Obchody 75. rocznicy „Aktion Reinhardt”
dodano: 15.03.2017Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku 17 marca zapraszają na uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszych masowych deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, które stanowiły początek „Aktion Reinhardt”. Upamiętnienie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu.
Program uroczystości zakłada oficjalne wystąpienia przedstawicieli władz państwowych. Głos zabierze m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Swoim świadectwem podzieli się z zebranymi Lila Lam-Nowakowska – ocalała z getta w Stanisławowie. Następnie odmówione zostaną modlitwy, które poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich, arcybiskup lubelski i chełmski Abel, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski oraz biskup diecezji warszawskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Jan Cieślar.
Na zakończenie uczestnicy upamiętnienia, wśród nich młodzież ze szkół z Lublina, Bełżca i Tomaszowa Lubelskiego, przejdą do Niszy Ohel, gdzie zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.
Obchody w Bełżcu poprzedzi otwarcie wystawy plenerowej „Dzielnice zagłady”, która prezentowana będzie od 16 marca na Starym Mieście w Lublinie. Ekspozycja dokumentuje prześladowanie i eksterminację Żydów, którzy w związku z likwidacją lubelskiego getta na Podzamczu masowo deportowani byli do obozu zagłady w Bełżcu. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja katalogu ekspozycji w Trybunale Koronnym o godzinie 16.30.
Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu funkcjonował od marca do grudnia 1942 roku. W tym czasie zamordowano w nim około 450 tysięcy osób, przede wszystkim polskich Żydów, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. 17 marca 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów deportowanych z getta w Lublinie i Lwowa. Data ta stanowi początek „Aktion Reinhardt”, czyli operacji mającej na celu deportację, zagładę i grabież mienia Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.
Agnieszka Kowalczyk-Nowak
Rzecznik prasowy/Spokesperson/Pressesprecherin
Państwowe Muzeum na Majdanku/State Museum at Majdanek/Staatliches Museum Majdanek
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (205)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (4)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
32. Jarmark Hetmański- Festiwal Produktu Lokalnego
dodano: 15.04.2026Zapraszamy do udziału w 32. Jarmarku Hetmańskim – Festiwalu Produktu Lokalnego 6 - 7 czerwca 2026 r. Zespół Staromiejski w Zamościu Zgłoszenia przyjmujemy do 29 maja 2026 r.
Zobacz materiał2 LBOT na konferencji STOMOZ - medycyna i wojsko w jednym systemie
dodano: 24.04.2026W dniach 22-24 kwietnia 2026 r. w Modlinie odbywa się konferencja „Przygotowanie i wykorzystanie podmiotów medycznych dla potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, organizowana przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ). Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Wojewody Mazowieckiego.
Zobacz materiałTo będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
dodano: 07.05.2026Najtrudniejsze prace budowlane już wykonano. Zostały do zrealizowania wykończeniowe. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy powinny się zakończyć, a zmodernizowany i powiększony Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym w Zamościu zacznie funkcjonować w nowej formule jesienią.
Zobacz materiałNie warto chuliganić. Wandal, który zniszczył donicę w Parku Miejskim skazany
dodano: 21.04.2026Ma naprawić wyrządzoną szkodę, ale za to co zrobił, trafi również do więzienia. Młody człowiek, który dwa lata temu zniszczył kamienną donicę w Parku Miejskim w Zamościu nie będzie bezkarny.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)