Jesteśmy w PRO – Programowy Ruch Odkrywców
dodano: 14.03.2016
PRO - czyli Programowy Ruch Odkrywców, to najnowszy ruch programowo-metodyczny w ZHP. Ma charakter ogólnopolski, zajmuje się odkrywaniem i promowaniem dziedzictwa narodowego oraz wychowaniem obywatelskim.
Z naszego hufca w PRO uczestniczą:
- 6 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Rzarłacze”, Hufiec Zamość,
- 9 Zamojska Drużyna Wielopoziomowa „Ventus”, Hufiec Zamość.
„Czas Odkrywców” to propozycja programowa w ramach PRO na rok 2016, adresowana do wszystkich podstawowych jednostek organizacyjnych ZHP. Legendy miejskie to jedno z 10 zadań „Czasu Odkrywców. Polega na ożywieniu lub wykreowaniu w lokalnym środowisku legendy miejskiej – wirusowo rozprzestrzeniającej się, sensacyjnej opowieści, która przybliży mieszkańcom ciekawe miejsce w okolicy, wybitną postać, ważne wydarzenie czy zjawisko. A oto legenda autorstwa „Rzarłaczy”.
Legenda o zaginionym pierścieniu Marysieńki
Maria Kazimiera d’Arquien przybyła z Francji do Polski wraz z dworem Marii Ludwiki – przyszłej polskiej królowej. Poślubiła wojewodę sandomierskiego Jana Sobiepana Zamoyskiego. Nie było to zbyt szczęśliwe małżeństwo. Jan Sobiepan Zamoyski znany był ze swego zamiłowania do płci pięknej, uczt i alkoholu, często zaniedbywał młodą i niezwykle urodziwą małżonkę. Mieli wprawdzie czwórkę dzieci, ale nękały je liczne choroby i żadne z nich nie dożyło dorosłości. Samotna Marysieńka nie mogła oprzeć się zalotom przyszłego króla Polski Jana Sobieskiego. Gdy Zamoyski zmarł w kilka lat po ślubie , oskarżono ją o otrucie męża. Na szczęście nie udało się tego udowodnić i wkrótce Marysieńka poślubiła Jana Sobieskiego. Jako wdowie po Zamoyskim, zgodnie z zapisami testamentowymi męża, przysługiwał jej potężny spadek. Gdy po tajemnym ślubie z Sobieskim Marysieńka zjawiła się w Zamościu, aby odebrać swoją należność, zastała zamknięte bramy. Na pytanie, czy straże wiedzą, z kim mają do czynienia, usłyszała z murów szyderczą odpowiedź: „Wiem, z panią Sobieską”. Marysieńka zadowoliła się w końcu kwotą 450 tys. zamiast należnych jej 800 tys. złotych, co i tak stanowiło fortunę. Nie odzyskała jednak nigdy klejnotów pozostawionych w Zamościu, między innymi pierścienia ofiarowanego przez Jana Zamoyskiego w dniu zaślubin. Bardzo to ją dotknęło i mimo, ze jej nowy mąż był jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych magnatów Rzeczypospolitej, poszukiwała tego pierścienia przez resztę swojego życia. Niestety ślad po nim zaginął.
Gdy nadchodzi lato i do Zamościa przybywają turyści, można zauważyć, że po zamojskim rynku chodzą także panie w starodawnych strojach. Owe elegantki to zamojskie przewodniczki. Ale czy tylko? Czy na pewno każda pani w stroju z innej epoki jest tylko zwykłą przewodniczką? Czasami jedna z nich przemyka tylko uliczkami i z nikim nie rozmawia! To Marysieńka szuka zaginionego pierścienia! Gubi się w tłumie i za chwilę pojawia w innym miejscu. Nie wierzycie? Przyjedźcie letnią porą do Zamościa i bacznie obserwujcie!
6 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. J. Harczuk – Muszyńskiej „Rzarłacze”
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (226)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Głos młodzieży w służbie pamięci – finał konkursu "Silni Polską!”
dodano: 20.04.2026W dniach 13–15 kwietnia 2026 r. mieszkańcy Zamościa oraz lokalna młodzież wzięli udział w cyklu wydarzeń poświęconych tragicznej historii wysiedleń na Zamojszczyźnie. Projekt, realizowany w ramach ogólnopolskiego konkursu Instytutu Pamięci Narodowej „Silni Polską!”, zwieńczyła uroczysta premiera filmu dokumentalnego w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał.
Zobacz materiałKAS i SG rozbiły grupę przestępczą, która przemycała papierosy za pomocą balonów meteorologicznych
dodano: 29.04.2026• Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspólnie z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej (NOSG) rozbiły grupę przestępczą, która przemycała papierosy z Białorusi. • Do przemytu wykorzystano 160 balonów metrologicznych. • Zatrzymano 34-letniego obywatela Białorusi, który kierował grupą.
Zobacz materiałInformatory "w obronie Ojczyzny"
dodano: 21.04.2026Zachęcamy do zapoznania się z nową wersją informatorów "w obronie Ojczyzny"
Zobacz materiałDach w SP nr 8 będzie jak nowy. Umowa z wykonawcą podpisana
dodano: 14.04.2026Najtańsze oferty, uznane za rażąco niskie, zostały odrzucone. Przetarg na modernizację zadaszenia części sanitarno-szatniowej hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 8 w Zamościu wygrała lokalna firma.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)