Terytorialsi ćwiczą w Lublinie
dodano: 18.11.201916 listopada br. w Lublinie, w wyniku silnych wyładowań atmosferycznych odnotowano liczne pożary, wypadki komunikacyjne i awarie techniczne na terenie miasta. Szczególnie trudna sytuacja jest w rejonie Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Radzyńskiej. Na miejscu są już służby ratownicze oraz siły WOT.
To tylko scenariusz szkolenia zgrywającego, jakie odbyło się w sobotę, 16 listopada br. na obiekcie XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta w Lublinie. Blisko 100 żołnierzy z 213 kompanii lekkiej piechoty oraz 210 plutonu dowodzenia i zabezpieczenia 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina ćwiczyło w swoim stałym rejonie odpowiedzialności, współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi na wypadek wystąpienia katastrof naturalnych w rejonie miejskim i zabudowanym.
W przedsięwzięciu wzięli udział, m.in. Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, 1 Wojskowy Szpital Kliniczny, Zakład Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego oraz oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej z Turki i Świdnika.
Żołnierze OT ćwiczyli w kilku grupach zadaniowych. I tak zadaniem grupy poszukiwawczej była ewakuacja osób poszkodowanych do strefy bezpiecznej. Ćwiczono takie zagadnienia jak: taktyka prowadzenia działań poszukiwawczo - ratowniczych, techniki dotarcia do osób poszkodowanych, prowadzenie działań poszukiwawczych w miejscach trudno dostępnych, a także w warunkach skażenia.
Grupa izolacyjna realizowała zadanie izolowania obszaru występowania zagrożeń oraz miejsc i obiektów prowadzenia akcji ratowniczych. Doskonalono umiejętności organizowania systemu ochrony obszaru, w tym organizację strefy informacyjnej.
Z kolei zadaniem żołnierzy OT w grupie ratowniczej była klasyfikacja osób poszkodowanych na podstawie obrażeń, kierowanie ich do wydzielonej strefy, udzielanie pierwszej pomocy medycznej oraz koordynacja ewakuacji medycznej do szpitali.
Grupa łącznościowców zabezpieczała łączność między współdziałającymi służbami i dbała o sprawny przepływ informacji w ramach prowadzonej akcji poszukiwawczo – ratowniczej. Podczas ćwiczeń Terytorialsi wykorzystali specjalistyczny sprzęt, wchodzący w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego, m.in. pojazdy terenowe, transportowe, masz oświetleniowy, stację zasilania.
Przypomnijmy, Terytorialsi, aby wypełniać swoją podstawową misję, jaką jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności, intensywnie szkolą się w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Ćwiczą na obiektach wojskowych, strzelnicach, w terenie wiejskim, w lasach, a także coraz częściej w obszarach miejskich i zabudowanych, pośród ludności cywilnej.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Majowe uroczystości patriotyczne
- Dziś ostatni dzień na rozliczenie PIT
- Od 1 maja staż po nowemu też u prywatnych pracodawców. ZUS wydał ponad milion zaświadczeń
- Podcienia kamienic przy ul. Staszica wypięknieją. Jest przetarg na wykonawcę renowacji
- Poradnik dla rodziców od ZUS
- Wpływ masy i wysokości piecyka wolnostojącego na stabilność instalacji i wymagania dotyczące podłoża
- MZK Zamość z niespodzianką na majówkę. Jazda po mieście bez biletów
- Przemytniczy misz-masz
Komentowane Aktualności
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (144)
- Fordem w Nissana (6)
- Potrącenie rowerzystki (3)
- Silne wiatry nad regionem (1)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (607)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Podróż do Egiptu zakończył jeszcze przed wylotem
dodano: 08.04.2026Funkcjonariusze z placówki SG w Rzeszowie-Jasionce zatrzymali na lotnisku 40-letniego Polaka. Mężczyzna miał problemy z polskim prawem
Zobacz materiałW bagażach, odzieży i schowkach pojazdów – 4,5 mln zł bez zgłoszenia do kontroli celnej
dodano: 29.04.2026• W I kwartale 2026 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli na przejściach granicznych w województwie lubelskim próby nielegalnego wwozu do Unii Europejskiej gotówki o równowartości prawie 4,5 mln zł. • Osoby, które przekraczały granicę, nie zadeklarowały przewożonych środków do kontroli celnej. • Obowiązek zgłoszenia dotyczy środków płatniczych o równowartości co najmniej 10 tys. euro.
Zobacz materiał44. JAZZ NA KRESACH
dodano: 20.04.2026Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza i Miasto Zamość zapraszają na JAZZ NA KRESACH ZAMOŚĆ JAZZ FESTIVAL 2026
Zobacz materiałNieszczęśliwy wypadek podczas wycinki drzew w lesie
dodano: 21.04.2026Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku do którego doszło wczoraj w lesie pomiędzy miejscowościami Bełżec a Chyży. Podczas pracy związanej z wycinką drzew w kompleksie leśnym, 43-latek został przygnieciony przez spadający konar. Mężczyzna na skutek poniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)