Otwarcie dla ruchu obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego
dodano: 29.11.2021Pierwsza jezdnia obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17 została otwarta dla ruchu. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli m.in. posłowie na Sejm RP Sławomir Zawiślak i Tomasz Zieliński, wojewoda lubelski Lech Sprawka, burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski Wojciech Żukowski, dyrektor GDDKiA Oddział Lublin Mirosław Czech. Żeby obwodnica nie była jedynym odcinkiem tej trasy, który będzie jednojezdniowy, została podpisana umowa na stworzenie dokumentacji projektowej na dobudowę drugiej nitki obwodnicy. W 2020 r. udało się uzyskać środki na przeprowadzenie tej inwestycji. Jej realizacja jest już rozpoczęta.
- To wielki dzień dla Tomaszowa, całego województwa lubelskiego i dla kraju dlatego, że rozwiązuje te wszystkie problemy dotyczące ruchu tranzytowego w kierunku przejścia granicznego Hrebenne, jeśli chodzi o społeczność lokalną. Wyprowadzenie tego gigantycznego ruchu dużych samochodów ciężarowych z miasta na obwodnicę, to jest niezmiernie ważne ze względu na komfort mieszkańców Tomaszowa. Równocześnie sprawia, że ten nowy układ drogowy pozwoli na większe możliwości rozwojowe Tomaszowa i najbliższej okolicy. Ma też wielkie znaczenie dla województwa lubelskiego. W tej chwili realizowane inwestycje zarówno w zakresie drogi S12, S17, S19, to jest to, na co tak wiele lat oczekiwaliśmy, jeśli chodzi o dostępność komunikacyjną naszego województwa. To są potężne impulsy rozwojowe w niemalże wszystkich kierunkach geograficznych naszego województwa – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka. Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego ma około 10 km. Przebiega po wschodniej stronie Tomaszowa Lubelskiego. Pierwsza nitka przejmie ruch tranzytowy, w tym m. in. ciężarówki jadące w kierunku Hrebennego, czy Zamościa, a także część ruchu lokalnego. Zgodnie z ostatnim badaniem w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21, przez Tomaszów Lubelski przejeżdża ok. 18 tys. pojazdów w ciągu doby. - To historyczne wydarzenie, które zmieni i ulepszy życie mieszkańców. Żywimy nadzieję, że ten ruch tranzytowy przestanie nam dokuczać i miasto będzie mogło spokojnie się rozwijać – mówił poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński. Poseł odczytał list wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina skierowany do uczestników spotkania. - Od 6 lat realizujemy ambitne plany, szczególnie w dziedzinie infrastruktury drogowej w przekonaniu, że w znaczącym stopniu przyczynia się to gospodarczo naszej ojczyźnie. Wdrażamy szereg programów mających na celu przyspieszanie nowoczesnych sieci transportowych w całej Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że budowa nowych dróg i poprawa już istniejących jest koniecznością w obliczu zwiększającej się mobilności. Poprzez takie inicjatywy jak Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych urzeczywistniamy zrównoważony rozwój całego kraju. To istotny element prawidłowego funkcjonowania gospodarki oraz poprawy poziomu życia obywateli. Oddanie do użytku blisko 10-kilometrowej obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego było priorytetowym zadaniem z uwagi na rolę, jaką miasto odgrywa w wymianie gospodarczej w tej części Europy. Przez lata miasto było świadkiem nieustannego ruchu tranzytowego, który powodował liczne niedogodności zarówno dla mieszkańców, jak i dla samych kierowców – napisał wicepremier Jacek Sasin. W ramach inwestycji powstało 14 obiektów inżynierskich, w tym sześć wiaduktów pełniących dodatkowo funkcję przejść dla zwierząt średnich i małych, drogi do obsługi ruchu lokalnego oraz urządzenia ochrony środowiska. Wybudowane zostały dwa węzły drogowe: Tomaszów Lubelski Północ na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 850 i węzeł Tomaszów Lubelski Południe na włączeniu do DK17. - Cieszę się, że jestem tutaj, w tym ważnym momencie nie tylko dla regionu, ale całej Rzeczypospolitej i naszych kontaktów z zagranicą. Nasz rząd podjął takie decyzje, które się urealniły i mamy dzisiaj ten uroczysty moment otwarcia, na razie tej jednej nitki obwodnicy, ale będzie tych inwestycji więcej – podkreślał poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak. Całkowity koszt inwestycji (łącznie m.in. z wykupem gruntów i pracami projektowymi) to około 365 mln zł, z czego 73 mln zł to koszt dobudowania dodatkowej jezdni. - Zobowiązań warto dotrzymywać. GDDKiA Oddział Lublin potwierdził to, gdy w 2019 r., przy formalnym wbiciu łopaty zadeklarowaliśmy, że ta obwodnica powstanie. Będzie to obwodnica na miarę XXI w. Nie pozostaniemy w takiej formie, jak dzisiaj wygląda. Zapadła decyzja rządu o budowie drugiej nitki, która jest już w realizacji – mówił dyrektor GDDKiA Oddział Lublin Mirosław Czech. Ze względu na prowadzone prace przy budowie drugiej (prawej) jezdni, na obwodnicy obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 70 km/h, natomiast na odcinku kilkuset metrów, w rejonie Kolonii Łaszczówka i wiaduktu w ciągu ul. Tomaszowskiej, gdzie jest wyjazd i wjazd na budowę, do 40 km/h.
Aktualności
więcej-
Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
- XXVII Zamojskie Dni Folkloru
- Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (628)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (58)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Jak przygotować dokumentację techniczną do programu „Moje Ciepło”?
dodano: 22.06.2026Najwięcej problemów przy uzyskaniu dofinansowania nie wynika z jakości urządzeń ani z błędów montażowych. Potyka się dokumentacja. Inwestorzy wydają kilkadziesiąt tysięcy złotych na nowoczesne źródło ogrzewania, a później okazuje się, że brakuje jednego załącznika albo parametry urządzenia nie zostały właściwie opisane. To etap, którego nie warto zostawiać na ostatnią chwilę.
Zobacz materiałXXVII Zamojskie Dni Folkloru
dodano: 23.06.2026Starostwo Powiatowe w Zamościu zaprasza na XXVII Zamojskie Dni Folkloru, które odbędą się 5 lipca 2026 roku na dziedzińcu Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Zwierzyńcu. Wydarzenie zgromadzi zespoły śpiewacze, kapele, chóry oraz twórców ludowych prezentujących bogactwo regionalnej kultury i tradycji. Początek festiwalu zaplanowano na godzinę 9:30. Szczegóły na stronie https://www.powiatzamojski.pl/.../zaproszenie-do-udzialu...
Zobacz materiałWakacje z wojskiem 3
dodano: 26.05.2026Wojsko Polskie zaprasza do udziału w kolejnej edycji programu „Wakacje z wojskiem 3” - dobrowolnego, bezpłatnego szkolenia wojskowego skierowanego przede wszystkim do młodych osób, które chcą aktywnie i wartościowo spędzić część wakacji, zdobyć nowe doświadczenia oraz sprawdzić się w wymagających, ale niezwykle ciekawych warunkach służby wojskowej.
Zobacz materiałRenciści i najmłodsi emeryci dorobią więcej
dodano: 10.06.2026Pracujesz na rencie albo wcześniejszej emeryturze? Od czerwca możesz więcej dorobić do swojego świadczenia bez obawy o jego obniżenie.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)