zamosc.tv

Klaster Lubelska Medycyna inauguruje działalność

dodano: 26.02.2015

50 podmiotów reprezentujących sektor publiczny i prywatny, w tym uniwersytety, jednostki naukowo-badawcze, instytucje otoczenia biznesu, szpitale publiczne, prywatne podmioty lecznicze oraz firmy z branży medycznej tworzą klaster Lubelska Medycyna. Celem klastra jest wspieranie rozwoju branży w regionie, współpracy w zakresie praktyk i nauk medycznych, ułatwianie wymiany doświadczeń, sieciowania nauki i biznesu oraz promocji lubelskich usług medycznych.

Cieszę się, że coraz więcej firm i instytucji dostrzega potencjał Lublina i dobry klimat dla ich rozwoju, który staramy się tworzyć. Ochrona zdrowia i usługi medyczne to jedne z kluczowych sektorów gospodarki naszego miasta. Chcemy tworzyć przyjazne warunki dla dalszego jego rozwoju i dawać impuls do powstawania innowacyjnych przedsięwzięć. Jestem przekonany, że przy wsparciu samorządu, zainicjowana platforma współpracy nauki i biznesu przyniesie oczekiwane rezultaty. To wielki sukces, że udało nam się zainspirować lubelskie środowisko do współpracy inicjując Lubelski Klaster Usług Medycznych i Prozdrowotnych – powiedział Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.
Klaster powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Lublin oraz Uniwersytetu Medycznego (pierwsi koordynatorzy) na podstawie umowy ze stycznia 2014 r. Podmioty przystępujące do niego zobowiązały się do współpracy w budowaniu sieci wzajemnych powiązań, wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń, mających na celu wsparcie rozwoju lokalnej branży medycznej i prozdrowotnej w Lublinie. Ma to służyć wzrostowi konkurencyjności firm i instytucji oraz poprawie jakości systemu ochrony zdrowia. Podmioty przyczyniają się do rozwoju badań naukowych i ich komercjalizacji, a także rozwoju przedsiębiorczości i turystyki medycznej w naszym mieście.
Pierwszy rok działalności klastra potwierdził, że współpraca w lubelskim środowisku medycznym przynosi wymierne korzyści dla jego uczestników. Klaster objął swoim patronatem i wspierał organizacyjnie inicjatywy, takie jak szkolenie prowadzone w Lublinie dla medycznych zespołów wielodyscyplinarnych w zakresie rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym. Był również współorganizatorem konferencji naukowych. Koordynatorzy klastra przeprowadzili szereg spotkań w celu zdefiniowania zasobów badawczych i potencjału tkwiącego w prowadzonych w Lublinie badaniach naukowych.
Klaster został jednym z partnerów w międzynarodowym projekcie zgłoszonym w pierwszym konkursie w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Region – IBSR 2014-2020). Projekt z obszaru Innohealth będzie dotyczył wsparcia dla innowacji w obszarze zdrowia, start-upów, testowania i oceny modeli biznesowych. Innowacyjne start-upy, będące członkami klastra, staną się przedmiotem szczególnej uwagi w planowanych przez klaster działaniach.
W grudniu Lublin odwiedzili zagraniczni pośrednicy turystyki medycznej. W wizycie studyjnej wzięło udział 17 osób z 7 krajów, w których prowadzona jest promocja polskiej turystyki w tej branży. Wizyta ta była szansą dla lubelskich placówek do nawiązania kontaktów biznesowych. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy z konsorcjum w składzie EuCP, AMEDS Centrum, PAIiIZ w ramach projektu systemowego Ministerstwa Gospodarki – Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych. W lutym br. zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Klastrem w celu współpracy w zakresie budowania oferty turystyki medycznej i prozdrowotnej oraz prowadzenia jej spójnej promocji w kraju i zagranicą.
Klaster stale rozwija współpracę międzynarodową dzięki aktywnemu zaangażowaniu jego członków, którzy uczestniczą w spotkaniach, poszukują wspólnych rozwiązań oraz przygotowują wspólne oferty, również na rynki zagraniczne. Jednym z narzędzi komunikacji, jakie zostały uruchomione w tym roku, jest strona internetowa www.medycyna.lublin.eu. Już teraz środowisko branży medycznej pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami niezbędnymi dla promocji i rozwoju lubelskiej branży medycznej.
 

 

 

 

Marta Chałupka

Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów
Urząd Miasta Lublin

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz