Dzięki kontroli KAS, UOKiK i IH pompy ciepła z nieprawidłowościami nie zostały dopuszczone do obrotu
dodano: 12.06.2024• Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i Inspekcją Handlową (IH) dba o to, aby do konsumentów trafiały tylko produkty spełniające wymagania.
• Dzięki wspólnym działaniom KAS nie dopuściła do obrotu 463 pomp ciepła, w których stwierdzono nieprawidłowości.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z wymogami Unii Europejskiej (UE) każdy produkt dostępny dla konsumentów powinien gwarantować im zdrowie i bezpieczeństwo.
Wymagania stawiane producentom, sprzedawcom i importerom mają na celu zagwarantowanie, że ich produkty spełniają określone prawem wymagania i nie stanowią zagrożenia dla konsumentów, którzy z nich korzystają. Szczególny nacisk w tym zakresie kładzie się m.in. na dokumentację oraz prawidłowe oznakowanie.
KAS wspólnie z UOKiK oraz IH prowadzi szerokie kontrole, których celem jest wyeliminowanie z rynku produktów niezgodnych z wymaganiami już na etapie ich importu do kraju. Tym razem od 20 lutego do 26 marca 2024 r. przeprowadziły kontrolę pomp ciepła, które w ostatnim czasie cieszą się w Polsce szczególnym zainteresowaniem.
„Celem wspólnych działań było niedopuszczenie do obrotu pomp ciepła niespełniających wymagań. Zapewnienie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów to ważne, pozafiskalne zadanie Krajowej Administracji Skarbowej i obszar stałej współpracy pomiędzy KAS, UOKiK i Inspekcją Handlową. Każdego roku prowadzone są wspólne skoordynowane działania, których celem jest zatrzymanie towarów na granicy, aby na rynku polskim i unijnym znajdowały się jedynie towary bezpieczne i zgodne z wymaganiami” – mówiła Małgorzata Krok, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
„Zależy nam na tym, by eliminować produkty niezgodne najszybciej, jak to możliwe. Dzięki współpracy z KAS mogliśmy sprawdzić urządzenia, zanim zostały dopuszczone do obrotu – tym samym pompy ciepła, które posiadały nieprawidłowości, nie trafią do konsumentów” – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Kontroli poddane zostały pompy ciepła importowane do Polski transportem morskim, drogowym i lotniczym na terenie całego kraju. Łącznie sprawdziliśmy 564 urządzenia, z czego 463 sztuki nie zostały dopuszczone do obrotu.101 sztuk zostało dopuszczonych do obrotu, z czego 62 sztuki po działaniach naprawczych przez przedsiębiorców.
Urzędnicy Inspekcji Handlowej podczas kontroli sprawdzali m.in. etykiety efektywności energetycznej, karty informacyjne produktu, dokumentację techniczną, oznakowanie CE oraz deklaracje zgodności. Po przebadaniu 36 modeli, w aż w 34 z nich stwierdzono nieprawidłowości. Większość z nich dotyczyła: nieprawidłowo sporządzonej karty informacyjnej (34 modele), nieprawidłowej deklaracji zgodności UE (32 modele). Szczegółowe informacje dostępne są na uokik.gov.pl.
Krajowa Administracja Skarbowa co roku zatrzymuje na granicy miliony towarów niespełniających wymagań i niebezpiecznych. Każdego dnia funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej typują do kontroli towary zgłoszone do procedury dopuszczania do obrotu, które importowane są z państw spoza UE.
W 2023 r. nie dopuszczono do obrotu:
• 28 346 524 sztuk,
• 11 212 355 kg,
• 4 620 litrów
towarów, w stosunku do których organy nadzoru uznały, że nie spełniały wymagań lub były niebezpieczne.
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej-
Motorowerem potrącił pieszą na przejściu dla pieszych
- Maraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
- Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
- Zaproszenie do udziału w XXVII Zamojskich Dniach Folkloru
- Tour de Roztocze 2026 - Zwierzyniec
- Co nas różni? - spotkanie przy kawie
- Znęcał się nad rodziną. Recydywista trafił do aresztu na trzy miesiące
- ZUS i PIP zapraszają na szkolenie o wypadkach przy pracy
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (533)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (40)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (85)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Czołowe zderzenie na DK17 w Łopienniku Nadrzecznym (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Program 51 Zamojskiego Lata Teatralnego
dodano: 01.06.2026Przedstawiamy program 51 Zamojskiego Lata Teatralnego, które w tym roku potrwa od 19 czerwca do 4 lipca 2026:
Zobacz materiałŚrodki przyszłych emerytów rosną w czerwcu o około 10 proc.
dodano: 01.06.2026W czerwcu środki zapisane na kontach i subkontach klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwiększają się o coroczną waloryzację. To z nich ZUS wyliczy przyszłe emerytury. Od kilku lat waloryzacja składek utrzymuje się na wysokim poziomie.
Zobacz materiałMotorowerem potrącił pieszą na przejściu dla pieszych
dodano: 18.06.202615-latka przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim została potrącona przez 16-latka kierującego motorowerem marki Fantic. Piesza doznała obrażeń i została przetransportowana do szpitala. Apelujemy o ostrożność i wzmożoną czujność w okolicach przejść dla pieszych.
Zobacz materiałSzturm Twierdzy Zamość 2026
dodano: 05.06.2026W przyszłym tygodniu (12-14 czerwca) odbędzie się impreza, bez której trudno wyobrazić sobie kalendarz wydarzeń w naszym mieście. To już 22. Szturm Twierdzy Zamość. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)