Diecezjalno-Gminne Święto Plonów Krasnobród 2021
dodano: 20.09.2021W dniu 19 września 2021 roku w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie odbyło się Święto Plonów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Organizatorami uroczystości byli: Biskup Zamojsko-Lubaczowski, Duszpasterz Rolników Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie i Burmistrz Krasnobrodu.
Ze względu na warunki atmosferyczne (opady deszczu i niska temperatura) i w trosce o zdrowie uczestników uroczystości zrezygnowano z tradycyjnego korowodu dożynkowego, którego trasa prowadziła zwykle spod Kaplicy Objawień na Wodzie do Sanktuarium. Delegacje z wiecami dożynkowymi (było ich 31) zgromadziły się na korytarzach klasztoru, aby tam, chroniąc się od chłodu i deszczu uczestniczyć w sumie dożynkowej, która rozpoczęła się o godz. 12.00 i była (ze względu na prace remontowe w sanktuarium) sprawowana w namiocie ustawionym na czas remontu na placu przykościelnym.
Uroczystości dożynkowe zaszczyciło swoją obecnością wielu gości. Wśród nich byli m.in.: poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych, kierownictwo instytucji związanych z rolnictwem, sponsorzy. Samorząd Rolniczy reprezentowali Antoni Skura – Wiceprezes Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, Mariusz Król – Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Zamościu, pełniący funkcję starosty dożynek diecezjalnych w 2019 roku oraz Piotr Kuranc – Kierownik Biura Lubelskiej Izby Rolniczej Oddział Zamiejscowy w Zamościu.
Nie wszyscy zaproszeni goście mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu, w związku z tym przesłali okolicznościowe listy skierowane do organizatorów i uczestników święta plonów. Były to listy od: Prezydenta RP Andrzeja Duty, posłów do Parlamentu Europejskiego – Beaty Mazurek i Krzysztofa Hetmana, Posła na Sejm RP – Beaty Strzałki, Senatora RP Jerzego Chróścikowskiego, Radnego Województwa Lubelskiego Arkadiusza Bratkowskiego i Starosty Tomaszowskiego Henryka Karwana.
O godz. 12.00, po powitaniu, którego dokonał kustosz krasnobrodzkiego sanktuarium ks. prałat Eugeniusz Derdziuk, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył jej J.E. ks. bp Marian Rojek – Pasterz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Wraz z Księdzem Biskupem sumę dożynkową koncelebrowali ks. Józef Bednarski – Diecezjalny Duszpasterz Rolników i ks. Eugeniusz Derdziuk – Proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.
Starostowie dożynek, którymi byli Anna Skop i Jakub Kuliński przekazali na ręce Księdza Biskupa - Gospodarza Dożynek, piękny bochen chleba. Po homilii, którą wygłosił Pasterz Diecezji odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych. W tym celu, Ksiądz Biskup wraz księżmi sprawującymi eucharystię i starostami dożynek, udali się na korytarz klasztoru do ustawionych tam delegacji z wieńcami. Podczas ofiarowania Starostowie złożyli dary ołtarza, a w ślad za nimi uczyniły to pozostałe delegacje przekazując m.in. piękne bochny chleba, ciasta, owoce, miód, kwiaty. Kosz z darami przekazała też delegacja Polskiego Związku Łowieckiego – Zarząd Okręgowy w Zamościu, z Łowczym Okręgowym i Przewodniczącym Zarządu Okręgowego PZŁ Wojciechem Adamczykiem.
Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności dla Księdza Biskupa i księży, wszystkich wiernych uczestniczących w uroczystości, przybyłych delegacji z wieńcami oraz gości, a także sponsorów i współorganizatorów dożynek przekazali miejscowy proboszcz ks. prałat Eugeniusz Derdziuk i Duszpasterz Rolników Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Józef Bednarski. Po Mszy św. ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wręczono nagrody.
Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród uczestnicy dożynek zostali poczęstowani chlebem, który został przekazany przez delegacje w ramach darów ołtarza. Chlebem dzielili starostowie dożynek i panie z zespołu „Wójtowianie”.
Oprawę muzyczną uroczystości dożynkowych zapewnili – Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i zespół folklorystyczny „Wójtowianie”.
Choć wszystko było przygotowane, ze względu na pogodę, została odwołana część artystyczna - występy zespołów ludowych. Ograniczona była też ilość stoisk promocyjnych przygotowanych przez instytucje wspierające i działające na rzecz rolnictwa.
Na uczestników uroczystości dożynkowych czekała ciepła grochówka ugotowana przez kuchnię Zespołu Szkół w Krasnobrodzie z produktów przekazanych przez sponsorów oraz stoisko z różnymi smakołykami przygotowane przez KGW z Klocówki.
Starostowie dożynek
ANNA SKOP - starościna
Anna Skop wraz z mężem Adamem mieszka w Nabrożu, parafia Wniebowzięcia NMP w Nabrożu i prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo. Mają dwie córki. Starsza córka jest mężatką, ukończyła studia geodezyjne. Młodsza z córek uczy się w technikum architektury krajobrazu. Przy pracach w gospodarstwie pomaga również babcia. Powierzchnia gospodarstwa to 65 ha gruntów własnych i 45 ha dzierżawy.
Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie roślinnej - fasola, pszenica, buraki oraz warzywnej - kalafior. W gospodarstwie posiadają hale magazynową o powierzchni 1300 m2. Jest w pełni zmodernizowane. Uprawa kalafiora jest usprawniona przez nawadnianie oraz przyczepy z taśmociągiem. Posiadają nowoczesny sprzęt do zbioru fasoli. Mają również własne sprzęty do zbioru pszenicy i buraków. Część upraw jest siana w systemie bez orkowym. Gospodarstwo posiada wszystkie potrzebne sprzęty potrzebne do pracy przy uprawach
JAKUB KULIŃSKI - starosta
Jakub Kuliński mieszka w Hostynnym Kolonii, gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski, parafia wp. św. Jana Chrzciciela. Wraz z żoną Katarzyną wychowują syna.
Jest absolwentem Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie – mgr inż. metalurgii i odlewnictwa.
Wspólnie z rodzicami oraz z młodszym bratem prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 70 ha użytków rolnych, ukierunkowanym na produkcję zbóż, fasoli oraz dyni bez łuskowej.
Dodatkowo wspólnie z bratem Pawłem prowadzą firmę Beanpol, zajmującą się skupem i przetwórstwem fasoli, świadcząc usługi dla okolicznych rolników. Fasola sprzedawana jest zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym (w krajach UE, Azji, Afryki). Beanpol prowadzi również sprzedaż maszyn do zbioru fasoli, sortowników optycznych oraz linii czyszczących. Pomysł na rozszerzenie profilu działalności rolniczej wziął się z dotychczasowego doświadczenia rodziców w uprawie fasoli oraz chęci wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Firma Beanpol posiada Certyfikat Głównego Partnera w sprzedaży sortowników optycznych, maszyn czyszczących, maszyn do zbioru fasoli w Polsce.
Firma zdobyła nagrodę „Perła Biznesu” w kategorii Małe Przedsiębiorstwo, w konkursie Kroniki Tygodnia w 2021 roku.
Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2021
Oceny wieńców dokonała Komisja Konkursowa w składzie: Marzena Maziarczyk – doradca ds. rozwoju obszarów wiejski Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie (przewodnicząca) oraz członkowie: Halina Gontarz i Marzena Kuniec – nauczycielki Zespołu Szkół w Krasnobrodzie, która po obejrzeniu 31 wieńców ustaliła werdykt przyznając poszczególne miejsca w dwóch kategoriach wieńcom przygotowanym przez niżej wymienione miejscowości:
Kategoria I - Wieniec tradycyjny
Miejsce I – JAROSŁAWIEC - Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Jarosławcu
Miejsce II – LIPSKO POLESIE - Parafia Jana Chrzciciela w Lipsku
Miejsce III – ZAMOŚĆ - Parafia Katedralna w Zamościu
Kategoria II – Wieniec współczesny:
Miejsce I – GRODYSŁAWICE - Parafia NMP Królowej Świata w Grodysławicach
Miejsce II – DĄBROWA - Parafia Wniebowzięcia NMP w Dzierążni
Miejsce III – MALEWSZCZYZNA - Parafia Opatrzności Bożej w Bondyrzu
Laureat I miejsca konkursu w kategorii wieniec tradycyjny, w nagrodę będzie reprezentował Diecezję Zamojsko-Lubaczowską na Ogólnopolskich Dożynkach w Częstochowie w roku 2022.
Ponadto laureaci w obu kategoriach otrzymali następujące nagrody:
1. Statuetki z postacią Świętego Józefa za I, II i III miejsce, które wręczył fundator - J.E. ks. bp. Marian Rojek – Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
2. Vouchery na mąkę (do realizacji w sklepie przyzakładowym) ufundowane przez Zamojskie Zakłady Zbożowe, o wartościach: I miejsce – 300 zł, II miejsce – 200 zł, III miejsce – 100 zł, które w imieniu prezesa Zarządu ZZZ Dariusza Danilewicza wręczali Antoni Skura – Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej i Mariusz Król – Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Zamościu, Starosta Dożynek Diecezjalnych w 2019 roku.
3. Vouchery na kwalifikowany materiał siewny ufundowane przez Małopolską Hodowlę Roślin Oddział Centrala Nasienna w Zamościu za: I miejsce – 300 kg, II miejsce – 200 kg, III miejsce – 100 kg, które wręczył Dyrektor ds. handlu Jarosław Kuchta.
4. Dyplomy, które wręczył Diecezjalny Duszpasterz Rolników ks. Józef Bednarski.
Organizatorzy Diecezjalno-Gminnego Święta Plonów w Krasnobrodzie składają serdeczne podziękowania delegacjom z wieńcami, gościom przybyłym na uroczystości, sponsorom i wszystkim zaangażowanych w organizację tego wydarzenia.
M. Czapla
Aktualności
więcej-
„Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (645)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zwolnij - niebezpieczny punkt!
dodano: 01.06.2026Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Yanosik SA, od 1 czerwca do 30 września 2026 r., prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Zwolnij - niebezpieczny punkt!”. Celem działań jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez ostrzeganie kierowców o miejscach szczególnie niebezpiecznych oraz przypominanie o konieczności dostosowania prędkości do warunków ruchu.
Zobacz materiałSpotkanie z kadrą olimpijską w Tomaszowie Lubelskim
dodano: 11.06.2026Zapraszamy do udziału w otwartym spotkaniu Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski z kadrą Olimpijską sprinterów w jeździe szybkiej na łyżwach na torze długim.
Zobacz materiałKAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną drukarnię półproduktów do produkcji papierosów
dodano: 03.06.2026• Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zlikwidowały nielegalną linię produkcyjną służącą do wytwarzania półproduktów wykorzystywanych przy produkcji wyrobów tytoniowych. • W trakcie realizacji zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Zobacz materiałPijany 28-latek kierujący Audi uciekał przed policyjną kontrola!
dodano: 05.06.2026Za niezatrzymanie do kontroli drogowej i jazdę pod wpływem alkoholu odpowie 28-letni kierujący Audi. Mężczyzna zwrócił uwagę policjantów jadąc „pod prąd” jedną z tyszowieckich ulic. Po kilkukilometrowej próbie ucieczki został zatrzymany. Jak się okazało w organizmie miał promil alkoholu. Mundurowi już teraz zatrzymali mu prawo jazdy i zabezpieczyli auto. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna wkrótce odpowie przed sądem.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)