zamosc.tv

Chmiel - kolejną wizytówką regionu

dodano: 09.09.2015

O tym, że Lubelskie jest niekwestionowanym potentatem w produkcji chmielu, wiadomo nie od dziś. Na 1,5 tys. hektarów upraw nasi plantatorzy produkują ok. 2,3 tys. ton chmielu rocznie. To 87 proc. krajowych zbiorów tej rośliny! Impuls, by o tym przypomnieć, dał minister rolnictwa, który zarejestrował chmiel krasnostawski na Liście Produktów Tradycyjnych (LPT). Dzięki temu krasnostawskie zagłębie chmielowe dołączyło do grona kilku innych, które w ten sposób z powodzeniem rozsławiają potencjał produkcji rolnej naszego regionu.

Dlaczego krasnostawski? Ponieważ właśnie okolice Krasnegostawu znane są z wysoce sprzyjających warunków klimatycznych pod uprawę chmielu, która - co ważne - jest prowadzona metodami tradycyjnymi, a więc bez stosowania dużych ilości oprysków i nawozów. Tutaj też, w szkole rolniczej w Krasnymstawie w latach 20. XX w. otwarto pierwszą w kraju klasę kształcącą chmielarzy. Dziś o chmielowych tradycjach regionu przypominają słynne Chmielaki Krasnostawskie, organizowane już od 1971 r. Festiwal trwa trzy dni i odbywa się w przedostatni weekend sierpnia.
Wyrób został zarejestrowany w kategorii inne produkty i jest to już 153 lubelski wpis na LPT. Pod względem liczby zgłoszonych specjałów, które stanowią ponad 10 proc. Listy, województwo lubelskie zajmuje dziś trzecie miejsce w Polsce!
Przypomnijmy, że na Liście Produktów Tradycyjnych skutecznie promują się także: różana produkcja Końskowoli, malinowe plantacje i jabłoniowe sady Kraśnika oraz zielarskie Fajsławice. To właśnie mieszkańcy tych okolic zgłosili na LPT wiele swoich przysmaków. I tak Końskowolę promują m.in. syropy z owoców i płatków róży, Kraśnik - malina i jabłka, a Fajsławice - tymianek.
 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz