Palcem po mapie - przez Amerykę Południową
dodano: 04.05.2026Palcem po mapie. O przepłynięciu Amazonki w canoe oraz wielkim triathlonie przez Amerykę Południową.
Gość: Marcin Gienieczko
20 maja 2026 r., godz. 17:00, Zamojski Dom Kultury
Po przerwie zapraszamy znowu do wspólnego podróżowania z Zamojskim Domem Kultury w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni”.
Tym razem usłyszymy o przepłynięciu Amazonki w canoe oraz wielkim triathlonie przez Amerykę Południową, a przede wszystkim o współczesnej eksploracji i o tym, do czego zdolny jest człowiek w sytuacjach ekstremalnych.
Nasz Gość opowie także o swojej książce „„Zatańczyć z Amazonką”.
„Długo się zastanawiałem, czy napisać tę książkę… Pewnego dnia pomyślałem, że powinienem opowiedzieć ludziom, jak to wszystko się zaczęło, jak przebiegało i jak się skończyło. Być może dla kogoś będzie to bodziec motywacyjny, żeby przełamać życiową rutynę, albo podpowiedź, jak pokonać przeciwności losu… Gdy dowiadujemy się pewnego dnia, że jesteśmy chorzy na raka, pierwszą myślą jest, że to już koniec. Ale później okazuje się, że po czterech zabiegach chemioterapii można przezwyciężyć nowotwór. Tak było z wieloma sprawami w moim życiu.
Uważam, że czasami codzienność w Polsce jest bardziej ekstremalna niż przepłynięcie Amazonki w canoe. Właśnie o tym jest ta książka: o ekstremalnych przeżyciach przy organizacji ambitnej wyprawy, o wielkim triathlonie i pierwszym w historii przepłynięciu Amazonki w canoe na dystansie 5980 kilometrów…”
Marcin Gienieczko – dziennikarz, autor książek, sportowiec ekstremalny. Ojciec dwóch synów, Leona i Igora. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Prowadzi wykłady z motywacji sportowej i biznesowej. Za przepłynięcie Amazonki na dystansie 5573 km w canoe otrzymał tytuł Guinness World Records, a jego łódka znalazła się jako dożywotni eksponat w oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Tczewie. Jak sam stwierdza, jego jednym z większych sukcesów było podwójne, sportowe, solowe przejście Gór Mackenzie w płn. Kanadzie na dystansie 960 km. Za to osiągnięcie otrzymał list gratulacyjny od prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzeja Kraśnickiego. W najdłuższym wyścigu na świecie YUKON 1000 na łódce „Independent Poland”, której nazwa nawiązywała do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zajął II miejsce, przepływając 1600 km w najdzikszym regionie płn. Kanady i Alaski w 7 dni 9 h i 30 min. Przez wiele lat był wolontariuszem Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Pełnił również funkcję ambasadora Powiatowego Domu Dziecka w Kętrzynie. Wspiera dzieci, przekazując im ważne wartości takie jak: polska flaga, akcenty sportowe, miłość do ojczyzny, patriotyzm, hart ducha. Często organizuje spotkania w szkołach dla młodzieży w całej Polsce. Autor ponad 300 publikacji prasowych w prasie branżowej oraz filmu „Pokonać siebie” i „Zagubiony na Jukonie”, wyemitowanych przez TVP.
https://www.magazynsportowiec.pl/marcin-gienieczko-napisal-ksiazke-zatanczyc-amazonka/
https://tvn24.pl/ciekawostki/sukces-wyprawy-energa-solo-amazon-expedition-ra573724-ls3312267
https://gienieczkoprojekt.pl/
Spotkania podróżnicze odbywają się w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni” dofinansowanego z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2024-2026.
Wstęp jest bezpłatny.
Aktualności
więcej-
Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
- Jak przygotować dokumentację techniczną do programu „Moje Ciepło”?
- Jak organizacja zapasu opału wpływa na wygodę sezonu grzewczego?
- Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Średniodystansowym Biegu na Orientację
- Biblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (582)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (51)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (85)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Maraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
dodano: 18.06.2026Rozpocznij wakacje w wyjątkowo mrocznym stylu! Już w piątek, 26 czerwca 2026 roku o godz. 19:00, Centrum Kultury Filmowej Stylowy zaprasza miłośników mocnych wrażeń na Maraton Horrorów – noc pełną napięcia, strachu i filmowych emocji, które długo nie pozwolą zasnąć. Na widzów czekają dwa tytuły, które idealnie łączą współczesny lęk, brutalne napięcie i psychologiczny niepokój.
Zobacz materiałPijany 28-latek kierujący Audi uciekał przed policyjną kontrola!
dodano: 05.06.2026Za niezatrzymanie do kontroli drogowej i jazdę pod wpływem alkoholu odpowie 28-letni kierujący Audi. Mężczyzna zwrócił uwagę policjantów jadąc „pod prąd” jedną z tyszowieckich ulic. Po kilkukilometrowej próbie ucieczki został zatrzymany. Jak się okazało w organizmie miał promil alkoholu. Mundurowi już teraz zatrzymali mu prawo jazdy i zabezpieczyli auto. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna wkrótce odpowie przed sądem.
Zobacz materiałTour de Roztocze 2026 - Zwierzyniec
dodano: 16.06.2026Zapraszamy do udziału w rajdzie Tour de Roztocze w Zwierzyńcu, którego organizatorem jest Powiat Zamojski wraz z Gminą Zwierzyniec.
Zobacz materiałZazieleni się wokół stadionu OSiR. Są pieniądze na unijny projekt
dodano: 10.06.2026Dzięki zgromadzonej deszczówce będzie można oszczędzić m.in. na wodzie do podlewania. Powstaną też deszczowe i wertykalne ogrody, stanie pergola z pnączami i donice z roślinami. Sporo zmian szykuje się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Umowę na dotację w wysokości ponad 3,5 mln zł Rafał Zwolak, prezydent Zamościa podpisał w poniedziałek (8 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Pieniądze te pomogą w realizacji projektu o szacowanej wartości ponad 5 mln zł, który Miasto Zamość realizuje wspólnie z Gminą Zamość.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)