zamosc.tv

Odpady budowlane — jak skutecznie zredukować ich ilość na budowie?

dodano: 24.05.2023

Odpady budowlane generują się przy okazji każdego przedsięwzięcia budowlanego. Odpady te to fragmenty elementów betonowych, ceglanych czy ceramicznych, ale mogą być to też niewykorzystane materiały budowlane. Redukowanie ilości odpadów budowlanych na placu budowy jest istotnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do budownictwa. Jakie są sposoby skutecznego redukowania ilości odpadów, które towarzyszą pracom na budowie?

Inteligentne planowanie

Dokładne planowanie i projektowanie przed rozpoczęciem budowy jest kluczowe dla redukcji ilości odpadów budowlanych. Przemyślane zaprojektowanie budynku, uwzględnienie optymalnych wymiarów elementów konstrukcyjnych i dokładne oszacowanie ilości potrzebnych materiałów pomagają uniknąć nadmiernego marnotrawstwa. Warto wiedzieć, że obecnie fachowcy branży budowlanej mają możliwość wykorzystania zaawansowanej technologii BIM (Building Information Modelling) do zarządzania danymi projektowymi. Technologia ta umożliwia między innymi precyzyjne obliczenia ilości materiałów potrzebnych do budowy. Proces modelowania wykorzystać mogą nie tylko sami architekci, ale wszystkie strony biorące udział w budowie, np. inżynierowie, wykonawcy, osoby wykonujące ekspertyzy itd. Bardziej precyzyjne szacowanie, jaka ilość materiałów jest niezbędna, zapobiega ich marnowaniu. Materiały budowlane niezwykle często kupowane są na zapas, czyli z pewną nadwyżką, mającą zabezpieczyć przed niedoborem. Jednak nierzadko okazuje się, że niewykorzystanych towarów budowlanych jest bardzo wiele. 

 

Zwrot niewykorzystanych materiałów

Jeżeli rzeczywiście okazuje się, że materiałów budowlanych zostało zakupionych zbyt wiele, pierwszą myślą jest ich zwrot. Co do zasady, konsument ma prawo zwrócić towar w ramach reklamacji, to znaczy gdy zakupiony produkt nie jest zgodny z umową. Jeżeli zaś produkt jest pełnowartościowy i zgodny z umową w chwili wydania go kupującemu, prawo nie reguluje kwestii zwrotu takiego towaru w sklepie stacjonarnym. Jeżeli markety budowlane proponują taką możliwość swoim klientom, wynika to zwyczajnie z przychylności takich sklepów. Jeśli towar zakupiony został na odległość, czyli np. przez internet, od umowy odstąpić można bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od zakupu. Trzeba liczyć się jednak z tym, że obowiązywać mogą regulaminy przyjęć niewykorzystanych na budowie materiałów budowlanych. Regulowana wewnętrznymi przepisami może być ilość przyjmowanych zwrotów, a przede wszystkim jakość zwracanych materiałów — zazwyczaj przyjmowane są tylko i wyłącznie materiały niezniszczone, nadające się do dalszego użycia. 

 

Składowanie i wywóz odpadów

Jeśli chodzi o redukowanie ilości gruzu budowlanego, najważniejszym elementem, który może w tym pomóc to odpowiedni kontener na śmieci i specjalistyczny wywóz odpadów budowlanych. Kontener na gruz to element obowiązkowy na każdym placu budowy, ponieważ nie można tego rodzaju odpadów gromadzić na gołej ziemi. Takie postępowanie mogłoby być szkodliwe dla środowiska. W kontenerze na odpady z budowy, w zależności od jego rodzaju, mogą być umieszczane cegły, pustaki, odpady z betonu, ceramika budowlana i łazienkowa (w tym płytki i armatura), elementy z tworzyw sztucznych i metalu, jak rury kanalizacyjne, odpady drewniane, np. boazeria czy panele, a także śmieci typu folie malarskie, opakowania styropianowe itp. Aby odpłatnie wypożyczyć kontener, należy skontaktować się z firmą świadcząca wywóz śmieci z budowy, np. skipgroup.pl. Nie tylko otrzyma się do tymczasowej dyspozycji pojemnik, ale w umówionym czasie pracownicy firmy przyjadą po kontener wraz z całą jego zawartością. Dzięki temu nie trzeba martwić się o dalsze gospodarowanie śmieciami, odpady odbierane są prosto z budowy i przetransportowane do dalszej utylizacji. Wypożyczać można dowolną liczbę kontenerów, do wyboru są zwykle pojemniki o zróżnicowanej pojemności i udźwigu. 

 

Redukowanie ilości odpadów na budowie zaczyna się tak naprawdę już w momencie planowania przez specjalistów niezbędnej ilości materiałów. Optymalne wyliczenia zminimalizują ryzyko nadwyżek, a tym samym piętrzenia się materiałów do ewentualnego zwrotu. To, co nie nadaje się do oddania, umieścić trzeba w kontenerze na gruz. Specjalistyczne firmy, które mają zezwolenie na transport gruzu, utylizują zawartość kontenera, a procedura zamawiania kontenera i wywozu jest banalnie prosta. Co więcej, trafiający do sortowni gruz ma szansę zostać oczyszczony i recyklingowany celem ponownego wykorzystania, np. w formie kruszywa budowlanego.

– Artykuł sponsorowany

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz