Kolejne zatrzymania członków mafii śmieciowej
dodano: 04.12.2024• 10 osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym mafii śmieciowej.
• Sprawę prowadzą policjanci z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach, a nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach.
• W rozpracowaniu grupy przestępczej udział miała także lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która od 2021 roku – współpracując z policją i prokuraturą – prowadziła ustalenia w sprawie nieprawidłowości i uczestniczyła w zatrzymaniach.
• Śledztwo jest wielowątkowe. Dotychczas obejmuje 19 osób podejrzanych.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej od wielu miesięcy współpracowali z policjantami z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach w wielowątkowej sprawie dotyczącej działalności mafii śmieciowej. Prowadzili m.in. analizy podatkowe pod kątem typowania podmiotów zamieszanych w nielegalny proceder, ustalali sieć powiązań między podmiotami, które zajmowały się obrotem niebezpiecznymi odpadami, w ramach własnych ustaleń oraz na zlecenia prokuratury prowadzili analizę działalności podatkowo-gospodarczej wybranych firm, weryfikowali faktury VAT, zabezpieczali dokumentację księgową. Brali też udział w przeszukaniach i zatrzymaniach na terenie różnych lokalizacji w kraju.
Przestępczy proceder
Członkowie mafii śmieciowej – za pośrednictwem pozyskiwanych na tzw. „słupy” firm, które posiadały uprawnienia do transportu, magazynowania, utylizacji i recyclingu szczególnie niebezpiecznych odpadów – odbierali odpady od uprawnionych podmiotów, a następnie porzucali w specjalnie do tego celu pozyskanych miejscach. Nielegalny proceder prowadzony był na dużą skalę i przez kilka lat.
Zatrzymania i przeszukania miały miejsce na terenie Śląska, Mazowsza i Lubelszczyzny.
Zatrzymania i zarzuty
Efektem pracy śledczych jest zatrzymanie i przedstawienie kolejnym 10 osobom prokuratorskich zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, transportu, gromadzenia, składowania i porzucania odpadów niebezpiecznych wbrew przepisom ustawy oraz sprowadzenia stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia wielu osób.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach zastosował wobec 9 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec jednej podejrzanej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.
Podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia. Śledztwo ma charakter rozwojowy. W jego toku badane są także powiązania kapitałowe i osobowe pomiędzy zorganizowanymi grupami przestępczymi, zajmującymi się nielegalnym składowaniem odpadów.
Michał Deruś
Rzecznik prasowy
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej-
51. Zamojskie Lato Teatralne
- Rozbito międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów
- Kino przyjazne sensorycznie
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim
- W końcu się udało. Będzie remont mostu przy Nowej Bramie Lubelskiej
- Znęcał się nad rodziną i groził śmiercią. Recydywista trafił do aresztu
- „Damy i huzary” Teatru Klasyki Polskiej
- Przeprowadzono blisko 150 kontroli legalności pobytu obcokrajowców
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (420)
- Niebezpieczne wyprzedzanie (2)
- KPO w Affidea NU-MED Zamość (1)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (82)
- Briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (47)
- Zderzenie osobówki z karetką w Bodaczowie (3)
- Nietrzeźwy 59-latek doprowadził do zdarzenia (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
KAS odzyskała blisko 10 mln zł podatku
dodano: 10.06.2026• Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) skontrolowała prawidłowość naliczania i odprowadzenia podatku w spółkach dokonujących wypłat za granicę. • Kontrole wykazały nieprawidłowości w rozliczaniu podatku pobranego od wypłaconych odsetek i dywidend. • Po kontrolach do budżetu państwa wpłynęło blisko 10 mln zł zaległego podatku wraz z odsetkami.
Zobacz materiałŚledczy przejęli 33 palety nielegalnych papierosów. Wspólna akcja Straży Granicznej i Policji
dodano: 22.05.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (NOSG) oraz policjanci zwalczający przestępczość ekonomiczną ze śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, ujawnili proceder związany z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi na dużą skalę. Postępowanie dotyczy przestępstw akcyzowych, które naraziły Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Sprawcom grozi wieloletnie więzienie oraz wysokie kary finansowe.
Zobacz materiałFontanna na Rynku Wodnym nie działa. Ktoś czymś zapchał dysze
dodano: 30.05.2026Została uruchomiona na majówkę, ale teraz jest wyłączona. Fontanną na Rynku Wodnym w Zamościu muszą się zająć serwisanci firmy, która kilka lat temu instalowała w niej nowy system. Bo dysze zostały czymś bardzo mocno zapchane.
Zobacz materiałDzień Dziecka w kinie
dodano: 19.05.2026Najnowsze filmowe hity, ukochani bohaterowie i mnóstwo niezapomnianych przygód czeka na Was 1 czerwca 2026 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu! Wspólne wyjście do kina to edukacja, emocje i fantastycznie spędzony czas. Na wybranych seansach konkurs „Szczęśliwy fotel”. Z okazji Dnia Dziecka na ekranach zamojskiego kina:
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)