O przebaczeniu i pojednaniu w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca
dodano: 15.02.2017XXII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM Zamość, 4-9 marca 2017r.
Papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym do przedstawicieli różnych religii, dnia 3 listopada 2016 powiedział „W świecie niespokojnym i z nikłą pamięcią, który pędzi pozostawiając wielu w tyle i nie spostrzegając się, że brakuje mu tchu i celu, potrzebujemy dzisiaj, niczym tlenu tej bezinteresownej miłości, która odnawia życie. Człowiek jest spragniony miłosierdzia i przebaczenia, a nie ma takiej technologii, która by to pragnienie zaspokoiła. Szuka uczucia wychodzącego poza doraźne pociechy, bezpiecznego portu, do którego mógłby przybić w swoim burzliwym żeglowaniu (…).”
W tym trudnym żeglowaniu po oceanie życia, przystanią refleksji i zatrzymania się w życiowym pędzie, może stać się dwudziesta druga edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm. Myślą przewodnią tegorocznego przeglądu będzie przebaczenie i pojednanie, tak bardzo potrzebne w dzisiejszym skonfliktowanym świecie. Duchowy patron Sacrofilmu, św. Jan Paweł II, którego nauczanie jest analizowane od kilku lat podczas prezentacji festiwalowych, w czasie piątej pielgrzymki do Polski, w 1997 roku, w Gnieźnie mówił o „innym, niewidzialnym, duchowym murze dzielący nasz kontynent, murze, który przebiega przez ludzkie serca. Jest on zbudowany z lęku, z agresji, z braku szacunku dla ludzi innego pochodzenia, innych przekonań religijnych, z egoizmu politycznego i ekonomicznego oraz osłabienia wrażliwości na wartość ludzkiego życia i godności każdego człowieka (Gniezno,03.06.1997).
Sobór Watykański II w Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym mówi o „zachwianiu równowagi mającym miejsce w sercu człowieka. Człowiek będąc grzesznym i słabym, cierpi rozdarcie w sobie samym, z czego rodzi się tyle rozdźwięków w społeczeństwie. Stąd konieczność wewnętrznego nawrócenia, aby mogło dojść do prawdziwego pojednania pojedynczych osób i społeczności” (Gaudium et spes, nr 10).
Przebaczenie to darowanie komuś winy. W greckim tłumaczeniu przebaczyć znaczy „pozwolić odejść”. Uprzedza ono pojednanie i stanowi konieczny warunek prawdziwej jedności i zgody między ludźmi. Pojednanie może być budowane tylko na wzajemnej wymianie przebaczenia. Przebaczenie jest wewnętrznym aktem człowieka i nie potrzebuje drugiej strony. Natomiast pojednanie, wymaga zaangażowania drugiego człowieka, czy też społeczności. Jan Paweł II w Liście na Wielki Post w 2001 roku pisał: „Przyjęcie i ofiarowanie przebaczenia, przerywa spiralę nienawiści i zemsty, kruszy kajdany zła krępujące serce przeciwnika (…). Dla ludzi dążących do pojednania nie ma innej drogi niż przebaczenie przyjęte i darowane (nr 3). Nie jest łatwo skłonić się do przebaczenia i pojednania. Aby uczynić krok ku pojednaniu trzeba wejść na drogę nawrócenia (nr 4).Warunkiem pojednania z Bogiem i ludźmi jest uznanie swej winy, skrucha, postanowienie poprawy, przyznanie się do winy i chęć zadośćuczynienia” (Jan Paweł II, Reconcilatio et paenitentia, nr10).
Przebaczenie nie jest ideą wyłącznie chrześcijańską. Stanowi ono ważny element nauczania innych wyznań. Od kilku lat podczas Sacrofilmu wybrane problemy współczesnego świata są analizowane i rozważane w świetle religii monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W tym roku w salach kinowych i wykładowych będzie gościł temat przebaczenia i pojednania. Organizatorzy zapraszają i zachęcają do skorzystania z oferty programowej tegorocznego Sacrofilmu. Niewątpliwie będzie to okazja i szansa do przyjrzenia się sobie, a zwłaszcza postawie przebaczenia i pojednania w swoim osobistym życiu i w relacjach z innymi ludźmi. Pomogą w tym zaproszeni wykładowcy oraz projekcje filmów, poprzedzone wystąpieniami twórców lub ekspertów filmowych. Wykłady odbywać się będą w Wyższej Szkole Zarzadzania i Administracji, ul. Sienkiewicza 21, zaś projekcje filmowe w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9.
Honorowy patronat nad 22. edycją Sacrofilmu objęli: J.E. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Prezydent Miasta Zamość – Andrzej Wnuk, prof. Krzysztof Zanussi – reżyser filmowy i teatralny, dr Stanisław Wieczorek - rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Organizatorami Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz Parafia p.w. św. Antoniego w Dyniskach.
Ks. Wiesław Mokrzycki
Dyr. MDFR SACROFILM
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (210)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (4)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
XXVII sesja Rady Miasta Zamość
dodano: 24.04.2026Przewodniczący Rady Miasta zawiadamia o zwołaniu XXVII Sesji Rady Miasta IX kadencji, która odbędzie się 27 kwietnia 2026 r. (poniedziałek). Obrady rozpoczną się o godz. 13.00 w Sali Consulatus Urzędu Miasta Zamość.
Zobacz materiałSkuteczne uderzenie w zorganizowaną przestępczość samochodową
dodano: 17.04.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową KSP oraz przy wsparciu licznych jednostek z całego kraju, przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę realizację wymierzoną w zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 16 osób zamieszanych w kradzieże pojazdów, legalizację pojazdów oraz wyłudzenia odszkodowań. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. 7 pojazdów, 169 000 zł oraz blisko 3 kg środków zabronionych.
Zobacz materiałOstrzeżenie dla osób pokrzywdzonych w sprawie ZondaCrypto
dodano: 24.04.2026W związku z toczącym się śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, oznaczonym sygnaturą akt 2003-2.Ds.14.2026, apelujemy do wszystkich osób, które ucierpiały w wyniku działalności platformy ZondaCrypto, aby ostrożnie podchodziły do publikowanych w mediach społecznościowych materiałów wideo, w których oferowana jest pomoc przy zwrocie zablokowanych środków. To próby wtórnych oszustw!
Zobacz materiałZatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
dodano: 05.05.2026Hrubieszowscy policjanci zatrzymali 20 i 24 latka z gminy Horodło, którzy odpowiedzą za pobicie i wpływanie groźbą na świadka. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)