Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wydał oświadczenie w związku z protestami rolników
dodano: 27.02.2024OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PROTESTAMI ROLNIKÓW
Wielu z nas doświadcza dzisiaj poczucia bliskości z polskimi rolnikami. Jedni, dlatego, że jako członkowie ich rodzin przeżywają te same, co oni emocje, w tym niepokój o przyszłość zawodową i los własnego gospodarstwa. Inni, bo zdają sobie sprawę z wagi rolnictwa w systemie wyżywienia ludności. Jeszcze inni, gdyż nie mogą w tych dniach przejechać sprawnie przez miasto, czy też między miastami autostradą.
Warto jednak zastanowić się nad przyczynami protestu rolników, które mają miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej. Generalnie mówi się o niekontrolowanym napływie żywności z zagranicy, z którą polscy rolnicy nie są w stanie konkurować cenowo. Z drugiej zaś, wskazuje się na unijną politykę tzw. zielonego ładu, która w odczuciu rolników stawia sobie za cel ograniczenie produkcji rolnej w Unii, lub niemal całkowitą jej likwidację. Rolnicy w związku z tym czują się zagrożeni – także z uwagi na zaciągnięte kredyty – perspektywą bankructwa i utraty swoich gospodarstw, które są dorobkiem pracy całych pokoleń. Ich dramatyczne położenie zasługuje na naszą uwagę i solidarność.
Rolnicy jednak nie są po prostu jedną z grup zawodowych, a produkcja żywności jest czym innym niż produkcja np. samochodów. „Praca tych, którzy uprawiają ziemię, poświęcając temu szczodrze czas i siły, stanowi prawdziwe powołanie. Zasługuje na to, by być uznana i odpowiednio dowartościowana, również w konkretnych decyzjach politycznych i gospodarczych” – powiedział Ojciec Święty Franciszek. Chleb uczestniczy poniekąd w sakralności ludzkiego życia, a zatem nie można go traktować tylko jak towar. Potrzebny jest dostęp do zdrowej żywności, produkowanej w odpowiednich warunkach, a jednocześnie dostęp zapewniony w sposób stabilny, także w okresie międzynarodowych kryzysów. Tymczasem, chociaż zboże przychodzi z Ukrainy, to w znacznym stopniu nie jest ono zbożem wyprodukowanym przez ukraińskich rolników indywidualnych, ale własnością zachodnich konsorcjów, które w przemysłowej produkcji stosują środki chemiczne niedopuszczalne w Unii Europejskiej.
Podstawą rolnictwa jest własność ziemi, polskiej ziemi. Ziemi, której nie da się przenieść w inne miejsce, niczym oszczędności, które można przetransferować do innego banku, choćby za granicą. W tym sensie przez wieki wieś kojarzyła się także z obroną polskości. Od czasów kosynierów mówiliśmy, iż rolnicy: „Żywią i bronią”. Mam świadomość, że wraz z rozwojem technologii zmienia się sposób produkcji żywności i zmienia się sposób funkcjonowania rolnictwa. Nie zmienia się jednak fakt, że każdego dnia potrzebujemy pokarmu. Nie zmienia się również fakt, że nie wolno nam przechodzić obojętnie obok dramatu rolników, którym tak wiele zawdzięczamy.
Proszę wszystkich o modlitwę w intencji rolników i ich rodzin oraz w intencji naszej Ojczyzny.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Aktualności
więcej- Bliżej do budowy kolejnego odcinka S17
- Konsultacje społeczne-zmiany w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Zamość
- Ogłoszenie Prezydenta Miasta Zamość o rozpoczęciu otwartego naboru na Członków Komitetu Rewitalizacji
- Warsztaty kaligrafii
- Spektakl „Dziecko, bo ludzie są brzydcy”
- Hamlet - tragedia Szekspira z Ianem McKellenem w roli tytułowej
- Dziki robot - animacja dla całej rodziny
- Buraki cukrowe całkowicie zablokowały drogę
Komentowane Aktualności
- Lubelscy terytoriasi zwiększają pomoc dla powodzian (1)
- V Sesja Nadzwyczajna Rady Miasta Zamość (10)
- Wrześniowe rocznice i uroczystości patriotyczne w Zamościu (2)
- Święto 18. Pułku Przeciwlotniczego (2)
- "Przelej krew w rocznicę Powstania" na Rynku Wielkim w Zamościu (4)
- Trwa zbiórka na remont szczeniakarni w schronisku w Zamościu (7)
- Najnowsze promocje bukmacherskie na 2024 rok (2)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- VII Sesja Rady Miasta Zamość (214)
- Konferencja prasowa Klubu Radnych KO (21)
- Konferencja przedstawicieli KWW Rafała Zwolaka (112)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (777)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1005)
- S17 Piaski - Łopiennik (2)
- Seat i motorower (1)
- Dziękuję i życzę (1361)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1012)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1005)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (777)
- Marta Pfeifer na prezydenta (712)
- III Sesja Rady Miasta Zamość (670)
Inne informacje
Hamlet - tragedia Szekspira z Ianem McKellenem w roli tytułowej
dodano: 10.10.2024CKF Stylowy zaprasza na retransmisję „Hamleta” z Teatru Królewskiego w Windsorze. To spektakl jakiego jeszcze nie było: trzymający w napięciu, nietypowy, oryginalny, ale też wierny Szekspirowi i jego poglądom na temat teatru i kondycji człowieka wobec osobistej tragedii. Projekcje spektaklu odbędą się 14 listopada i 12 grudnia 2024 o godz. 18.00.
Zobacz materiałZaproszenie na Koncert Finałowy Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego
dodano: 09.10.2024Serdecznie zapraszamy na Koncert Finałowy Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 października 2024 r., o godz. 16:00 w sali widowiskowej Klub 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego (ul. Piłsudskiego 36, Zamość). WSTĘP WOLNY. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz środkom stowarzyszenia jako organizatora. Partnerem wydarzenia jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.
Zobacz materiałApteka i drogeria na granicy
dodano: 09.10.2024• Ponad 10 tys. tabletek i ampułek z lekami, a także kilkadziesiąt maści, perfum i preparatów kosmetycznych zabezpieczyli funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej (SCS). • Ujawnienia miały miejsce na przejściach granicznych w Hrebennem, Dorohusku i Zosinie.
Zobacz materiałKoncert ZPiT „Zamojszczyzna” „Na wschód od Krakowa”
dodano: 04.10.2024Zamojski Dom Kultury w Zamościu zaprasza na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” „Na wschód od Krakowa”.
Zobacz materiał