Powstały 3 murale ku czci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie
dodano: 12.01.2021Fundacja im. Kazimierza Wielkiego stworzyła 3 murale o powierzchni 175 m2, 100 m2 i 60 m2 na ścianach zakładów karnych w Opolu Lubelskim, Lublinie i Zamościu.
Mural na murze Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim przedstawia bitwę w Lesie Stockim stoczoną 24 maja 1945 roku pomiędzy żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego, dowodzonymi przez mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, a żołnierzami NKWD, KBW, UB i MO. Była to zwycięska dla Polaków bitwa z kilkakrotnie przeważającymi liczebnie wojskami okupanta sowieckiego i pomimo użycia przez niego 3 samochodów pancernych.
Mural w Opolu Lubelskim
Mural na murze Aresztu Śledczego w Lublinie składa się z 11 mniejszych malunków, łącznie o powierzchni ok. 100 m2. Przedstawiają one Zamek Lubelski z okresu pełnienia przez niego funkcji największego sowieckiego więzienia na Lubelszczyźnie oraz 10 postaci oficerów podziemnego Wojska Polskiego walczących na Lubelszczyźnie zarówno z okupantem niemieckim jak i sowieckim. Upamiętniliśmy następujące postacie naszych Bohaterów: gen. bryg. Zygmunt Broniewski ps. „Bogucki”, mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik”, mjr cc. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, mjr Franciszek Przysiężniak ps. „Ojciec Jan”, kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok”, kpt. Stanisław Łukasik ps. „Ryś”, kpt. Adam Mirecki ps. „Adaś”, kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis”, por. Leon Cybulski ps. „Znicz”, por. Henryk Lewczuk ps. „Młot”.
Mural w Lublinie
Mural na murze Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej ma powierzchnię ok. 60 m2 i składa się z 8 malowideł. Malowidła przedstawiają: klasztor oo. bernardynów w pobliskiej Radecznicy, gdzie był ośrodek konspiracji niepodległościowej za okupanta sowieckiej oraz 7 postaci oficerów podziemnego Wojska Polskiego: ppłk. Leonard Zub-Zdanowicz ps. „Ząb”, mjr cc. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, mjr Tadeusz Kuncewicz ps. „Podkowa”, mjr Franciszek Przysiężniak ps. „Ojciec Jan”, por. Stefan Kobos ps. „Wrzos”, ppor. Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb”, ppor. Józef Stegliński ps. „Cord”.
Mural w Zamościu
Pomysłodawcą i inicjatorem zadania jest prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek. Za opracowanie graficzne murali odpowiada Aleksandra Bierzyńska, a za namalowanie murali na ścianach zakładów karnych Maciej Mazurkiewicz. Malunki te powstały w ramach realizacji innowacyjnego programu Fundacji im. Kazimierza Wielkiego pt. „Resocjalizacja przez patriotyzm” mającego na celu propagowanie wśród osadzonych w zakładach karnych na Lubelszczyźnie wzorców postaw obywatelskich i patriotycznych na podstawie tradycji Żołnierzy Wyklętych i polskiego podziemia niepodległościowego. Zadanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020. Przy tworzeniu murali współpracowaliśmy ze Służbą Więzienną, Instytutem Pamięci Narodowej i Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej.
W ramach tego programu w latach 2019-2020 zrealizowaliśmy zajęcia edukacyjne dla osadzonych, konkursy literackie i plastyczne, koncerty patriotyczne, ponadto osadzeni otrzymali materiały edukacyjne na temat Żołnierzy Wyklętych: publikacje i filmy. Wspólnie z osadzonymi poddaliśmy renowacji 10 mogił i pomników żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. Wyposażyliśmy biblioteki więzienne w publikacje o żołnierzach podziemnego Wojska Polskiego. Postacie Żołnierzy Wyklętych, autentycznych Bohaterów walk o niepodległość Polski, którzy wykazali się heroizmem w obronie słabszych i społeczeństwa, zostały postawione za wzór postaw obywatelskich i patriotycznych w procesie resocjalizacji osadzonych. Zainteresowanie samych osadzonych przerosło nasze oczekiwania – przykłady autentycznych, prawdziwych postaci historycznych przemawiały do wyobraźni uczestników programu, pokazując możliwą drogę życiową – bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi i całemu społeczeństwu.
Karol Wołek
prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (682)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
dodano: 16.06.2026Przed laty symbolem przestępczości zorganizowanej były gangi działające na ulicach polskich miast. Dziś ich następcy coraz częściej rekrutują członków w sieci, ukrywają majątek w kryptowalutach, wykorzystują sztuczną inteligencję, a swoje działania łączą z cyberatakami, sabotażem czy dezinformacją. Ostatnie wydarzenia związane z sytuacją za wschodnią granicą Polski pokazują, że współczesne zagrożenia nie znają granic między światem realnym i cyfrowym. Przestępczość zorganizowana ewoluuje, przybierając formę zagrożeń hybrydowych, które wymagają równie nowoczesnej odpowiedzi państwa. Utworzenie Narodowego Biura Śledczego Policji pozwoli połączyć doświadczenia śledczych, zdobyte w walce z najgroźniejszymi grupami przestępczymi ostatnich dekad z najnowocześniejszymi narzędziami analitycznymi, cybernetycznymi i operacyjnymi. Nowa, wyspecjalizowana jednostka ma zapewnić jeszcze skuteczniejsze, szybsze i bardziej skoordynowane działania Policji wobec najpoważniejszych form przestępczości.
Zobacz materiałBezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
dodano: 25.06.2026Wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym pracowników można zapobiegać. Od czego zacząć? Na przykład od bezpłatnych szkoleń, na które zaprasza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Trwają zapisy.
Zobacz materiałXXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
dodano: 11.06.2026INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW DOSTĘPNE POD LINKIEM https://zamojszczyzna.com.pl/eurofolk-2026-informacje-dla-wystawcow/
Zobacz materiałZaproszenie do udziału w XXVII Zamojskich Dniach Folkloru
dodano: 16.06.2026Starostwo Powiatowe w Zamościu serdecznie zaprasza miłośników folkloru i sztuki ludowej na XXVII Zamojskie Dni Folkloru. Jest to niecodzienne wydarzenie folklorystyczne organizowane na terenie Powiatu Zamojskiego z udziałem zespołów śpiewaczych, kapel, chórów oraz twórców ludowych. Zamojskie Dni Folkloru odbędą się w dniu 5 lipca br. (niedziela) na dziedzińcu Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Zwierzyńcu, ul. Browarna 1. Rozpoczęcie festiwalu o godz. 9.30.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)