najważniejszych drogowych inwestycji w mieście
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (87)
- Ponad 80 milionów złotych z KPO na rozwój medycyny i cyfryzację (9)
- Umowa na budowę PSZOK w Zamościu podpisana (7)
- Tragiczny finał zabawy nad wodą. 22-latek utonął w Zamościu (4)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (746)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (61)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Znęcał się nad rodziną i groził śmiercią. Recydywista trafił do aresztu
dodano: 12.06.2026Na trzy miesiące do aresztu trafił 57-letni mieszkaniec gminy Kraśniczyn podejrzany o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoją rodziną. Mężczyzna działał w warunkach recydywy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 7,5 roku pozbawienia wolności.
Zobacz materiałDwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim
dodano: 12.06.2026Sześć lip w wielkich donicach już stoi . Niebawem będzie ich na Rynku Wielkim w Zamościu dwa razy więcej.
Zobacz materiałWarsztaty dla mężczyzn „Kuźnia autentyczności” w Biłgoraju
dodano: 10.06.2026W sobotę, 27 czerwca 2026 r., w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbędą się warsztaty dla mężczyzn „Kuźnia autentyczności”. Spotkanie poprowadzi Tomasz Przybylski – trener, mediator i improwizator. Organizatorzy zapraszają mężczyzn w każdym wieku i stanie życia. Udział w wydarzeniu nie wymaga przynależności do wspólnoty, apostolstwa ani grupy formacyjnej.
Zobacz materiałBezpieczna jazda w każdych warunkach. Kierowcy 2 LBOT podnoszą kwalifikacje
dodano: 05.06.2026Kontrolowane poślizgi, symulator dachowania i trening motocyklistów z wykorzystaniem Slide Bike - tak wyglądało szkolenie doskonalące kierowców z 2 Lubelskiej Brygady OT. Celem było podniesienie bezpieczeństwa i doskonalenie umiejętności w zakresie jazdy precyzyjnej oraz właściwego reagowania podczas sytuacji awaryjnych.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)