Wyniki konsultacji społecznych nt. unijnej polityki antynikotynowej
dodano: 28.07.2011
Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Konsumentów publikuje dziś wyniki konsultacji społecznej na temat zbliżającego się przeglądu dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych. Konsultacja spotkała się z niezwykle szerokim odzewem – odnotowano aż 85 tys. odpowiedzi. Większość uczestników stanowiły osoby prywatne, co wskazuje na duże zainteresowanie unijną polityką antynikotynową. Pozostali respondenci reprezentowali branżę tytoniową, organizacje pozarządowe oraz władze publiczne.
Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną możliwych do uniknięcia chorób w Unii Europejskiej (UE) i powoduje około 650 tys. zgonów w UE rocznie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia tylko w tym roku używanie tytoniu doprowadzi do śmierci prawie sześciu milionów osób na świecie. Jeśli nie zostaną podjęte działania zmierzające ku odwróceniu tej tendencji, w 2030 r. liczba ta może wzrosnąć do ośmiu milionów. Nie ulega wątpliwości, że konieczne jest działanie na poziome UE. Publiczną konsultację na temat przeglądu dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych rozpoczęto jesienią ubiegłego roku. Respondentów poproszono o wypowiedzenie się na temat szeregu wariantów strategicznych, takich jak:
obowiązkowe obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne – lub znaki graficzne – na opakowaniach wyrobów tytoniowych;
neutralne lub jednakowe opakowania;
objęcie regulacjami szkodliwych i przyciągających substancji w wyrobach tytoniowych; oraz
ograniczenie lub zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych przez Internet oraz z automatów.
Reakcje były bardzo zróżnicowane. Zwolennicy obowiązkowych graficznych ostrzeżeń zdrowotnych i uproszczonych opakowań podkreślali na przykład, że środki te osłabiałyby znacząco reklamową funkcję opakowania i zapewniałyby równą ochronę obywateli Europy. Przeciwnicy odwoływali się natomiast do kwestii prawnych, przekonując, że środki te miałyby nikły wpływ na decyzję o rozpoczęciu palenia lub nie miałyby go wcale.
Osoby opowiadające się za objęciem regulacjami składników wyrobów tytoniowych twierdziły, że ograniczenie niektórych dodatków, a także słodkich, owocowych, kwiatowych i cukierkowych aromatów, mogłoby powstrzymać młodzież przed rozpoczęciem palenia i ułatwiłoby wewnątrzunijny handel poprzez harmonizację istniejących krajowych przepisów dotyczących składników. Przeciwnicy argumentowali, że objęcie składników i dodatków regulacjami w niewielkim stopniu powstrzyma młodzież przed paleniem i może być dyskryminujące wobec niektórych odmian i marek tytoniu.
John Dalli, europejski komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej, powiedział: Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przesłali swoje uwagi. Wyniki tej szerokiej debaty publicznej pomogą ukierunkować naszą pracę nad eliminacją zagrożenia związanego z tytoniem oraz, co jest sprawą kluczową, powstrzymać młodzież przed rozpoczęciem palenia.
Sprawozdanie opublikowała Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Konsumentów. Wyniki konsultacji zostaną uwzględnione w przygotowywanej ocenie skutków dotyczącej gospodarczych, społecznych i zdrowotnych efektów oraz wykonalności różnych wariantów strategicznych. Wyniki oceny skutków zostaną przedstawione w przyszłym roku wraz z wnioskiem ustawodawczym.
Substancja
Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną możliwych do uniknięcia przypadków śmierci w Unii Europejskiej i powoduje około 650 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.
Obecna dyrektywa w sprawie wyrobów tytoniowych (2001/37/WE) pochodzi z 2001 r. Od tego czasu dokonał się znaczący postęp naukowy i zmieniła się sytuacja międzynarodowa. Przede wszystkim UE i 26 spośród jej państw członkowskich są stronami Ramowej konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu, która weszła w życie w lutym 2005 r.
Przegląd dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych jest reakcją na to wydarzenie. Niektóre z obecnych przepisów dyrektywy są nieaktualne, co powoduje znaczną rozbieżność między przepisami państw członkowskich dotyczącymi produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych.
Przegląd jest również odpowiedzią na wnioski Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej oraz na sprawozdanie Komisji z listopada 2007 r. w sprawie stosowania dyrektywy o wyrobach tytoniowych, w którym określono obszary wymagające zmian.
Konsultacja społeczna trwała od 24 września 2010 r. do 17 grudnia 2010 r. Zainteresowane strony poproszono o wyrażenie opinii w sprawie ewentualnych wariantów strategicznych oraz o wypowiedzenie się na temat sześciu kluczowych obszarów: zakresu, wyrobów tytoniowych bezdymnych, informacji dla konsumentów, zgłaszania składników, objęcia składników regulacjami oraz dostępu do wyrobów tytoniowych.
Procedura / Co dalej?
Wynik konsultacji społecznej stanowi pożyteczny wkład w trwający proces przeglądu dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych.
Wielu uczestników udzieliło bardzo szczegółowych odpowiedzi, podając niekiedy nowe źródła informacji. Wyniki tych konsultacji zostaną uwzględnione w przygotowywanej ocenie skutków dotyczącej gospodarczych, społecznych i zdrowotnych efektów oraz prawnej wykonalności różnych wariantów strategicznych. Wyniki tej analizy zostaną przedstawione razem z wnioskiem ustawodawczym, zaplanowanym na przyszły rok.
Marta Angrocka-Krawczyk
Wydział prasy
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
Aktualności
więcej-
Tragiczna doba na drodze i torach. Dwa śmiertelne wypadki
- 4-latek sam i bez ubrania przyszedł do sklepu. Policjanci wyjaśniają sprawę
- Zatrzymaliśmy 43-latka poszukiwanego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania!
- II Dobroczynna Noc Muzeów
- Dzień otwarty w zamojskiej synagodze
- Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT. Ponad 120 mieszkańców regionu rozpoczęło szkolenie
- Kino przyjazne sensorycznie
- 17. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
Komentowane Aktualności
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (272)
- Wypadek z udziałem karetki (10)
- Dziękuję i życzę (1681)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (608)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (5)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- Dziękuję i życzę (1681)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
dodano: 07.05.2026Miasto Zamość otrzymało nowy sprzęt łączności radiowej dla Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wyposażenie o wartości ponad 35 tys. zł zostało sfinansowane z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej oraz przekazane przez Wojewodę Lubelskiego.
Zobacz materiałÓsmoklasisto, Ósmoklasistko! Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2026/2027
dodano: 28.04.2026Jeśli jesteś uczniem 8 klasy i szukasz kierunku, który daje realne umiejętności i przyszłościowe perspektywy, poznaj trzy projekty pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej: CYBER.MIL z Klasą, OPW i BOW.
Zobacz materiał45-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu za zabójstwo w Belgii i ucieczkę z więzienia zatrzymany w Lublinie
dodano: 28.04.2026Miał być nieuchwytny, a belgijski wymiar sprawiedliwości ścigał go czerwoną notą Interpolu oraz Europejskim Nakazem Aresztowania. Odsiadujący wyrok 27 lat za zabójstwo 45-letni obywatel Ukrainy po ucieczce z zakładu karnego w Belgii swoją wolnością cieszył się jedynie do momentu, aż na jego trop wpadli policjanci z KMP w Lublinie. Finał zasadzki rozegrał się na jednym z lubelskich parkingów, a w zatrzymaniu groźnego przestępcy brali udział również lubelscy „Łowcy Głów” i kontrterroryści. Teraz mężczyzna czeka w areszcie na ekstradycję.
Zobacz materiałDAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
dodano: 07.05.2026CKF Stylowy zaprasza na spotkanie z Dawidem Andresem - podróżnikiem, gospodarzem bijącego rekordy popularności programu "Ciężarówką przez...". Wydarzenie odbędzie się 11 maja 2026 o godz. 18:00 w ramach cyklu: „Spotkania z inspiracją”.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)