Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT. Ponad 120 mieszkańców regionu rozpoczęło szkolenie
dodano: 14.05.2026W czwartek, 14 maja br., od wczesnych godzin porannych przed bramą koszar na Majdanku w Lublinie pojawili się nowi kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej. W szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wcielono 79 ochotników rozpoczynających szkolenie podstawowe i 45 rezerwistów, którzy odbędą szkolenie wyrównawcze.
Wśród ochotników są mieszkańcy całego województwa lubelskiego - osoby różnych zawodów, studenci, pełnoletni uczniowie oraz ci, którzy postanowili sprawdzić się na szkoleniu wojskowym i zdobyć nowe umiejętności. Dla większości kandydatów będzie to pierwszy kontakt z wojskiem i początek przygody z mundurem.
Przed ochotnikami intensywny czas 16-dniowego szkolenia podstawowego na obiektach wojskowych w Dęblinie, gdzie będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, medycyny pola walki, łączności oraz terenoznawstwa. Zwieńczeniem „szesnastki” będzie tzw. „pętla taktyczna”, czyli egzamin sprawdzający zdobyte umiejętności w warunkach zbliżonych do realnych działań. Ochotnicy, którzy pomyślnie ukończą szkolenie, złożą uroczystą przysięgę wojskową na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tegoroczna przysięga będzie miała wyjątkowy charakter. Odbędzie się 29 maja na Placu Litewskim w Lublinie i będzie połączona z obchodami 10-lecia 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wojska Obrony Terytorialnej tworzą żołnierze-ochotnicy pełniący służbę blisko swoich miejsc zamieszkania. Dzięki temu doskonale znają lokalną społeczność i swój stały rejon odpowiedzialności. Oprócz działań militarnych Terytorialsi wspierają mieszkańców swojego regionu podczas różnych sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. System szkolenia WOT umożliwia łączenie służby wojskowej z pracą zawodową lub nauką, dlatego formacja cieszy się dużym zainteresowaniem osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności i jednocześnie służyć swojej społeczności.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej zachęca mieszkańców Lubelszczyzny do podjęcia wyzwania i dołączenia do grona Terytorialsów. Już dziś brygada zaprasza na „Wakacje z WOT” - szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się 3 lipca 2026 roku.
Osoby zainteresowane służbą mogą skontaktować się z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu. Wsparcie podczas procesu rekrutacji zapewniają również rekruterzy 2 LBOT - dane kontaktowe dostępne są na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Czas już pleść wianki, bo zbliża się Noc Świętojańska w Zamościu!
- XV Zamojska Arlekinada 2026
- Aktywni 50+. Zaproś ZUS na szkolenie o emeryturze
- Szturm Twierdzy Zamość 2026
- Pijany 28-latek kierujący Audi uciekał przed policyjną kontrola!
- Bezpieczna jazda w każdych warunkach. Kierowcy 2 LBOT podnoszą kwalifikacje
- Międzyosiedlowe rozgrywki piłkarskie
- Zmień wakacje w przygodę życia
Komentowane Aktualności
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (280)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (65)
- Briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (31)
- 1500 zł i 10 punktów karnych (1)
- Zmęczenie przyczyną zdarzenia drogowego (1)
- Ostatnie pożegnanie śp. Adama Kutyły (5)
- Zderzenie Audi i Mini na rondzie o winie zdecyduje sąd (4)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Rowerzysta mając 4,5 promila i sądowy zakaz jechał całą szerokością drogi
dodano: 12.05.2026Dzielnicowi z Suśca zatrzymali wczoraj do kontroli drogowej kierującego rowerem, który jechał przez Nowiny całą szerokością drogi. Jak się okazało 57-letni kierujący jednośladem „wydmuchał” ponad 4,5 promila alkoholu… Nie była to jego pierwsza przejażdżka jednośladem w takim stanie. Mężczyzna posiadał sądowy zakaz kierowania pojazdami innymi niż mechaniczne. Teraz grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiałPijany i bez uprawnień kierował Volkswagenem
dodano: 13.05.2026Policjanci z Łaszczowa zatrzymali kierującego Volkswagenem, który w organizmie miał 2,5 promila alkoholu. Dodatkowo nie posiadał uprawnień do kierowania, a samochód którym jechał nie posiadał aktualnych badań technicznych. Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie wkrótce odpowie przed sądem.
Zobacz materiałTylko nie mów nikomu – kiedy znajomość z internetu przestaje być bezpieczna
dodano: 20.05.2026Dla wielu dzieci i nastolatków internet jest dziś naturalnym miejscem zawierania nowych znajomości. Rozmowy w komunikatorach, mediach społecznościowych czy podczas wspólnej gry online są częścią ich codzienności. Większość takich kontaktów nie niesie za sobą zagrożenia. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy po drugiej stronie zamiast rówieśnika znajduje się dorosła osoba, która świadomie wykorzystuje zaufanie dziecka. Takie relacje na początku wyglądają bardzo zwyczajnie.
Zobacz materiałBędzie w kim wybierać. Duże zainteresowanie przetargiem na remont ulicy Peowiaków
dodano: 20.05.2026Pięć firm – z Zamościa, Sitna, Kraśnika i Pruszkowa – złożyło swoje oferty w przetargu na przebudowę i gruntowny remont ulicy Peowiaków. Niemal wszystkie zmieściły się w kwocie, jaką miasto zamierzało wydać na tę dużą drogową inwestycję. Jest szansa na spore oszczędności.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)