Wystartowała 8. edycja Czytaj PL – największa tego typu akcja w Polsce promująca czytelnictwo!
dodano: 02.11.2022Jest treść? Jest forma! Ćwicz się w czytaniu z Czytaj PL!
Czytaj PL to bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. W tym roku dzięki aplikacji Woblink, fani literatury będą mieli możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.
Tegoroczna odsłona Czytaj PL obfituje w nowości - w akcji dostępnych będzie aż o 50% więcej książek niż w poprzednich edycjach. W odpowiedzi na liczne głosy miłośników literatury z nurtu Young Adult po raz pierwszy w akcji Czytaj PL udostępnione będę dwie biblioteki – główna i dla młodzieży.
* Zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę projektu i wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników. Dotychczas w akcji Czytaj PL było dostępnych 12 książek, w edycji 2022 dołącza do nich 6 znakomitych tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 ebooków - mówi Anna Targosz, koordynatorka akcji Czytaj PL, z Księgarni Wcom.
Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty czy uczyć się nowych rzeczy.
* Tegoroczna lista lektur proponowanych w ramach Czytaj PL jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Zależało nam na tym, by każdy znalazł na niej coś dla siebie – zarówno miłośnicy ambitnej literatury pięknej, jak i młodzież rozpoczynająca swoją czytelniczą przygodę, fani trzymających w napięciu kryminałów i ci, na półkach których króluje literatura faktu, osoby zakochane w pełnych emocji romansach i pasjonaci książek popularnonaukowych - mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO z KBF, współorganizatorka akcji Czytaj PL.
Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL
W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:
1. Kirke, Madeline Miller, tł Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
2. Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
3. Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
4. Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
5. Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
6. Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
7. The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłMateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
8. Wrony, Petra Dvorakova, tł Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
9. Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tł Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
10. Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
11. Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
12. Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter
Biblioteka dla młodzieży, udostępniona w ramach „Upoluj swoją książkę”, obejmuje:
1. Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA
2. Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
3. Lore, Alexandra Bracken, tł Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
4. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tł Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
5. Szklane ptaki, Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
6. Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte
Dołącz i zyskaj dostęp do 18 książek! Zupełnie za darmo!
Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów.
Organizatorzy i Partnerzy:
Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com
Partner strategiczny: Instytut Książki
Patron medialny: Niestatystyczny.pl
Partner akcji: PocketBook
Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak
Miasta partnerskie akcji to między innymi: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław, Warszawa, Zamość
Oraz miasta zagraniczne: Bratysława, Bruksela, Nowy Jork, Praga, Sofia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Upoluj swoją książkę”.
Miasto Zamość
Aktualności
więcej-
Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
- Jak przygotować dokumentację techniczną do programu „Moje Ciepło”?
- Jak organizacja zapasu opału wpływa na wygodę sezonu grzewczego?
- Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Średniodystansowym Biegu na Orientację
- Biblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (589)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (54)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (86)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
dodano: 16.06.2026Przed laty symbolem przestępczości zorganizowanej były gangi działające na ulicach polskich miast. Dziś ich następcy coraz częściej rekrutują członków w sieci, ukrywają majątek w kryptowalutach, wykorzystują sztuczną inteligencję, a swoje działania łączą z cyberatakami, sabotażem czy dezinformacją. Ostatnie wydarzenia związane z sytuacją za wschodnią granicą Polski pokazują, że współczesne zagrożenia nie znają granic między światem realnym i cyfrowym. Przestępczość zorganizowana ewoluuje, przybierając formę zagrożeń hybrydowych, które wymagają równie nowoczesnej odpowiedzi państwa. Utworzenie Narodowego Biura Śledczego Policji pozwoli połączyć doświadczenia śledczych, zdobyte w walce z najgroźniejszymi grupami przestępczymi ostatnich dekad z najnowocześniejszymi narzędziami analitycznymi, cybernetycznymi i operacyjnymi. Nowa, wyspecjalizowana jednostka ma zapewnić jeszcze skuteczniejsze, szybsze i bardziej skoordynowane działania Policji wobec najpoważniejszych form przestępczości.
Zobacz materiałCo nas różni? - spotkanie przy kawie
dodano: 16.06.2026Zapraszamy Państwa na spotkanie – rozmowę o tym co nas różni w kontekście hasła 51. Zamojskiego Lata Teatralnego, czyli: JEST PÓŹNO.
Zobacz materiałTargi Edukacji i Pracy
dodano: 25.05.2026Serdecznie zapraszamy do udziału w XI Targach Edukacji i Pracy, które odbędą się już 26 maja 2026 roku o godzinie 10:00 w siedzibie Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu (ul. Koszary 54).
Zobacz materiałDwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim
dodano: 12.06.2026Sześć lip w wielkich donicach już stoi . Niebawem będzie ich na Rynku Wielkim w Zamościu dwa razy więcej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)