Land Art nad Wisłą
dodano: 23.07.2011Wapienny megalit w kształcie prehistorycznego amonitu, słomiana konstrukcja naśladująca fragmenty historycznej architektury i wielka lustrzana klepsydra - takie prace powstaną w najbliższych tygodniach w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Wąwolnicy. Będą efektem działań polskich, ukraińskich i białoruskich artystów w ramach I Lubelskiego Festiwalu Land Art-u.
Idea festiwalu - sztuka w naturalnej przestrzeni - idealnie komponuje się z promocyjnym przesłaniem naszego regionu „EkoLubelszczyzna", jako miejsca otwartego na różne formy ludzkiej aktywności, w tym działania twórcze w połączeniu z przyrodą - podkreślał na konferencji prasowej Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i jednocześnie prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Obie instytucje zaangażowane są w organizację festiwalu, który ma szansę stać się imprezą cykliczną i kolejną turystyczną atrakcją regionu.
W konferencji, zorganizowanej 20 lipca w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego, uczestniczyli główni kreatorzy land artu w ramach tegorocznego festiwalu - lubelski artysta Jarosław Koziara i Artur Klinau z Białorusi. Nie dojechał Mirosław Vayda z Ukrainy. Wszyscy trzej twórcy zaplanowali działania w przestrzeni Małopolskiego Przełomu Wisły - w Kazimierzu i Janowcu oraz w nieodległej od Kazimierza Wąwolnicy. Artur Klinau już zaczął pracę na wielką architektoniczną konstrukcją bramy, w której arkady i podtrzymujące je filary będą wyplecione ze ... słomy. Na początku sierpnia pracę będzie można oglądać w kazimierskich kamieniołomach. W Kazimierzu stanie też wapienny gigant Jarosława Koziary, przypominający kształtem prehistoryczne amonity, jakie do dziś można spotkać w skalnych blokach okolicznych kamieniołomów. Natomiast na drugim brzegu Wisły, na drodze do nieczynnych kamieniołomów w Janowcu, pojawi się wysoki maszt z linkami w kształcie liry, na których zawieszone będą lustra odbijające promienie słoneczne. Autorem „słonecznej klepsydry" będzie Mirosław Vayda.
Twórcy i organizatorzy I Lubelskiego Festiwalu Land Art-u liczą, że ich działania zainteresują tysiące turystów wypoczywających nad Wisłą, w tym również uczestników Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi" w Kazimierzu.
Dla szczególnie zainteresowanych są jeszcze warsztaty land art-u, które poprowadzi Jarosław Koziara. Efekt będzie można oglądać na polach w Wąwolnicy. Warto przypomnieć, że lubelski artysta znany jest z tego typu działań twórczych, w trakcie których powstawały ogromne kilkusetmetrowe obrazy pod Janowcem, a także przy polsko-ukraińskiej granicy, w ramach Dni Dobrosąsiedztwa.
Aktualności
więcej-
Owocowy zawrót głowy - warsztaty dla dzieci
- Poszukiwani bracia namierzeni i zatrzymani w Hiszpanii. Wytropili ich lubelscy "Łowcy Głów"!
- Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin w Tomaszowie Lubelskim
- Zostań żołnierzem 19 Chełmskiego dywizjonu artylerii samobieżnej
- Zatrzymano 11 osób w wyniku kontroli legalności pobytu
- Marihuana w przesyłkach kurierskich
- KAS na straży uczciwej konkurencji
- Zamość zakwita setkami róż. A ma ich być jeszcze więcej
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (196)
- Dziękuję i życzę (1685)
- Mandat 1000 zł i 10 punktów dla 39-latki (2)
- Umowa na budowę PSZOK w Zamościu podpisana (12)
- 90-latek wjechał w tył toyoty (2)
- Ponad 80 milionów złotych z KPO na rozwój medycyny i cyfryzację (11)
- Tragiczny finał zabawy nad wodą. 22-latek utonął w Zamościu (4)
- Dziękuję i życzę (1685)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Liquidy bez akcyzy
dodano: 12.07.2026• 1,8 tys. szt. płynów do papierosów elektronicznych zabezpieczyli funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. • Ujawnienie miało miejsce podczas kontroli wewnątrz kraju. • Sprawca przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się odpowiedzialności.
Zobacz materiałSzkolenie wojskowe kandydatów do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych
dodano: 01.07.2026Minister Obrony Narodowej wydał decyzję nr 103/MON z dnia 22 czerwca 2026 r. w sprawie naboru do centrów szkolenia na szkolenie wojskowe kandydatów do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych w 2027 roku. Zgodnie z decyzją szkolenie dla kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych będzie realizowane w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.
Zobacz materiałOwocowy zawrót głowy - warsztaty dla dzieci
dodano: 12.07.2026Kolorowo, smacznie i kreatywnie! Zapraszamy dzieci na pełne dobrej zabawy warsztaty, które odbędą się w Zamojskiej Akademii Kultury, ul. Akademicka 8 w Wytwórni Kultury.
Zobacz materiałWypadek kierującego hulajnogą elektryczną. 31-latek był nietrzeźwy
dodano: 06.07.2026Wczoraj w miejscowości Wincentów 31-letni kierujący hulajnogą elektryczną stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się, doznając obrażeń ciała. Jak ustalili policjanci, mężczyzna był nietrzeźwy. Badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie. Poszkodowany trafił do szpitala.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)