zamosc.tv

Jak przygotować się do matury z języka obcego?

dodano: 01.03.2024

Matura z angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy innego, wybranego języka obcego dla wielu uczniów jest nie lada wyzwaniem. Kluczowe jest nie tylko opanowanie języka na poziomie B2 – wymaganego słownictwa, konstrukcji gramatycznych, czytania i słuchania ze zrozumieniem, tworzenia wypowiedzi pisemnych – ale również umiejętność rozwiązywania zadań maturalnych. Jak więc dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Nieustanne ćwiczenie języka obcego

Znane powiedzenie „trening czyni mistrza” odnosi się również do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem obcym. W celu dobrego przygotowania do matury lepiej nie ograniczać kontaktu z angielskim czy niemieckim jedynie do lekcji z tego przedmiotu szkolnego. Wyznacz sobie czas na samodzielną naukę w domu i regularnie powtarzaj słownictwo i gramatykę – najlepiej w formie rozwiązywania zadań, a nie jedynie biernego czytania teorii z podręcznika. 

Ponadto staraj się mieć jak najwięcej do czynienia z różnymi materiałami w języku obcym. Możesz słuchać podcastów na interesujący Cię temat, czytać obcojęzyczne artykuły lub książki. W obecnych czasach nauka nie musi być nudna – w Internecie z pewnością odnajdziesz strony internetowe i aplikacje, które pozwolą Ci przyswoić wiedzę w ciekawy, angażujący sposób.  

Rozwiązywanie zadań maturalnych

Jeżeli zależy Ci na wysokim wyniku z matury z języka obcego, ćwicz rozwiązywanie zadań maturalnych. Dobrą praktyką jest rozwiązywanie arkuszy, a następnie samodzielne sprawdzanie z kluczem odpowiedzi – dzięki temu masz szansę uczyć się na własnych błędach i na bieżąco sprawdzać swoje postępy. 

Warto także wybrać odpowiednie repetytorium z języka angielskiego, niemieckiego czy innego języka obcego, który zamierzasz zdawać na egzaminie dojrzałości. Stanowi ono nieocenioną pomoc w przygotowaniach do matury. Dobre repetytorium powinno zawierać różnego rodzaju ćwiczenia typu maturalnego i wskazówki do ich rozwiązywania, a także modelowe wypowiedzi, wyjaśnienia zagadnień gramatycznych oraz banki słów i zwrotów. Dzięki temu możesz kompleksowo powtarzać materiał i mieć pewność, że dobrze przygotujesz się do matury.

Techniki radzenia sobie ze stresem na maturze

Egzamin dojrzałości dla wielu osób jest jednym z najbardziej stresujących momentów w życiu. Pod wpływem emocji długo przyswajana wiedza potrafi nagle wylecieć z głowy. Dlatego oprócz powtarzania materiału i rozwiązywania zadań warto zadbać o techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak ćwiczenia oddechowe czy słuchanie ulubionej muzyki przed egzaminem dojrzałości. Pamiętaj również, by na dzień przed maturą z języka obcego już nic nie powtarzać – odpocznij i zaufaj sobie i swoim wcześniejszym przygotowaniom!

– Artykuł sponsorowany

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz