VII Święto Strzelca Konnego - Hrubieszów 18-19 września 2021
dodano: 17.09.2021* Rekonstrukcja Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych i pokazy kawaleryjskie.
* Festyn patriotyczny „Kawaleryjskie dziedzictwo zobowiązuje”
* Dziedzictwo polskiej kawalerii we współczesnych Siłach Zbrojnych RP
Fundacja Niepodległości zaprasza na VII Święto Strzelca Konnego w Hrubieszowie - w dniach 18 - 19 września 2021 (sobota - niedziela).
Poprzez odtworzenie Święta Pułkowego, wydarzenie upamiętni słynną jednostkę, która przybyła do Polski z „Błękitną Armią” gen. Józefa Hallera i po zwycięskiej wojnie z bolszewikami w roku 1920 otrzymała przydział do garnizonu w Hrubieszowie oraz miano 2. Pułku Strzelców Konnych.
W ramach VII Święta Strzelca Konnego zorganizowana zostanie rekonstrukcja Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych – w kościele garnizonowym w Hrubieszowie zostanie odprawiona w sobotę 18 września 2021 r. o godz. 18:00 uroczysta Msza św. w oprawie kawaleryjskiej oraz zostanie odczytany apel pamięci na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Nieodzownym elementem Święta Strzelca Konnego są dwudniowe pokazy kawaleryjskie, rozgrywane na Błoniach nad rzeką Huczwą według regulaminu Mistrzostw Konnych Wojska Polskiego z lat II Rzeczypospolitej – z udziałem uczestników reprezentujących środowiska, kontynuujące tradycje pułków jazdy z całej Polski. Będzie można podziwiać rywalizację w kunszcie ujeżdżenia koni, jeździe terenowej, skokach przez przeszkody oraz władaniu lancą i szablą. Widowiskowym konkurencjom kawaleryjskim będą towarzyszyły pokazy jednostek Sił Zbrojnych RP – współczesnych dziedziców chwały kawalerii.
Wydarzenie objęte jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości:
– W tym roku Święto Strzelca Konnego będzie miało wyjątkowy charakter. Dopełniając historyczny przekaz, pokażemy, jaka jest kontynuacja chwalebnego dziedzictwa kawalerii w nowoczesnych Siłach Zbrojnych RP.
Inspiracją były dla nas słowa dowódcy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, płk. Jakuba Garbowskiego, który w rozmowie z "Polską Zbrojną" podkreślał, że kawaleryjskie dziedzictwo zobowiązuje, a żołnierze nowoczesnej jednostki wojskowej, pomimo zmiany domeny walk, na co dzień czerpią z ducha kawalerii. Dzisiaj oznacza to sposób podejścia do wykonywania zadań – z inicjatywą, dynamicznie, zawsze elastycznie adaptując się do każdych warunków.
Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości:
– Kontekst czasu i miejsca wydarzenia – kierują dziś myśl ku „obrońcom naszych polskich granic”. Dziedzicem kawaleryjskiej tradycji i jej ducha jest nie tylko współgospodarz uroczystości – 2.Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy – ale także jednostki utworzonej trzy lata temu na wschodzie Polski, nowoczesnej 18. Dywizji Zmechanizowanej imienia gen.broni Tadeusza Buka oraz 2.Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
W ramach VII Święta Strzelca Konnego organizujemy zatem festyn patriotyczny, na którym zaprezentowany zostanie najnowszy sprzęt wojskowy i potencjał „Żelaznej Dywizji”,
hrubieszowskich zwiadowców i "terytorialsów" z 2 LBOT – dodaje Maciej Szymczak. Na Błoniach nad rzeką Huczwą zaprezentowane będą czołgi, transportery, broń przeciwpancerna i rakietowa. Będzie można spotkać strzelców wyborowych, drużyny oddziałów zmechanizowanych i saperów.
Dodatkowo Fundacja Niepodległości zaprezentuje w Hrubieszowie historyczne pojazdy wojskowe w barwach jednostek kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat II wojny światowej – z 2 Korpusu Polskiego, walczącego we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa (między innymi pod Monte Cassino) oraz w barwach 1 Dywizji Pancernej, walczącej w północnej Europie, pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.
Patronami Honorowymi wydarzenia są: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska.
Święto Strzelca Konnego bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.
Współorganizatorami wydarzenia są: Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych, Miasto Hrubieszów, 2 Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "HUBALA" oraz Fundacja Niepodległości.
Wsparcia finansowego udzielił Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Darczyńcami są Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz Fundacja PWPW. Sponsorzy - Grupa Azoty Puławy S.A. i PGE Dystrybucja S.A.
Patronaty medialne nad Świętem Strzelca Konnego w Hrubieszowie: Grupa Fratria – portal wPolityce.pl, tygodnik Sieci, magazyn Sieci Historii, internetowa telewizja wPolsce.pl; Polska Zbrojna, Polskie Radio Lublin, TVP INFO oraz TVP 3 Lublin.
VII ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO
HARMONOGRAM
[UWAGA: W PEWNYCH SEKTORACH WEJŚCIE TYLKO ZA OKAZANIEM LEGITYMACJI PRASOWYCH]
18 września 2021 / SOBOTA
Błonia nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie (wjazd od strony ul. Żeromskiego)
10.00-16.30 Patriotyczny festyn „KWALERYJSKIE DZIEDZICTWO ZOBOWIĄZUJE”
10.00 Pokaz ujeżdżenia
11.00 Strzelanie z broni krótkiej (strzelnica wojskowa na terenie JW4055/ akces limitowany)
14.30 Pokaz jazdy terenowej – cross
18.00 Święto Pułkowe 2 Pułku Strzelców Konnych
Msza św. w Kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie
z udziałem pocztów sztandarowych
19.30 APEL PAMIĘCI pod obeliskiem 2 Pułku Strzelców Konnych
na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Poczty sztandarowe; pododdziały reprezentacyjne; sprzęt bojowy.
19 września 2021 / NIEDZIELA
Błonia nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie (wjazd od strony ul. Żeromskiego)
09.00-16.30 Patriotyczny festyn „KWALERYJSKIE DZIEDZICTWO ZOBOWIĄZUJE”
10.00 Pokaz skoków przez przeszkody
12.30 Pokaz władania lancą konno
14.30 Pokaz władania szablą konno
16.00 Pokazy jednostek Sił Zbrojnych RP:
18 Dywizji Zmechanizowanej
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
17.00 Ceremonia zakończenia
Maciej Szymczak
członek zarządu Fundacji Niepodległośc
Aktualności
więcej-
„Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (642)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
XV Zamojska Arlekinada 2026
dodano: 05.06.2026Zamojski Dom Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” zapraszają na XV Zamojską Arlekinadę 2026, która odbędzie się 14 czerwca o 21:00 na Rynku Wielkim - widowisko artystyczne wzorowane na Karnawale Weneckim w wykonaniu teatru ulicznego VUALA ze Lwowa, tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz muzyków Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico”.
Zobacz materiałOdpowie za organizację nielegalnej migracji i handel narkotykami
dodano: 03.06.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w wyniku skoordynowanych działań operacyjnych, zatrzymali 27-letniego obywatela Polski. Mężczyzna był zaangażowany w organizowanie nielegalnej migracji przez granicę z Białorusią, a nadto w jego miejscu zamieszkania zabezpieczono ponad 2,2 kilograma mefedronu o wartości rynkowej przekraczającej 130 tysięcy złotych. Na wniosek prokuratora, decyzją sądu, zatrzymany został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.
Zobacz materiałJadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
dodano: 22.06.2026Z poważnymi obrażeniami ciała do szpitala przewieziony został 47 latek, który dachował Skodą. Mężczyznę zakleszczonego w samochodzie ujawnili policjanci, którzy jechali na inną interwencję. Mundurowi wezwali na miejsce karetkę oraz straż i monitorowali stan kierowcy do czasu przybycia innych służb. 47 – latek był nietrzeźwy, miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Ustalamy dokładne okoliczności i przyczyny wypadku. Apelujemy o trzeźwość i rozwagę za kierownicą!
Zobacz materiałZwolnij - niebezpieczny punkt!
dodano: 01.06.2026Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Yanosik SA, od 1 czerwca do 30 września 2026 r., prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Zwolnij - niebezpieczny punkt!”. Celem działań jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez ostrzeganie kierowców o miejscach szczególnie niebezpiecznych oraz przypominanie o konieczności dostosowania prędkości do warunków ruchu.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)