Od lekcji o ubezpieczeniach po indeksy na studia
dodano: 23.09.2021Ruszyła nowa edycja „Lekcji z ZUS”. Uczniowie dowiedzą się na nich, jak działają ubezpieczenia społeczne i skąd biorą się emerytury. Chętni będą mogli sprawdzić wiedzę w olimpiadzie i powalczyć o indeksy na studia.
„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych. Składa się z czterech lekcji o zasiłkach, emeryturach, rentach, ubezpieczeniach i prowadzeniu własnej firmy. Ta wiedza w przyszłości pozwoli młodym ludziom świadomie poruszać się po rynku pracy i korzystać z przysługujących im świadczeń.
Uczniowie, którzy wezmą udział w zajęciach, mogą też uczestniczyć w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. W tym roku organizatorzy przyjmują zgłoszenia szkół do 29 października. Jest więc jeszcze czas, żeby przeprowadzić lekcje w swojej szkole, tak by już w tym roku uczniowie mogli sprawdzić się w olimpiadzie. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody rzeczowe: laptopy, tablety i czytniki e-booków, a także indeksy na studia i dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych w całej Polsce. Finaliści olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego na technika ekonomistę i technika rachunkowości.
W podstawówkach – „Projekt z ZUS”
ZUS przygotował też coś dla uczniów szkół podstawowych. Edukacyjny „Projekt z ZUS” zaczyna się od wprowadzającej lekcji o ubezpieczeniach. Na jej podstawie chętni uczniowie przygotowują film, komiks lub plakat, które wyjaśniają, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Najlepsze prace biorą udział w ogólnopolskim konkursie. W tej edycji można je przesyłać organizatorom do 22 kwietnia 2022 r.
Gotowe materiały dla nauczycieli
ZUS przygotował dla nauczycieli materiały, które pomogą zrealizować zajęcia o ubezpieczeniach: scenariusze, prezentacje multimedialne, filmy, gry i zeszyty ćwiczeń. Są do pobrania na stronie internetowej www.zus.pl/edukacja. Nauczyciele mogą też skorzystać z nagrań wideo gotowych lekcji i wsparcia pracowników Zakładu.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim
Aktualności
więcej-
MZK Zamość z niespodzianką na majówkę. Jazda po mieście bez biletów
- Przemytniczy misz-masz
- Seria szkoleń z e-usług ZUS
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów
- W bagażach, odzieży i schowkach pojazdów – 4,5 mln zł bez zgłoszenia do kontroli celnej
- KAS i SG rozbiły grupę przestępczą, która przemycała papierosy za pomocą balonów meteorologicznych
- Magritte i Henri Matisse w BWA Galerii Zamojskiej
- Przejedź się razem z nami!
Komentowane Aktualności
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (72)
- Potrącenie rowerzystki (3)
- Fordem w Nissana (5)
- Silne wiatry nad regionem (1)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (607)
- Zderzenie dwóch Mercedesów (1)
- Hulajnogą w psa (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Bohaterska postawa funkcjonariusza NOSG podczas zdarzenia drogowego
dodano: 15.04.2026W miejscowości Chyża w powiecie zamojskim doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego i rowerzysty. Na miejscu jako pierwszy w czasie wolnym od służby znalazł się funkcjonariusz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, który natychmiast przystąpił do udzielania pomocy poszkodowanemu.
Zobacz materiałPrzyjechał pijany po dziecko do przedszkola. 37-latek został wydalony z Polski
dodano: 27.04.2026Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 37-letni obywatel Ukrainy, który po pijaku przyjechał z 11-latkiem po drugie dziecko do przedszkola. Na mężczyznę uwagę zwrócili pracownicy placówki, którzy powiadomili o wszystkim policjantów drogówki. Zatrzymany usłyszał zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz narażenia dziecka na niebezpieczeństwo. Na wniosek policjantów z 3. komisariatu został wydalony z Polski.
Zobacz materiałNajechał na tył ciągnika rolniczego. Zachowajmy ostrożność na drodze!
dodano: 09.04.2026Wczoraj w miejscowości Witoldów w gminie Wojsławice kierowca busa najechał na tył ciągnika rolniczego z przyczepą. Do szpitala z obrażeniami ciała trafił traktorzysta. Kierujący byli trzeźwi. Ustalamy okoliczności zdarzenia oraz apelujemy o rozwagę na drodze.
Zobacz materiałCzarnobyl – 40 lat po katastrofie
dodano: 20.04.2026Już w najbliższy piątek – 24 kwietnia – w Mediatece – Filii nr 7 Książnicy Zamojskiej przeniesiemy się do Czarnobyla. Wirtualnie jedynie za sprawą fotografii, których autorem jest Oleksandr Syrota. Warto mieć ze sobą smartfon, by bezpiecznie znaleźć się w miejscu katastrofy.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)