Ladino - zapomniany język słów
dodano: 19.06.2017Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego ma zaszczyt zaprosić na wykład Radosława Majewskiego - Szlązaka pt. "Ladino - Zapomniany język snów."
Słuchacze poznają historię języka Ladino, rozwijającego się na terenie półwyspu Iberyjskiego i w rejonach wschodniej Europy na przestrzeni wieków, począwszy od XIV, aż do wieku XXI. Dowiemy się o zasięgu tego języka oraz historycznych i współczesnych jego u użytkownikach. Część wystąpienia będzie poświęcona również gramatyce i sposobie zapisu ladino.
Poznamy zarówno zabytki piśmiennictwa w języku ladino jak i jego obecność w popkulturze.
Wykład wygłosi Radosław Majewski-Szlązak, absolwent Judaistyki i Filologii klasycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą pieśni ludowych w języku ladino i greckim. Współtwórca projektu naukowego "Macewy milczą" zajmującego się inwentaryzacją żydowskich cmentarzy. Zakochany w muzyce żydowskiej i poezji sefardyjskiej.
Wykład odbędzie się we środę, 21.06.2017 o godz. 18:30 w Centrum "Synagoga" na ul. Pereca 14. Wstęp wolny.
Zapraszamy serdecznie!
Daniel Sabaciński
Centrum "Synagoga"
Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Aktualności
więcej-
XXVII Zamojskie Dni Folkloru
- XVI Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera" w Zamościu
- Kurs JATA - przepustka "z cywila" do Wojsk Specjalnych
- Policjantki chciały pomóc kierującemu osobówką. Za kierownicą siedział 15-latek
- Wypadek na hulajnodze elektrycznej w Krasnymstawie
- Mimo że są zagrożone, przemyt nimi nadal kwitnie
- Kino przyjazne sensorycznie
- Wystawa „LIFE – Rzeźba. Plakat” w BWA Galerii Zamojskiej
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (119)
- Umowa na budowę PSZOK w Zamościu podpisana (11)
- Ponad 80 milionów złotych z KPO na rozwój medycyny i cyfryzację (11)
- Tragiczny finał zabawy nad wodą. 22-latek utonął w Zamościu (4)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (746)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (61)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
dodano: 23.06.2026Czy model rodzicielstwa w Polsce zmienia się? Powoli tak – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim.
Zobacz materiałJak organizacja zapasu opału wpływa na wygodę sezonu grzewczego?
dodano: 22.06.2026Wielu właścicieli domów poświęca sporo czasu na wybór urządzenia grzewczego, a znacznie mniej uwagi poświęca miejscu, w którym będzie przechowywane paliwo. To zaskakujące, bo właśnie organizacja zapasu opału często decyduje o tym, czy sezon grzewczy przebiega spokojnie, czy zamienia się w ciągłe uzupełnianie braków i walkę z bałaganem. Dobrze zaplanowane składowanie paliwa nie jest drobiazgiem technicznym. To element codziennego komfortu.
Zobacz materiałBiblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
dodano: 20.06.2026Upragnione wakacje za pasem, więc… zapraszamy do Książnicy Zamojskiej na Biblioteczną Odyseję, czyli niezwykłą podróż z 10 skarpetkami!
Zobacz materiał51. Zamojskie Lato Teatralne
dodano: 12.06.2026Tegoroczne hasło festiwalowe brzmi „Jest późno”... ZDK zaprasza na Rynek Wielki, Dziedziniec Zamojskiej Akademii Kultury, do Parku Miejskiego oraz Zamojskiego Domu Kultury w terminie od 19 czerwca do 4 lipca 2026.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)