ZUS da firmom kalkulator składki zdrowotnej
dodano: 08.12.2021Tzw. Polski Ład wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomoże w obliczeniu jej nowej wysokości. Pod koniec stycznia udostępni firmom specjalny kalkulator.
Ustawa zwana Polskim Ładem sprawi, że część przedsiębiorców będzie opłacać składki zdrowotne obliczane od przychodu lub dochodu. Będzie to zależeć od przyjętej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania działalności. Zmiany będą obowiązywać przy ustalaniu składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 roku.
Kalkulator dla firm
– Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad może być kilka wątpliwości. Dlatego ZUS wychodzi ze sprawdzoną inicjatywą i udostępni kalkulator – zapowiada prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Narzędzie ułatwi obliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń i kolejne miesiące według nowych zasad. – Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc – dodaje szefowa ZUS. Kalkulator pojawi się pod koniec stycznia na stronie internetowej www.zus.pl. Będzie też działał w dokumentach rozliczeniowych w programach Płatnik i ePłatnik.
Co ze składką za grudzień?
Składki za grudzień rozlicza się i opłaca według dotychczasowych zasad – do 5, 10 lub 17 stycznia 2022 roku. Są to jednak terminy maksymalne. Nie ma więc przeszkód, by opłacić składki z wyprzedzeniem, jeszcze w grudniu. Pyta o to wiele firm.
Jeśli przedsiębiorca planuje uregulować składki za grudzień w tym miesiącu musi pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze taka wpłata pokryje grudzień pod warunkiem, że firma nie ma w ZUS zaległości za wcześniejsze okresy. Po drugie wpłacaną kwotę ZUS dzieli na poszczególne fundusze zgodnie z dokumentami rozliczeniowymi. To znaczy, że płatnik powinien uregulować całość obowiązkowych dla niego składek (na wszystkie ubezpieczenia i fundusze), a nie tylko na samo ubezpieczenie zdrowotne.
Dokumenty rozliczeniowe za grudzień może oczywiście przekazać do ZUS później niż przelew pieniędzy, czyli odpowiednio do 5, 10 lub 17 stycznia. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają pracowników, w dokumentach rozliczeniowych za grudzień mogą wykazać tylko wynagrodzenia wypłacone lub postawione do dyspozycji pracowników w grudniu.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim
Aktualności
więcej-
MZK Zamość z niespodzianką na majówkę. Jazda po mieście bez biletów
- Przemytniczy misz-masz
- Seria szkoleń z e-usług ZUS
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów
- W bagażach, odzieży i schowkach pojazdów – 4,5 mln zł bez zgłoszenia do kontroli celnej
- KAS i SG rozbiły grupę przestępczą, która przemycała papierosy za pomocą balonów meteorologicznych
- Magritte i Henri Matisse w BWA Galerii Zamojskiej
- Przejedź się razem z nami!
Komentowane Aktualności
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Potrącenie rowerzystki (3)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (65)
- Fordem w Nissana (5)
- Silne wiatry nad regionem (1)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (607)
- Zderzenie dwóch Mercedesów (1)
- Hulajnogą w psa (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Policjanci zabezpieczyli ponad 21 tysięcy sztuk papierosów bez akcyzy
dodano: 01.04.2026Ponad 21 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli wczoraj janowscy policjanci. Nielegalny towar należał do 40- letniej mieszkanki gminy Janów Lubelski. Kobieta przewoziła kontrabandę w aucie. Za przestępstwo skarbowe grozi wysoka grzywna oraz przepadek nielegalnego towaru.
Zobacz materiał„Driftował” i uciekał przed policjantami
dodano: 08.04.2026Biłgorajscy policjanci zatrzymali 23-latka, który „driftował” pod jednym z marketów a następnie uciekał przed policjantami. Kierowca, który w pojeździe przewoził cztery inne młode osoby został zatrzymany przez policjantów po krótkim pościgu. Za niezatrzymanie się do kontroli grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Młody kierowca zgodnie z nowymi przepisami stracił prawo jazdy na 3 miesiące.
Zobacz materiałXXVII sesja Rady Miasta Zamość
dodano: 24.04.2026Przewodniczący Rady Miasta zawiadamia o zwołaniu XXVII Sesji Rady Miasta IX kadencji, która odbędzie się 27 kwietnia 2026 r. (poniedziałek). Obrady rozpoczną się o godz. 13.00 w Sali Consulatus Urzędu Miasta Zamość.
Zobacz materiałUmowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu
dodano: 08.04.2026Sześć firm chciało budować wielofunkcyjne boisko przy Szkole Podstawowej nr 3 na os. Orzeszkowej w Zamościu. Inwestycję z budżetu obywatelskiego Zamościa zrealizuje wykonawca, który złożył najkorzystniejszą ofertę. To firma z Sosnowca.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)