Podwójna misja żołnierzy-nauczycieli 2 LBOT
dodano: 16.10.2023Nauczyciele i pracownicy oświaty to jedna z największych grup zawodowych w szeregach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To osoby dobrze wykształcone, zdyscyplinowane i odpowiedzialne, które pełnią podwójną misję – kształcą młode pokolenia i służą ojczyźnie.
Jak często mówią sami nauczyciele, ich praca to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja. Podobnie jest ze służbą wojskową. Choć zadania nauczyciela i żołnierza są różne, to motywacja do ich wykonywania w obu przypadkach płynie prosto z serca.
- Praca z młodzieżą jest moją największą pasją. Z kolei dzięki służbie w WOT mogę nieść pomoc lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych, jak np. klęski żywiołowe czy ostatnio w zabezpieczeniu naszej wschodniej granicy. Założenie munduru jest dla mnie wielkim honorem i napawa dumą moją rodzinę - mówi żołnierz 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty 2 LBOT, a zawodowo nauczyciel historii w jednej z lubelskich szkół.
Nauczyciele pełniący służbę w szeregach 2 LBOT mogą rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności. Sami przyznają, że w swojej pracy często wykorzystują umiejętności i wiedzę pozyskaną podczas szkoleń i zadań, które przychodzi im pełnić. Działa to również w drugą stronę - formacja korzysta z ich predyspozycji i kompetencji, takich jak cierpliwość, odpowiedzialność, umiejętność przekazywania wiedzy, czy umiejętność pracy w zespole. Wielu nauczycieli w sposób naturalny posiada zdolności przywódcze, które w WOT mają okazję rozwijać w ramach kursów SONDA i Agrykola, zasilając następnie korpus młodszych oficerów WOT.
- Zawód nauczyciela wymaga nieustannego podnoszenia umiejętności, a taką możliwość daje służba w WOT. Szczególnie mam tutaj na myśli szkolenia i kursy np. z medycyny pola walki, rozpoznania czy neutralizacji zagrożeń – mówi żołnierz, nauczyciel z 2 LBOT
Podsumowując rok swojej służby w lubelskiej brygadzie dodał - Służba w WOT daje możliwość uczestniczenia w szerokim wachlarzu działań społecznych, od tych o charakterze pomocowym po promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Poznałem tu mnóstwo pozytywnych, pełnych pasji ludzi, reprezentujących cały przekrój społeczny. To co nas łączy, to fakt, że wszyscy jesteśmy dumni, że nosimy ten sam mundur.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zwanego powszechnie Dniem Nauczyciela wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty życzymy sił, wytrwałości i mądrości w ich misji kształcenia młodych pokoleń, a nauczycielom – żołnierzom 2 LBOT żołnierskiego szczęścia!
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Pierwszy krok do asfaltu na ul. Zagrodowej
- Miasto Zamość uruchomiło możliwość opłacania zobowiązań podatkowych w ramach usługi ePłatności w mObywatelu
- Szukamy Polskiego Szekspira - konkurs na sztukę teatralną
- Wolne stanowiska w Garnizonie Zamość
- Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze
- Żart o bombie = zakończona podróż
- Lednica 2026: zapisy na wyjazd młodzieży z naszej diecezji
- Najważniejsze wydarzenia sportowe w 2026 roku, na które czekają wszyscy polscy kibice
Komentowane Aktualności
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Oświadczenia władz Zamościa w związku z nową strategią promocji miasta (16)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (580)
- Zderzenie dwóch Mercedesów (1)
- Hulajnogą w psa (6)
- Wypadek na krajowej 17 (1)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (796)
- Potrącenie 84-letniego rowerzysty (3)
- Substancja oleista na wodzie (1)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Mosty do remontu. Prace już ruszyły
dodano: 22.04.2026Mosty mają wyglądać, jak należy i być bezpieczne. Dlatego Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu zrealizuje w tym roku inwestycje na trzech takich obiekt w mieście.
Zobacz materiałBankowcy dla CyberEdukacji: uważaj na oszustwo na "maila firmowego”
dodano: 27.03.2026Oszustwa z wykorzystaniem poczty elektronicznej to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla firm w Polsce i na świecie. Przestępcy podszywają się pod kontrahentów, dostawców, a nawet członków zarządu, aby wyłudzić przelewy na wysokie kwoty lub zdobyć wrażliwe dane przedsiębiorstwa. Metoda BEC (Business Email Compromise) działa szybko i skutecznie - a jej ofiarą może paść każda organizacja, niezależnie od wielkości.
Zobacz materiałUwaga na fałszywe wezwania do zapłaty
dodano: 17.04.2026Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) i rozsyłają fałszywe ulotki z wezwaniem do zapłaty.
Zobacz materiałŻart o bombie = zakończona podróż
dodano: 23.04.2026Strażnicy graniczni z placówki SG w Rzeszowie-Jasionce wyciągnęli konsekwencje wobec 38-letniego Polaka, który w trakcie kontroli bezpieczeństwa przed lotem zażartował o posiadanej bombie. Został ukarany mandatem, a do Mediolanu nie odleciał.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)