zamosc.tv

"Hej mamo, mój telefon jest zepsuty..." Uwaga na smsy od oszustów!

dodano: 17.05.2024

Oszuści podszywając się pod bliskich wysyłają sms prosząc o kontakt na Whatsapp. Gdy potencjalna ofiara nabierze się i rozpocznie konwersację z oszustem zostaje poproszona o pilne przelanie pieniędzy. W ten właśnie sposób dała się oszukać mieszkanka powiatu zamojskiego. 55-latka była przekonana, że kontaktuje się z nią córka, która pilnie potrzebuje finansowego wsparcia na zakup nowego telefonu. Kobieta straciła prawie 3 tysiące złotych.

Kolejna mieszkanka naszego powiatu w tym tygodniu powiadomiła zamojskich policjantów o utracie gotówki na skutek działania oszustów. Jak powiedziała 55-letnia pokrzywdzona, na telefon komórkowy otrzymała smsa o treści "Hej mamo, mój telefon jest zepsuty, nowy numer. Napisz do mnie teraz na Whatsapp....." i w tym miejscu został podany nowy numer telefonu.

55-latka kliknęła na numer podany w wiadomości i próbowała zadzwonić, jednak abonent był niedostępny. W związku z tym kobieta dodała numer do komunikatora Whatsapp i tam prowadziła korespondencję z rzekomą córką. W jednej z wiadomości „córka” poprosiła ją o zrobienie przelewu na kwotę prawie 3 000 złotych. Pieniądze były jej potrzebne rzekomo na zakup nowego telefonu. Zgłaszająca zgodziła się i wykonała przelew ekspresowy na wskazany w wiadomości rachunek bankowy.

Po przelaniu gotówki 55-latka skontaktowała się z prawdziwą córką i wtedy dowiedziała się, że to nie ona prosiła ją o pieniądze. 

Przypominamy, jeśli ktoś podaje się za członków rodziny i prosi o jakąkolwiek pilną pomoc finansową, najbezpieczniej jest zadzwonić do takiej osoby i porozmawiać. Tylko czujność i ostrożność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania może zapobiec działaniom oszustów.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz