Oszustwo metodą na fałszywego policjanta. 83-latka straciła prawie 75 000 złotych
dodano: 16.04.202683-latka padła ofiarą oszustów, którzy wmówili jej, że straci pieniądze, jeśli nie przeleje ich na wskazane przez nich rachunki. Seniorka obawiając się utraty oszczędności wykonała kilka transakcji na łączną kwotę prawie 75 000 złotych. Ostrzegamy przed oszustami. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych akcjach, nie proszą też o wspólny udział w działaniach. Nie nakłaniają również do wykonania przelewu na wskazany rachunek bankowy.
Mieszkanka naszego powiatu powiadomiła wczoraj zamojskich policjantów o oszustwie, którego ofiarą padła jej 83-letnia mama. Zgłaszająca wyjaśniła, że kilak dni temu do jej matki zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji. Powiedział, że rozpracowują grupę przestępczą, która wyłudza w banku pieniądze. Dodał, że oszczędności 83-latki są zagrożone. Powiedział również, aby zadzwoniła na 112 lub 997 i zweryfikowała jego dane. 83-latka nie rozłączając połączenia zrobiła tak jak powiedział rozmówca. Usłyszała wówczas potwierdzenie, że mężczyzna, który do niej dzwonił jest policjantem i prawdą jest, że zajmuje się on rozpracowywaniem grupy przestępczej. Po tym sprawdzeniu oszuści ponownie skontaktowali się z 83-latką. Poinstruowali ją, aby wypłaciła wszystkie oszczędności ze swojego rachunku bankowego i przelała je na bezpieczny rachunek bankowy Policji.
Po tym telefonie mama zawiadamiającej poszła do banku i dokonała dwóch przelewów na łączną kwotę ponad 24 000 złotych, na rachunek wskazany przez rozmówcę. Później oszust kontaktował się z 83-latką jeszcze wiele razy. Mówił, że ją widzą, że jest pilnowana i ma policyjną obstawę, zobowiązał ją również do tego, aby nikomu nie mówiła o treści ich rozmów oraz dokonywanych transakcjach. Cały czas wywierał na 83-latce presję, aby wykonała kolejne przelewy. Kiedy nie dawała się przekonać do rozmowy dołączał rzekomy prokurator, który również nakłaniał ją do przekazania pieniędzy. Nagabywana przez oszustów uległa, wzięła gotówkę przechowywaną w domu i zgodnie z instrukcją rozmówców poszła do wpłatomatu, gdzie za pomocą płatności Blik dokonała kilku wpłat na łączną kwotę ponad 25 000 złotych.
Kolejnego dnia namówiona przez oszustów ponownie poszła do banku, gdzie pracownik na jej prośbę wykonał kolejny przeplew, udała się też do wpłatomatu i korzystając z kodu wskazanego przez oszusta wpłaciła swoje oszczędności. Za namową oszustów w banku chciała zawrzeć także umowę kredytu, jednak ze względu na wiek odmówiono jej pożyczki. Ponadto 83-latka przekazała oszustom informacje, że posiada obligacje, wtedy nakłonili ją, aby je spieniężyła i przekazała pieniądze na bezpieczne konto. Wówczas o całym zajściu dowiedziała się zgłaszająca i natychmiast wyjaśniła mamie, że została oszukana.
83-latka łącznie straciła prawie 75 000 złotych.
Przestępcy wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić. Często wykorzystują emocje, presję czasu i strach, aby zmanipulować swoje ofiary. Nie pozwólmy im na to. Każdy może stać się celem oszustów, dlatego warto rozmawiać z bliskimi i przypominać im, by nigdy nie przekazywali pieniędzy ani danych osobowych osobom, które kontaktują się telefonicznie. Zachowajmy ostrożność, gdy dzwoni ktoś, kto przedstawia się jako przedstawiciel banku, prokuratury czy Policji. Nie podejmujmy pochopnych decyzji. W razie jakichkolwiek wątpliwości – zawsze można zweryfikować tożsamość rozmówcy, dzwoniąc samodzielnie do instytucji, z której rzekomo dzwonił oszust. Apelujemy do wszystkich mieszkańców, szczególnie do osób starszych, o zachowanie ostrożności w przypadku otrzymywania podobnych telefonów. Podejrzewając oszustwo należy niezwłocznie zakończyć rozmowę i skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112. Prosimy również rodziny i bliskich seniorów o rozmowy ostrzegające przed metodami stosowanymi przez oszustów. Nasza czujność może zapobiec kolejnym przestępstwom.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło
Aktualności
więcej-
Czas już pleść wianki, bo zbliża się Noc Świętojańska w Zamościu!
- XV Zamojska Arlekinada 2026
- Aktywni 50+. Zaproś ZUS na szkolenie o emeryturze
- Szturm Twierdzy Zamość 2026
- Pijany 28-latek kierujący Audi uciekał przed policyjną kontrola!
- Bezpieczna jazda w każdych warunkach. Kierowcy 2 LBOT podnoszą kwalifikacje
- Międzyosiedlowe rozgrywki piłkarskie
- Zmień wakacje w przygodę życia
Komentowane Aktualności
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (280)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (65)
- Briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (31)
- 1500 zł i 10 punktów karnych (1)
- Zmęczenie przyczyną zdarzenia drogowego (1)
- Ostatnie pożegnanie śp. Adama Kutyły (5)
- Zderzenie Audi i Mini na rondzie o winie zdecyduje sąd (4)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
ZUS: Dni Osób z Niepełnosprawnościami
dodano: 11.05.2026Konsultacje z ekspertami, wystawy prac plastycznych i kompleksowy przewodnik o wsparciu – to czeka na uczestników Dni Osób z Niepełnosprawnościami, na które zaprasza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wydarzenia odbędą się w maju i czerwcu.
Zobacz materiałNieszczęśliwy wypadek 41-latka na hulajnodze elektrycznej
dodano: 26.05.2026Wyjaśniamy okoliczności tragicznego w skutkach wypadku do którego doszło w niedzielę w Lubyczy Królewskiej. 41-letni kierujący hulajnogą elektryczną mając 2,5 promila alkoholu w organizmie jechał drogą kamienistą o nierównej nawierzchni, w pewnym momencie stracił panowanie nad jednośladem i przewrócił się na drogę. Z urazem głowy trafił do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Prokurator zarządził sekcję zwłok mężczyzny.
Zobacz materiałII Dobroczynna Noc Muzeów
dodano: 14.05.2026Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Hotel 77 oraz Stowarzyszenie "Kudłaty Przyjaciel" zapraszają serdecznie do udziału w II Dobroczynnej Nocy Muzeów!
Zobacz materiałProdukcja filmowa przy udziale Muzeum Zamojskiego w Zamościu
dodano: 27.05.2026Muzeum Zamojskie w Zamościu wraz z Oddziałem – Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał stały się planem zdjęciowym do nowego filmu dokumentalnego pod tytułem „Zamość – niezdobyta twierdza Rzeczpospolitej”. Ta ogólnopolska produkcja przybliży widzom dzieje jednego z najważniejszych systemów obronnych w historii kraju.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)