zamosc.tv

Nowi oficerowie w szeregach 2 LBOT

dodano: 07.09.2023

„Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie…” - te słowa wybrzmiały w minioną niedzielę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Blisko 60 żołnierzy kursu oficerskiego Wojsk Obrony Terytorialnej „Agrykola” złożyło uroczyste oficerskie ślubowanie. Dziewięciu z nich to żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT.

W niedzielę 3 września br., na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się kolejna promocja oficerska żołnierzy rezerwy i OT. Wśród ponad 200 promowanych żołnierzy na pierwszy stopień oficerski, blisko 60 to żołnierze WOT, absolwenci kursu oficerskiego AGRYKOLA. To oni w obecności władz państwowych, przełożonych oraz rodzin i bliskich przyjaciół wypowiedzieli słowa oficerskiego ślubowania. Nowi oficerowie wzmocnili potencjał osobowy Sił Zbrojnych RP zwłaszcza – Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystego aktu promocji na pierwszy stopień oficerski dokonał m.in. dowódca WOT - gen. dyw. Maciej Klisz.
Stopień oficerski to nie tylko wyróżnienie, to także ogromne zobowiązanie. Nasi przodkowie, żyjący pod zaborami czy okupacją, marzyli o służbie w polskim wojsku, w tym służbie oficerskiej. Niewielu mogło dostąpić tego zaszczytu. Dziś my realizujemy ich i swoje marzenia - zostajemy dowódcami i wchodzimy w nowe obowiązki na 100% - powiedział jeden ze ślubujących tego dnia, ppor. Marcin, żołnierz 2 Lubelskiej Brygady OT.
Była to kolejna promocja żołnierzy OT, którzy ukończyli to wyjątkowe szkolenie, którego tradycje nawiązują do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”. Szkoła ta została założona w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.
Program kursu „Agrykola” opracowało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz eksperci z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola” założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.  Podczas programu AGRYKOLA dzisiejsi Terytorialsi uczą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Zgodnie z koncepcją DWOT kurs podzielony jest na cztery etapy i trwa 13 miesięcy.  
 
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz