zamosc.tv

Delegacja Województwa Lubelskiego w Chinach

dodano: 27.06.2016

W dniach 15-20 czerwca 2016 r., na zaproszenie Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej i Prowincji Hebei, w Chinach przebywała delegacja Województwa Lubelskiego w składzie: Paweł Nakonieczny - Członek Zarządu Woj. Lubelskiego, Małgorzata Błaszczyk-Osik - z-ca dyrektora Dep. Gospodarki i Współpracy Zagranicznej oraz pracownicy Departamentu: Ewelina Piątkowska z Oddziału Współpracy Regionalnej i Zagranicznej i Aleksander Czechowski z Oddziału Promocji Handlu i Inwestycji. Delegacji towarzyszyli lubelscy przedsiębiorcy, Renata Kozioł - prezes zarządu Polskiego Konsorcjum Gospodarczego S.A. i Robert Bałabanow - dyrektor ds. inwestycyjnych PKG S.A.

Celem wyjazdu był udział w 3. Spotkaniu Liderów Regionalnych 16+1, tj. inicjatywie zakładającej bliską współpracę między Chińską Republiką Ludową a państwami Europy Środkowej i Wschodniej: Polską, Litwą, Łotwą, Estonią, Czechami, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią, Słowenią, Chorwacją, Serbią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Albanią i Macedonia. Województwo lubelskie, jako jeden z nielicznych samorządów prowadzących intensywną współpracę z Chinami, po raz pierwszy było uczestnikiem tego wydarzenia z udziałem m.in. premiera Czech i wicepremiera Chin. Forum było doskonałą okazją do poznania najnowszych trendów w działaniach na linii Chiny - Europa, a także do wymiany myśli i opinii dotyczących naszych doświadczeń we współpracy z jedną z największych gospodarek świata. Przedstawiciele naszego regionu wzięli udział w największym panelu „Konstrukcja pasa i drogi i międzynarodowa współpraca dla zdolności produkcyjnej", podczas którego swoim spojrzeniem na inicjatywę 16+1 podzielili się również wicepremier Czarnogóry, wicegubernator Prowincji Hebei oraz wiele innych osobistości reprezentujących sektor ekonomii, logistyki i transportu. Jednym z ciekawszych punktów programu panelu było wystąpienie Yang Liqiong - zastępcy dyrektora Biura Logistyki Rządu Miasta Chongqing, która w swojej prezentacji przedstawiła połączenie z miasta Chongqing przez Małaszewicze do Duisburga. Paweł Nakonieczny wyraził zainteresowanie współpracą z operatorem pociągu i zaprosił ją na Lubelszczyznę, aby na miejscu zapoznała się z możliwościami suchego portu przeładunkowego w Małaszewiczach, a także terminala w Koroszczynie i ich  planami inwestycyjnymi. Według obecnych na spotkaniu przedsiębiorców było to bardzo interesujące i merytoryczne spotkanie. Kolejne spotkanie Liderów Regionalnych 16+1 odbędzie się w przyszłym roku w Sofii.
Jednym z najważniejszych punktów pobytu delegacji w Tangshan było spotkanie z przedstawicielami Prowincji Henan, z którą Województwo Lubelskie współpracuje od ponad 10 lat. Obecni na spotkaniu Qian Guoyu - wiceprzewodniczący Prowincjalnego Komitetu Chińskiej Ludowej Konferencji Konsultatywnej oraz Zhang Leiming przedstawili Prowincję Henan, która została wyznaczona jako prowincja eksperymentalna w Chinach w zakresie testu importu. Jak pokazują liczby, import w Prowincji Henan wzrósł w ciągu ostatnich 3 lat o 21%, a przychód z importu w 2015 roku to 20 mln RNB. Najbardziej interesującym tematem była kwestia połączenia Zhengzhou - Małaszewicze/Hamburg, działającego od 2013 roku, które w 2015 roku obsłużyło 160 składów wysyłając do Europy ok. 680 tys. ton towarów, głównie mięso, leki, żywność mrożoną, samochody i części samochodowe. Transport drogą kolejową jest szybszy niż drogą morską - zajmuje 15 dni, a także tańszy niż transport lotniczy.
Jak zaznaczył Paweł Nakonieczny, Chińska Republika Ludowa może być wzorem dla rozwoju kontaktów bilateralnych, a władze naszego Województwa doceniają fakt intensyfikacji kontaktów z władzami Prowincji Henan. Gospodarka jest niezwykle istotna, lecz trudno nie zauważyć wymiaru społecznego tej współpracy, głównie w zakresie kultury, edukacji i turystyki. Ważnym aspektem naszej kooperacji jest rozwój rolnictwa, a także wzrost gospodarki przemysłowej i gospodarki innowacji. Województwo Lubelskie będzie intensyfikować istniejącą współpracę, ale też jest otwarte na każdą ciekawą inicjatywę ze strony chińskiej. Lublin to silny ośrodek akademicki - spośród 300 tys. mieszkańców 80 tys. to studenci, również zagraniczni. Młodzi ludzie są przyszłością naszego województwa, stąd przykładamy ogromną wagę do akademickości. Od kilku lat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim istnieje katedra sinologii ciesząca się dużym zainteresowaniem polskich studentów.
Małgorzata Błaszczyk-Osik - z-ca dyrektora Dep. Gospodarki i Współpracy Zagranicznej zaproponowała rozpoczęcie prac nad umową o współpracy między Woj. Lubelskim a Prowincją Henan, którą moglibyśmy podpisać w przyszłym roku. Yang Weibin - z-ca dyrektora generalnego Biura Spraw Zagranicznych obiecał przygotowanie listy dziedzin, w których moglibyśmy współpracować. Prowincja Henan jest także zainteresowana współpraca uniwersytecką, stąd poprosili o przesłanie listy lubelskich uczelni i osób do kontaktu. Paweł Nakonieczny podkreślił ogromną rolę naszej współpracy i zaprosił do złożenia wizyty w Województwie Lubelskim. Jak zaznaczył, kontakty Lubelskiego i Prowincji Henan pokazują, że droga, którą obraliśmy jest słuszna.
Podczas wizyty w Chinach w dniu 20 czerwca delegacja Województwa Lubelskiego wzięła udział w zorganizowanym przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji „Dniu Polsko-Chińskiego Biznesu". Na wydarzenie przybyło ponad 150 osób - głównie przedstawiciele chińskich firm zajmujących się importem produktów oraz planujących inwestycje zagraniczne. W czasie seminarium swoją ofertę zaprezentowali przedstawiciele polskich firm eksportujących produkty, głównie spożywcze, oraz przedsiębiorstwa szukające partnerów do projektów inwestycyjnych: Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (produkty mleczarskie), Polskie Konsorcjum Gospodarcze (terminal samochodowy w Koroszczynie), Expo XXI (centrum wystawiennicze w Warszawie), Meble Jang (polski design mebli i aranżacja wnętrz w Chinach), 7thConsulting (polska firma konsultingowa działająca w Szanghaju), OK Investment Group (polski inwestor w branży nieruchomości i energii odnawialnej), PMT Trading (polska firma zajmująca się eksportem wódki i słodyczy do Chin). Po prezentacjach odbyły się spotkania b2b, w których wziął udział Paweł Nakonieczny - Członek Zarządu Woj. Lubelskiego i Polskie Konsorcjum Gospodarcze. Jednym z ciekawszych spotkań była rozmowa z przedstawicielką organizacji turystycznej z Pekinu, która była ogromnie zainteresowana dwoma projektami: Green Velo i organizacją wycieczek rowerowych dla Chińczyków Wschodnim Szlakiem Rowerowym, a także Europejską Stolicą Kultury i ofertą turystyczną Lublina.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz